אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, במהלך הקיץ הקרוב יפעלו לראשונה אוטובוסים ביום שישי בערב בראש העין מטעם חברת הסעות פרטית בשם "שבוס". כך הודיעו השבוע חברי המועצה מטעם מרצ עומר שכטר וסיגל שיינמן. מדובר בסוגיה רגישה שכבר מעוררת זעם בקרב תושבים דתיים וחברי מועצה. עם זאת, הצעירים בראש העין לא מתכוונים להרים ידיים: "אנחנו נמצאים בנקודת זמן היסטורית", אומר חבר המועצה עומר שכטר (מרצ).

ה"שבוס" - אוטובוס השבת -  הינו אוטובוס חברתי שייקח את מי שמעוניין למקומות בילוי בשישי בערב בתל אביב. בעקבות הביקוש בעיר לאוטובוס שיפעל ביום שישי בערב וייקח את הבליינים מראש העין לעיר תל אביב, פעל חבר המועצה מטעם מרצ עומר שכטר לטובת פעילותו כבר בקיץ הקרוב. מדובר בקואופרטיב תחבורה ללא מטרת רווח, שעובד וקיים מעל שנתיים בירושלים.                     

"הכוונה היא להפעיל את השירות בקיץ הקרוב בגלל שיש ביקוש גדול לשירות הסעות למרכזי הבילוי בתל אביב ביום שישי בערב", אומר חבר המועצה שכטר. "לכן חברנו לחברת 'שבוס' והחלטנו שיש מקום להפעיל את מערך האוטובוסים שלהם ביום שישי בערב. אנחנו נמצאים בנקודת זמן היסטורית. אחרי הרבה זמן שניסינו להתניע את הפרויקט הזה אנחנו יוצאים לדרך עם שותפים אמיתיים. בקיץ הזה כולי תקווה שנפסיק את המצור על ראש העין  ונתחיל להפעיל את הקו הראשון בשישי בערב לת"א וחזרה". שכטר וחבריו אף העלו באינטרנט סקר מיוחד בנושא.

צוף ארגמן, ממובילות הפרויקט בראש העין, מסבירה: "השירות הזה הוא חיוני מאוד לעיר כמו ראש העין, במציאות בה כדי להגיע למקומות בילוי יש להוציא רכב פרטי (למי שיש) או לשלם כסף רב עבור מונית. כעת אנחנו מאחדים כוחות עם פרויקט דומה בירושלים שכבר הצליח ומתחילים לפעול ביחד בכוונה להפעיל את הקו הראשון של הפרויקט בימי שישי בקיץ הקרוב".

מנגד, תושבים דתיים וחברי מועצה מתנגדים להפעלת אוטובוסים בשבת. "מדובר בפוליטיקה זולה", טוען חבר המועצה הרב יעקב אדמוני (ש"ס). "אני אעשה הכל במסגרת החוק כדי לעצור את חילול השבת בעצת הרבנים. ראש העין עיר מעורבת, אחד מכבד את השני. המיזם יפגע בתושבים שומרי המסורת בעיר".

עוזי אשואל, חבר מועצת העיר ראש העין , מתנגד גם הוא להפעלת האוטובוסים: "העירייה לא צריכה להיות שותפה ובטח שאסור לעירייה לסייע במיזם זה לא במישרין ולא בעקיפין".

מנכ"ל "שבוס", נדב כהן, מסר בתגובה: "כמנכ"ל שבוס אני לא מגיע מהפוליטיקה, אני מגיע בכלל מתחום ההייטק אז הטענות כי מדובר ב'פוליטיקה זולה' לא נכונות. אני ממש לא רואה את ה'שבוס' כסיפור של דת ומדינה. לכן אני לא מבין למה הצד השני מתנגד. מדובר כאן על פתרון תחבורתי שבא להתמודד עם יוקר המחייה. מדובר על חבר'ה צעירים שאם הם לא היו נוסעים אתנו היו לוקחים מוניות יקרות למרכזי הבילוי. אנחנו מספקים להם דרך בטוחה להגיע למרכזי הבילוי וחזרה בלי להוציא סכום כסך משמעותי, ללא אפליה על רקע של פערים חברתיים-כלכליים. רוב הנוסעים שלנו בירושלים הם חבר'ה צעירים בגיל צבא ובגיל של אחרי צבא. אנחנו לא אנשים פוליטיים ולא באנו לעשות צעד מחאתי. באנו פשוט לספק  פתרון תחבורתי". 

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "המיזם להפעלת תחבורה ציבורית בשבת הינו מיזם פרטי ואינו שייך לעירייה. בראש העין קיים סטאטוס-קוו בנושא השבת ואין לנו כל כוונה לשנות זאת".