שריפת פסולת כפי שצולמה מנווה אפק. באדיבות: אזרחים למען אוויר נקי

תושבים שגרים בשכונת פסגות אפק בראש העין מתלוננים מזה זמן מה על כך שהם מתעוררים בבוקר או עדים במהלך הערב/לילה לריח בלתי נסבל של פלסטיק שרוף המלווה לפעמים בעשן.

"מאז שעברתי לכאן, לפני כשבועיים וחצי, לא היה כמעט ערב אחד שבו לא היה באוויר ריח של פלסטיק שרוף". מספר תושב וממשיך: "אני עובד בלילות, ומאז שעברתי לפסגות אפק ברוב הלילות יש ריח של פלסטיק שרוף. גרתי בערים אחרות, וגם שם זה לפעמים קרה, אך באופן נדיר, ולא כמצב כמעט קבוע, כמו בפסגות אפק. מחיפוש ברשת, יודע שהיו כבר ניסיונות לטיפול בנושא, אך כנראה שזה לא הספיק, והרשויות חייבות להתאמץ יותר, ולמצוא את הדרך להביא לכך שכולנו ננשום אויר נקי. החוק מאחוריהן, והבעיה היא האכיפה".

בעקבות השעות בהן מתבצעת השריפה, קשה להתמודד עם הסיטואציה. מעבר לקושי לקבל שירות מגורמים מסוימים בשעות הלילה, קשה עד בלתי אפשרי לראות את העשן בלילה ובכך להביא לפעולה בזמן אמת.

יצויין כי עשרות תושבי ראש העין פנו לעמותת "אזרחים למען אוויר נקי" בשעות הלילה והבוקר ודיווחו על ריחות שריפה חריפים. חלק מהתושבים אף דיווחו על קשיי נשימה, צריבות בעיניים וגירוי בעור. מקור המפגע הוא, ככל הנראה, בשריפות פיראטיות של פסולת שמהן סובלים תושבי האזור כולו. 

זה תקופה ארוכה שתושבי ראש העין והאזור כולו מתלוננים על זיהום אוויר כבד כתוצאה מפעילותן הבלתי חוקית של עשרות תחנות מעבר לא חוקיות באזור התעשייה של כפר קאסם ובכפרים שמעבר לקו הירוק. על אף שהתופעה מוכרת למדינה זה זמן רב, ולמרות פניות חוזרות ונשנות לרשויות מטעם עמותת "אזרחים למען אוויר נקי" לא חל שיפור במצב. זאת על אף שבעקבות לחץ ציבורי וביוזמת עמותת "אזרחים למען אוויר נקי" הוקמה ברשות הטבע והגנים יחידת אכיפה ייעודית למאבק בתופעת השלכת הפסולת ושריפתה. 

יניב בלייכר, יו"ר עמותת "אזרחים למען אוויר נקי": "לאחרונה אנחנו עדים להחמרה משמעותית באיכות חייהם של תושבי ראש העין והאזור עקב ריחות עזים. אנחנו קוראים לרשויות לאכוף את החוק ביד קשה ולמגר את תופעת השריפות הפיראטיות. על משטרת ישראל להציב את הנושא בראש סדר העדיפויות שלה ולשתף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא".