גבעת הפרפרים. צילום: באדיבות גדי דורי

בימים אלה פתחו תושבים מראש העין במאבק נגד הריסתה של פנינת הטבע המכונה "גבעת הפרפרים" לטובת בנייה חדשה.

מדובר בגבעה המתפרסת לאורכה של העיר בשטח שבין שכונת פסגת טל לשכונת חתני פרס נובל  והיא מהווה  חלק ממסדרון אקולוגי, המחבר את יער ראש העין עם אתר מגדל צדק והשטחים הדרומיים לו.

בשל ייחודו מושך אליו האתר מגוון רחב של בעלי חיים, ההופכים אותו לבית גידול למגוון מינים.

בין היתר, נצפו בשטח זה מיני פרפרים רבים, ובהם: דנאית הדורה, כחליל הינבוט, סטירית היבלית, נמפית הסרפד, זנב סנונית מצוי, לבנין הצלף, לבנין הכסיה, נמפית החורשף, נחושתן החומעה וכחליל האספסת.

גם מינים רבים של ציפורים נראו לאורך המסדרון האקולוגי, ובהם: כוס החרבות, עורבני, שחרור, בולבול, עיטים, שלדג אדום חזה, בזים ועוד.

בלב השטח קבעה את ביתם משפחת שועלים. לאחרונה הורחבה המשפחה ונוסף לה גור שועלים יפהפה. בשטח נצפו צבאים, חרדונים, זיקיות, דורבנים ואף עכביש נדיר לאזור זה, מסוג "מברישן ירוק".

האתר משמש גם כמצפור לתצפית על ציפורים ובנוסף לעומד בו מתגלה נוף מרהיב למישור החוף, ובעיקר ניתן לחזות ביופיו המרהיב של החזית הצפונית של מגדל צדק.

שטח זה יכול לשמש גם כשמורת טבע לצרכי לימוד  לכל ילדי ותלמידי ראש העין.

פרפר בגבעת הפרפרים. צילום: גדי דורי

מסיור שערך במקום ד"ר דובי בנימיני, יו"ר אגודת הפרפרים בישראל, קבע בנימיני כי "רצועת הנוף היא ההמשך הצפוני של שמורת מגדל צדק. במקום זה עובר מסדרון נדידה אקולוגי יבשתי, מכיוון צפון בסתיו, ולהיפך באביב".

גם ליאב שלם, אקולוג מוכר, ציין מדובר בפרוזדור אקולוגי חשוב, אשר קיומו מהווה לא רק דרך מעבר לבעלי חיים ובית גידול למגוון מינים, אלא, עצם סמיכותו לאזור מגורים תורם לבריאותם של התושבים.

לדברי עדנה שאטי, ממובילות המאבק נגד הריסת גבעת הפרפרים, יש למקום חשיבות טבעית גדולה והוא מהווה שטח חשוב לתושבים בראש העין. "חייבים לשמר את השטח הזה ולהכריז עליו כשמורת טבע כדי שלא ייבנו עליו. ראש העין מתפתחת כל הזמן מבחינת בנייה, אבל צריך גם שטחים ירוקים ופתוחים".

מהעירייה טרם התקבלה תגובה.