משה מושיק דוד במהלך היוגה. צילום: מהאלבום הפרטי באדיבות דוברות העירייה

ספק אם קבוצת הנשים שמגיעה מדי שבוע לשיעורי יוגה במרכז הקהילתי "פסיפס" המופעל על ידי האגף לשירותים חברתיים בעיריית ראש העין, יודעות שהמורה המתנדב שמלמד אותן יוגה הוא סא"ל במיל', לשעבר קצין בכיר ביחידה ללוחמה בטרור וכיום מנהל מערך הביטחון בחברת נמלי ישראל.

מדי יום שני בערב, זו השנה השנייה ברציפות, מתייצב משה (מושיק) דוד במרכז הקהילתי "פסיפס" ומעביר שיעורי יוגה לנשות השכונה ללא עלות. השעה המאוחרת יחסית שנקבעה לחוג, שבע וחצי בערב, מקלה על הנשים בהתארגנות עם מטלות הבית אך גם על הלו"ז הצפוף של המורה.

בעיסוקו המרכזי בשעות היום מושיק משמש כמנהל אגף הביטחון בחנ"י (חברת נמלי ישראל), מתוקף תפקידו אחראי על כל מערך הביטחון של החברה והנמלים החדשים, באשדוד וחיפה.

לתפקיד הבכיר בחנ"י הגיע עם רקורד צבאי מרשים הכולל שירות קרבי בחטיבת הצנחנים ושורה של תפקידים פיקודיים, באחרון שבהם שימש סא"ל במטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה.

משה מושיק דוד. צילום: מהאלבום הפרטי באדיבות דוברות העירייה

אימון היוגה התחיל כתחביב לאחר שנפצע בתאונת דרכים בצוואר והשתקם לחלוטין. עם הזמן עבר סדנאות, השתלמויות והכשרות בארץ ובהודו והוסמך כמורה. ''אני רואה בלימוד והעברת הידע של היוגה ייעוד ושליחות. ההנאה הגדולה שלי היא היכולת ללמד יוגה ולהעביר את הידע המקצועי והנכס שקיבלתי שסייע לי לאחר הפציעה לטובת פעילות התנדבותית למען הקהילה".

מושיק, 54, לא משתף את תלמידותיו בעיסוק הביטחוני או בתארים שלו. לא כי הוא מסתיר אותם, אלא כי מבחינתו אין להם כל משמעות באימון היוגה. ''כל הטייטלים והתארים שלנו נשארים מחוץ לחדר היוגה ואנו מפנים מקום לשעתיים שייעודן שחרור והרפיה. אני מתפעל מהנשים שמגיעות לחוג מדי שבוע באדיקות, לכל אחת מהן יש אינספור מטלות ובכל זאת הן מוצאות זמן ליוגה".

אסתר קאסה, שמנהלת את המרכז הקהילתי "פסיפס", מספרת על נשות החוג והמורה המיוחד שהפכו עם הזמן למשפחה. "מושיק הוא איש מיוחד במינו, צנוע, מקצועי, בעל ידע רחב ואי אפשר שלא להעריץ אותו. יש לו סבלנות בלי סוף ואוזן להקשיב לכל הצרות. הוא  מלמד בהתנדבות מלאה, לא מקבל שום תשלום עבור השיעורים, מדובר בנתינה נטו למען הקהילה".

המרכז הקהילתי ''פסיפס'' שימש עד לפני כחמש שנים לפעילות עבור יוצאי אתיופיה בלבד. ההחלטה להרחיב את פעילותו ולפתוח את שעריו לכלל תושבי השכונה נועדה לשלב ולחבר בין הזרמים השונים בקהילה.

 זהו החוג המבוקש ביותר במועדונית וההרשמה אליו הסתיימה בתוך דקות.

 "ישנן 14 נשים מהשכונה שמשתתפות בחוג, ועוד 15 נשים ברשימת המתנה שמייחלות שיתפנה מקום לשיעור המיוחד'' סיפרה אסתר - מנהלת המרכז.

החיבור בין עולמן של הנשים ליוגה הוא לא טבעי. בתחילה התקבל בלא מעט הרמות גבה "חלק מהנשים אמרו כי אם כבר מוצע להן חוג בחינם הן מעדיפות התעמלות ועיצוב גוף כי זה יותר פרקטי בשבילן. אבל כשהן  התוודעו ליוגה ולתוצאות הפיזיות, הרגשיות והמנטליות זה כבש אותן, הן ראו שיש תוצאות, כאבים נעלמו, הגוף הפך משוחרר יותר, יש איזון ואין אנרגיות שליליות, החיים הרבה יותר נינוחים וזורמים. הנשים משתפות בעיניים נוצצות על שיפור ההרגשה שהן חוות'', מספרת אסתר ומציגה דברים שכתבו בסיום המחזור הראשון של הקורס.

 "היום זלגו לי ממש דמעות מהעיניים כמו נהר זורם", כתבה אחת הנשים. "היה לי קשה לעצור את הדמעות, כנראה שאני בעומסים גדולים ולכן גם הצוואר והכתפיים כואבים לי". אישה אחרת כתבה: "מושיק היקר תודה על השיעורים הנפלאים, אני מחכה להם כמו אוויר לנשימה" וגם "תודה שחשפת אותנו ליוגה. אני מרגישה שקיבלתי ממך מתנה גדולה - דרך חיים".

מושיק מתייחס ליוגה ברצינות גמורה, לא פחות מביטחון. בשעתיים שבהן הוא מלמד הוא מתעקש על כל חלקיק של תנועה ונשימה ובסבלנות אין קץ מתקן ומתרגל שוב ושוב. האימון השבועי מצליח לחולל ניסים ונפלאות. הנשים מספרות על שחרור פיזי ונפשי מטרדות היומיום ומעטפת של אנרגיות חיוביות.

"לא במקרה יוגה היא שיטת תרגול הודית עתיקה שהייתה נהוגה במשך אלפי שנים בעולם הקדום" מסביר מושיק "היוגה מוכחת כאמצעי יעיל שמסייע לשיפור איכות החיים והבריאות. לא מדובר רק בשחרור נפשי אלא בעיקר בתרפיה של המנגנון הפיזי, הפחתת לחצים נפשיים על ידי נשימה נכונה, חיזוק השלד ומערכות השרירים המרכזיים בגוף , איזון לחץ דם, ניקוי ליחה ממערכת הנשימה והפחתת כאבים''.

הנשים יודעות שהמורה שלהן נסע עד הודו על מנת לעבור קורס הכשרה מקצועי ביוגה אבל לא ממש יודעות על הרקע הביטחוני שממנו הוא בא. "אני לא יודעת במה בדיוק הוא עובד, הבנתי שזה משהו תפעולי", סיפרה השבוע מנהלת המרכז אסתר. כשסיפרנו לה שהמורה ליוגה הוא סא"ל במיל' הגיבה בהפתעה גמורה. "לא הייתי מנחשת שהוא בתחום הביטחון, מושיק  מאוד רגיש ודווקא מתחבר יותר ליוגה''. "זה המשפט הכי יפה שאמרו לי", סיכם מושיק. "רק בשביל זה היה שווה לי ללמד יוגה".