ילד שלקה בשושנת יריחו. צילום: באדיבות ההורים

תושבים רבים מראש העין אשר עובדים ביישובים הסמוכים לעיר או מגיעים אליהם דרך קבע, חוששים מהתפרצות טפיל הלישמניה (“שושנת יריחו”) בעיר, בעקבות עשרות מקרים של התפרצות הטפיל ביישובים אלה בשנה האחרונה. במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחר ההתפרצויות מחשש שהקרבה לראש העין תביא להתפרצות הטפיל בעיר, בעיקר בשכונות המזרחיות שלה.


בוועד היישוב שערי תקווה אומרים כי מדובר על עשרות מקרים בחודשים האחרונים. “מגיעים אלינו המון פניות של תושבים, רובם הגיעו לבתי חולים ואחד מהם אפילו נזקק לניתוח”, נמסר מהוועד. גם רפי חדד, יו”ר היישוב עץ אפרים, אומר כי היישוב סובל מבעיית הלישמניה וכי לאור היקפי הבעיה והשגת התקציבים, הם מחכים לאישור המשרד להגנת הסביבה לתוכנית העבודה ויציאה לביצוע לעצירת התפשטות הנגע בישוב.


סביב היישוביים הללו, כמו גם במקומות רבים באזור ראש העין, חיים שפני סלע. מדובר בבעלי חיים מוגנים אשר אסור לפגוע בהם, אלא אם כן מתגלה שהם נשאי הטפיל. הטפיל מועבר לבני אדם בעקיצתו הלילית של יתוש זעיר בשם זבוב החול, ואחריה מתבסס הטפיל בעור האדם ומתרבה תוך יצירת כיב או רובד דלקתי שאינם נוטים להחלים במשך זמן רב - חודשים ואף שנים.

“בהתחלה חשבתי שנעקצתי על ידי יתוש או דבורה ורק כשהפצע התחיל להתפשט ולא עבר, אבחנו אותי כמי שנדבקה בשושנת יריחו”, סיפרה תושבת העיר שעובדת בשערי תקוה. “יש ביישוב עשרות אנשים שנדבקו ומשרד הבריאות מעודכן בכך. אמרו לנו שקיים חשש אמיתי שתהיה התפרצות גם בראש העין כי אנחנו ממש קרובים לשערי תקוה וגם סביב העיר נמצאים לא מעט שפני סלע ובעלי חיים אחרים שיכולים לשאת את הטפיל”.

צילום: באדיבות ההורים

גורם במשרד הבריאות אישר את הדברים. "הטפיל דוגר בגוף מספר חודשים ואז מתפרץ בבת אחת”, הסביר. “בעיקר ילדים נפגעים מזה, אבל גם לא מעט מבוגרים סובלים מאוד מהתופעה. בכל מקרה שבו יש צורך בטיפול - חובה לבצע טיפול מונע כי ההתפשטות של הטפיל יכולה להגיע למימדים של מגפה. גם ראש העין נמצאת בטווח הסכנה וצריך להיות ערניים מאוד ולדווח על כל חשש להתפרצות בעיר”.


ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר כי לאור ריבוי מקרי הלישמניה בתחום המועצה האזורית, המועצה היא זו שהובילה בשנה האחרונה את המאבק מול משרדי הממשלה ובעקבות כך הוקצו 40 מיליון ש”ח לטיפול בבעיה בכל רחבי הארץ. “מיד עם קבלת אישור התקציב ובהנחיית המשרד להגנת הסביבה בנינו תוכנית לטיפול בבעיה בכל יישוב”, הוסיף. “על פי הרישומים במשרד הבריאות ביישובי המועצה האזורית שומרון נרשמו במהלך השנה האחרונה עשרות מקרים של הידבקות בטפיל. לאור זאת, נבנתה תוכנית רוחב בהנחיית המשרד להגנת הסביבה לטיפול בבעייה. המועצה פעלה ותפעל בנחישות למיגור כל בעיה בוודאי בעיה הפוגעת בבריאות הציבור גם אם הדבר לא נמצא בתחום אחריותה, לטובת התושבים".