הסעת תלמידים. צילום ארכיון: יוגב עמרני. למצולמים אין קשר לכתבה

הורים שילדיהם נמצאים במסגרת של החינוך המיוחד בראש העין טוענים כי ילדיהם נמצאים יותר משעה בהסעות. הסיבה, לטענתם, היא שהעירייה איחדה מסלולי איסוף ילדים מכל רחבי העיר ולכן הדרך התארכה.

”הבן שלי (4) נוסע מהקייטנה לצהרון במשך למעלה משעה“, סיפרה אחת האמהות. ”יש לו קושי שפתי והוא לא יכול לבטא את עצמו. למה הוא צריך לנסוע כל כך הרבה זמן בחום הכבד?“.

לדברי האם, בנה נמצא בקייטנה בגן של החינוך המיוחד ומשם יש לו הסעה מטעם העירייה שמעבירה אותו לצהרון.

”מה שלא אמרו לי זה שהוא יגיע לשם אחרי יותר משעה כשהוא סובל בהסעה, בשיא החום וללא שתיה“, ציינה. ”ההסעה, על חשבון גבם של ילדי החינוך המיוחד, מתכננת מסלולים של איסוף ופיזור בכל רחבי העיר בפעם אחת, משיקולים כלכליים כמובן. כתוצאה מכך יש ילדים שהחזרה לביתם או למסגרת אחרת היא סיוט מתמשך ברחבי העיר לפחות כשעה“.

האם לא מבינה מדוע העירייה לא מפצלת את ההסעות לילדי החינוך המיוחד על פי הפיזור הגיאוגרפי של המסגרות בהן הם נמצאים. ”כדי שהנהגים יספיקו לפזר את כל הילדים, הבן שלי נאלץ לעזוב את הקייטנה חצי שעה קודם. כדי למנוע את זה, אמרו לי שאני יכולה לצאת מהעבודה ולהסיע את הבן שלי מהקייטנה לצהרון. באחד הימים התקשרו אלי מהצהרון בשעה 13:30 לשאול למה הוא עוד לא הגיע. הוא היה אמור להיות שם ב-13:00. אז הבנתי שהבן שלי נסע שעה ורבע בהסעה ושזה המסלול עכשיו. העירייה מקצצת במסלולים על חשבון ילדי החינוך המיוחד“.

אם לילדה בת ארבע וחצי הלומדת באותו גן של החינוך המיוחד מתארת תמונה דומה. ”בתחילת השנה הנסיעה מהגן לצהרון ארכה שעה והיינו צריכים להילחם כדי שהמסלול ישתנה והילדים יגיעו יותר מהר“, סיפרה.

”עכשיו גילינו במקרה, ששוב המסלול התארך ועל מנת שכל הילדים ייאספו, אוספים את ילדי הגן חצי שעה לפני סוף הפעילות. כששאלתי למה זה נעשה, הם אמרו שיש להם עוד ילדים לאסוף ושאם אתלונן לא יסכימו לאסוף את הבת שלי. כדי להספיק להסעות, הילדים עומדים בחום, בשמש עם התיקים וממתינים להסעה. בגן התפתחותי כל דקה חשובה וחצי שעה זה המון זמן מבוזבז“.

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: “איננו יכולים להתייחס למקרה ספציפי זה בשל צנעת הפרט, אולם יש להדגיש באופן כללי כי הצהרונית הינה של עמותה פרטית ואינה שייכת לעירייה. לפי הנוהל, ההסעה מהקייטנה היא לבית ולא לצהרון, אבל בחודש יולי, חודש של קייטנות, היו שינויים של כתובות בפיזורים ונוצרו עיכובים המאפיינים התארגנות של ימים ראשונים בשל בקשות ההורים ורצון להתחשב בהם. ההתארגנות בתוך רכב ההסעה כולל קשירת התלמידים והיא לוקחת כרבע שעה והפיזור באופן שוטף אורך כחצי שעה. זמני הוצאת התלמידים מהגן הוא בתיאום מראש עם הגננת. בבדיקה שנעשתה עם הגננות, הן מוציאות את הילדים להסעה רק כשהנהג מגיע לגן. הילדים אינם מחכים בחוץ להסעה“.