צילום להמחשה בלבד: shutterstock. לילד המצולם אין קשר לכתבה

יעיד כל הורה, שאין דבר יותר מלחיץ מלקבל שיחת טלפון מהגן של הילדים באמצע יום הלימודים. ואכן, דבר לא הכין את הוריו של א' בן הארבע מראש העין לשיחת הטלפון שקיבלו בשבוע שעבר מהגן של בנם, בה התבשרו כי בנם חווה אלימות, לכאורה מצד אשת צוות בצהרון. "ראיתי המון שיחות שלא נענו והבנתי שקרה משהו" מספרת השבוע אימו של א'.

לטענת האם כאשר הגיעה לאסוף את בנה מהצהרון ביום שני, הוא היה נסער במיוחד, אבל היא לא חשדה באלימות אלא דווקא במחלה. "כשנישקתי אותו הוא הרגיש לי קצת חם, אז לקחתי אותו לרופא, שבדק ומצא שהכל תקין" היא משחזרת ומסבירה כי רק יומיים לאחר מכן הגיעה אותה שיחה. "בהתחלה חשבתי שאולי העלה חום ומתקשרים שאגיע לקחת אותו. אבל בשום מצב לא חשבתי שאשמע את מה ששמעתי. אותה אשת צוות שהתקשרה טענה שהיא חייבת לשתף אותי במה שקרה ביום שני, כי לא רצתה 'להיות שותפה לפשע'. לדבריה, היא היתה באחת מפינות הגן ועשתה יצירות עם חלק מהילדים, כשפתאום ראתה את הבן שלי שוכב על הרצפה ובוכה, כשניסתה לברר עם הסייעת שהיתה לידו מה קרה, היא לא הגיבה".

האם מספרת כי המתקשרת טענה בפניה שלקחה את א' לשטוף פנים ולהרגע ושאלה אותו מה קרה. "הוא סיפר לה שאותה סייעת הרביצה לו. היא הפשילה את השרוול והוא הראה לה סימנים של אצבעות, שככל הנראה נגרמו מצביטה או תפיסה חזקה. היא סיפרה לי שאחרי המקרה היא ניסתה לדווח להנהלת 'מקום בלב', אבל אף אחד לא חזר אליה".

את שמת לב לכך?

"לא הבחנתי בכלום. לא ידעתי לחפש, כי לא חשבתי שקרה משהו. באותו יום שגיליתי הוצאתי אותו מיד מהצהרון וביקשתי שיספר לי מה קרה באותו יום שני, והאם מישהו הכה אותו. הוא סיפר לי שאותה סייעת שמה אותו בעונש ברצפה, כעסה עליו ולא נתנה לו לקום והוא בכה והיא 'עשתה לו איה ביד' – בדיוק כפי שאשת הצוות שהתקשרה דיווחה לי, רק במילים שלו - של ילד". 

דיווחת למישהו?

"ניסיתי להשיג את 'מקום בלב', השארתי אינספור הודעות. עידכנתי את הגננת בכל מה שקרה והגשתי תלונה נגד הסייעת במשטרה. רק אתמול אחרי שהמשטרה התערבה, התקשרו מהחברה ואמרו שעד שלא יוכח אחרת היא תמשיך להגיע ושאני אעשה מה שאני רוצה עם הבן שלי, אשאיר או אוציא מהצהרון לשיקולי. לא מבינה איך אחרי כל מה שהוא חווה היא נשארת לעבוד ואותו צריך לנתק מהשגרה ומהחברים".

מ"מקום בלב" נמסר בתגובה: "הצהרון פועל בצורה המיטבית ביותר ולשביעות רצון של כל הגורמים החינוכיים והפדגוגיים ולשביעות רצון ההורים, מתחילת השנה. חברת מקום בלב רואה כל מקרה של אלימות מילולית ופיזית בחומרה וכל מקרה נבדק על ידי כל הגורמים המקצועיים והרלוונטיים ומטופל בהתאם".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי: "הוגשה תלונה והיא נבדקת".