מעלים הילוך: מטה המאבק בהקמת תחנת הכוח בצומת קסם קורא לתושבים לבוא ולהפגין ביום שלישי הבא, 6 באוגוסט, מול בניין העירייה כנגד "האסון הצפוי" לדבריהם.

לדברי חברי מטה המאבק, התכנית ממשיכה לקרום עור וגידים ולהתקדם בצעדי ענק כשהיא רגע לפני הפקדה להתנגדויות. זאת על אף שלפני חודשים ספורים ציין שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בתום פגישתו עם ראש העירייה, שלום בן משה, כי קיימת סבירות נמוכה שאכן תקום תחנה שכזו בסמוך לעיר.

יובל שטייניץ ושלום בן משה. צילום: רפאל חתוכה, דוברות העירייה

"לא היה לזה שום ערך", טוענת חברת מטה המאבק, יפה זעפרני, לנוכח דבריו של השר. "מדובר בהבטחות על הקרח. אותו דבר הבטיחו גם לגבי תחנת כוח השלום שאמורה להיבנות בדרום השרון סמוך לכפר סבא וגם שם בפועל התכנית מתקדמת".

לטענת חברי המטה, התחנה שצפויה לספק 450 מגה-וואט צפויה אף לגדול לנוכח אישור הממשלה לאחרונה, להסיר את הגבלת גודלה, כך שלמעשה יוכל היזם לעשות כרצונו בשטח שברשותו.

"בצעד הזה ניתן להבין עד כמה מבקרים את תכנון התחנה", אומרת זעפרני. "בעצם תוקם תחנה גדולה מאוד, כמה מאות מטרים מבתיהם של תושבים שכל חטאם היה שרצו לקנות בית בראש העין תוך שהם משלמים משכנתא גבוהה".

"המטרה שלנו היא למנוע את הקמת התחנה כי הרבה אנשים באזור ייפגעו, לא רק תושבי ראש העין. יש סכנה שמידי יום ייפלטו לאוויר חומרים מזהמים שמשרד הבריאות קובע כי הם עלולים לגרום לתחלואה, בעיות לב וסיבוכים במערכת הנשימה. זו תהיה קטסטרופה אם התכנית תאושר. בחיפה לקחו 10-20 שנים עד שהתושבים החלו לחלות אז מבחינת התושבים באזור כל עוד הסכנה לא מוחשית יש נטייה לומר 'יהיה בסדר'".

אתם מרגישים שיש שיתוף פעולה מצד העירייה כרגע בכל הסיפור?

"רק ברמת ההצהרות כרגע. אני לא אומרת שלא עושים כלום, כן יש פגישות אך הן לא אפקטיביות כרגע ברמה של להוביל לפעולות משמעותיות כדי למנוע או לעכב את הקמת התחנה".

אז מה המטרה?

"המטרה של ההפגנה היא לא לצאת נגד העירייה אלא לעודד אותה לפעול יותר ולהראות שהציבור מודאג. השתתפתי כבר בהמון פגישות אבל ישנה תחושה שבין פגישה לאחרת הדברים נותרו כשהיו".

שי לוי, חבר נוסף במטה המאבק מוסיף: "ההפגנה נועדה להבהיר לעירייה שהיא הגוף העיקרי שאמור להניע את ההתנגדות מול המדינה. אנחנו נשדר לרשות המקומית שאנחנו לא מרפים, ואנחנו כאן כדי לבקר את פעילותה, כדי לקבל עדכונים וגם כדי לעזור בעשייה ולדחוף קדימה כדי למנוע את הקמת התחנה, שתהווה אסון בכל קנה מידה".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "תחנת הכוח לא תקום בעיר. ראש העיר שלום בן משה משקיע משאבים רבים בקידום המאבק בהקמת תחנת הכוח מול משרדי הממשלה והגורמים הרלוונטיים. יחד עם ראש העיר שותפים כל חברי מועצת העיר. במטה המאבק פועלים מנכל העירייה יחד עם מנכלי הרשויות של האזור והגורמים המקצועיים. בנוסף, עו"ד ישי אדוארד, סגן ומ"מ מקום שותף בכל הדיונים בנושא.

"העירייה שותפה במטה מאבק אזורי הכולל את הרשויות המקומיות באזור וכן נעזרת בשירות ייעוץ משפטי ע"י משרד עו"ד עם ניסיון עשיר המתמחה בתחום וכן משרד של ייעוץ סביבתי מקצועי בתחום ההידרואולוגיה וייעוץ מקצועי בתחום זיהום אוויר. בנוסף, הוחלט להחליף את חברת יחסי הציבור שטיפלה בנושא לחברת יחסי ציבור חדשה המתמחה בנושא".