צילום המחשה: shutterstock.

הורים לילדים מגן עירוני בראש העין מודאגים בשל גרעין בעייתי של מספר ילדים שלטענתם מקשה על ניהול סדר יום תקין, מהווה דוגמה שלילית ומטיל אימה ופחד על שאר ילדי הגן.

לטענתם, האלימות חמורה במיוחד וגם הצוות נפגע ממנו לא אחת. "רק בשבוע שעבר נדרש השומר במתחם להיחלץ לעזרת הצוות שלא הצליח להשתלט על ילד שזרק שולחנות וכסאות בגן", אומרים ההורים. "הגננת מנסה בכל כוחה לתת מענה לכל הילדים, משקיעה מאמצים רבים ושעות עבודה על מנת לתת מענה הולם, ולטפל באתגר הזה, אבל זה בלתי אפשרי".

בשיחה עם מיינט ראש העין, סיפר אחד מהם כי בתו סובלת זה תקופה מנחת זרועה של אותה "חבורה" והעומד בראשה. "היא מפחדת להגיע לגן. היא חוטפת סטירות, אגרופים, דחיפות ועוד על בסיס יומיומי", הוא מסביר. "רק אתמול אחד הילדים דחף אותה עם הפנים לחול ועיקם לה את הרגל, במקרה אחר חלף לידה והפיל אותה מהכיסא".

איך הגבת לכך?

"שאלתי אותה האם זה קרה בטעות והאם הילד ביקש סליחה? ואז, הילדה שלי בת ה- 5.5, הסתכלה לי לתוך העיניים ואמרה: 'איך בטעות? איך?! אם הוא הסתכל עליי ואמר לי שזה נורא מצחיק?' כשניסיתי לברר עם הגננת מה בדיוק קרה, הבנתי שלא היה שם אף אחד... בשיחה נוספת היא סיפרה לי למה היא מסרבת להוריד את המעיל בשבועות האחרונים בגן: "כי אם נותנים מכה כשיש מעיל, אז המעיל סופג את המכה וזה פחות כואב'".

ההורה טוען כי זה לא המקרה החמור היחיד, שכן לדבריו לפני כחודשיים אחד הילדים נכנס לבדו לתא השירותים, שעה שהיתה בו וקרא לחבר נוסף להכנס לראות. "הבת שלי נלחצה, החלה לבכות ויתר הילדים קראו לצוות שלא היה שם. כששאלתי את הגננת היא טענה שהילד התבלבל ונכנס בטעות לקחת נייר טואלט משירותי בנות. מיותר לציין שקיימת הפרדה מאוד ברורה בין התאים. הבת שלי גמולה מחיתולים כבר מגיל שנתיים ועם זאת, בשבועות האחרונים חזרה להרטיב במכנסיים אך ורק בגן, ברור לנו שאלה הגורמים לכך".

הורי הילדה מספרים כי הלב נשבר לנוכח הסיפורים וחוסר הטיפול. "בכל יום קורה שם משהו אחר", ממשיך ההורה. "ביום חמישי היו אלה הכיסאות והשולחנות שהתעופפו באוויר. בהמשך אותו הערב הגננת שלחה הודעה שהיא חולה אבל לא הצליחה למצוא מחליפה ומאחר ואין מספיק אנשי צוות הגן למחרת לא ייפתח".

ההורים מסבירים כי מדובר בגן חובה, בו לומדים כשלושים ילדים בגילאי 5-6. "בשנה הבאה הם אמורים לעלות לכיתה א' אבל אף אחד לא מכין אותם לכך, כי הצוות עסוק בניסיונות השתלטות על אותם גורמים מפריעים", טוען ההורה.

ניסיתם לפנות לעירייה?

"ברור. עירבנו את כל הגורמים הרלוונטיים. לפני למעלה מחודש גם כתבנו מכתב מפורט עם כל השתלשלות העניינים, אך עד לרגע זה לא קיבלנו כל התייחסות. אז אומנם הגן קיבל לאחרונה סייעת נוספת, אבל בינתיים כל סייעת שהיתה ברחה מכאן אחרי יום-יומיים בגלל האלימות. אנחנו לא מבינים למה מחכים? שיקרה אסון? זה הרי רק עניין של זמן".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "בגן מעורבים הנהלת מחלקת גני ילדים בעירייה והפיקוח של משרד החינוך. הגן פועל במתכונת רגילה והילדים מגיעים לגן. בגן יש גננת ו- 2 סייעות לאורך כל יום הפעילות. וכן תוכניות של משרד החינוך והרשות לביסוס אקלים מיטבי בגן. מפאת צנעת הפרט, לא נוכל להשיב לטענות כנגד ילד/ה זה/זאת או אחר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא מוכר ומטופל על ידי גורמי הפיקוח והמקצוע למתן מענה מיטיב ומקדם לכלל ילדי הגן, מפקחת הגן וגורמי הרשות המקומית מלווים את הנושא מקרוב ונמצאים בקשר עם הורי תלמידי הגן".