צילום: מתן דויטש, רפאל חתוכה

(צילומים: מתן דויטש)

צילום: רפאל חתוכה

אלפי אנשים השתתפו במסע הלוויה של הרב הראשי לראש העין עזריה בסיס ז"ל. התושבים ובני משפחתו של הרב הגיעו אל המרכז הרוחני של הרב ברחוב שילה 60 ומשם יצא המסע אל בית העלמין דרך רחובות העיר, שנסגרו לתנועה.

בין הרבנים שהגיעו וספדו לו: הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, הרב ארז רמתי חתנו, הרב שלמה מחפוד, הרב פנחס קורח, הרב מנשה טיירי וראש העירייה שלום בן משה.

ניכר היה כי רבים מהאנשים שהגיעו אל הלוויה הכירו באופן אישי את הרב ואהבו אותו מאוד. חלק מהנוכחים הזילו דמעות וחלק נראו כואבים מאוד. הרבנים וראש העירייה נשאו דברים מרגשים על הרב וסיפרו עד כמה הוא היה גדול בתורה ואהב לעזור לזולת. 

מדובר העירייה נמסר: "הרב שלנו הרב בסיס בן היה נשוי לרומיה ואב לשישה, נולד בשנת 1945 בתימן. הוא נחשב נצר לשושלת רבנים, ואביו היה רב גדול במחוז ראדע שבתימן. למד בישיבה הליטאית פונוביץ' בבני ברק, והיה אחד מתלמידיו של הרב אליעזר שך. במהלך לימודיו התגלה בסיס כעילוי בתורה וכבקיא מאוד בכל נבכי ההלכות מהתלמוד ועד שולחן ערוך, מה שיצר לו שם גדול בעולם התורני, בעיקר בזכות הזיכרון הפנומנלי שבו ניחן.


"בגיל צעיר הוא נשאל שאלות, וציטט את ההלכות בעל פה. הוא ידע בעל פה את ספר ההלכה 'שולחן ערוך', אותו כתב רבי יוסף קארו. הרב בסיס סיים את כל התלמוד בגיל 19 בהצטיינות, דבר נדיר במחוזותינו. ממקורות חייו ניתן להסיק על איש שאינו זז מפסיקותיו, גם אם הן עלולות לגרום לעימות עם ציבורים שלמים. אבל לעולם היה כאחד שדיבר תמיד אל העם. יש לו סבר פנים יפות, הוא אדם מאוד צנוע ועניו. ביתו  היה פתוח 24 שעות ביממה לקבלת קהל. כולם אוהבים אותו מכל גווני הקשת. אשכנזים, ספרדים, חילונים, דתיים. הוא 'עמך' ובהתאם הפסיקות שלו לא פוליטיות. הוא נתמך על ידי כל גווני הקשת".

צילום: מתן דויטש

להלן דברי הרב בסיס בערב העצמאות: "אני אישית מוקיר את מסירות הנפש שהקריבו הבנים החיילים את חייהם על קידוש השם למען עם ישראל והם בבחינת צדיקים כהרוגי מלכות שאין כל ברייה יכולה לעמוד במחיצתן בעולמות עליונים כנ"ל לגבי הנספים בשואה. שנזכה כל אחת ואחד ללכת בדרכו של רבינו ושזו תהיה צוואתו, של אהבת הבריות ואהבת האדם בכל אשר הוא, כל אחד ואחת מבני עירנו בפרט, מצווים לזה".

מסיעת ש"ס נמסר: תנועת ש״ס ובראשה מרנן ורבנן מועצת חכמי התורה בראשות מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט״א, יו״ר התנועה הרב אריה דרעי, נציגיה ופעיליה, מבכים מרה את הסתלקותו האי גברא רבא, גאון התורה וההלכה אשר כל רז לא אניס ליה, עבד ה' מנעוריו, ממעתיקי השמועה אשר האיר את דרך ההלכה בפסיקותיו לרבים בארץ ובתפוצות.

צילום: מתן דויטש

"מזקני ומנהיגי עדת תימן המפוארה, רבה של ראש העין, מחבר ספרי שו"ת "אבי העזרי", חבר מועצת הרבנות הראשית לשעבר והוא בן 74 בפטירתו. הגאון זצ"ל נולד בתימן לרב יחיא בסיס ועלה עם הוריו בעליות הראשונות של תימן לארה"ק והשתקעו בראש העין. את חוק ללימודיו קנה במסגרות תורניות בפתח תקווה ומאוחר יותר כתלמיד פאר בישיבת פוניבז'. לאחר נישואיו שימש כרב שכונה בראש העין וכרב היישוב בית דגן. לאחר פטירת הגאון רבי דוד חג'בי זצ"ל, נבחר לשמש כרבה של ראש העין, תפקיד אותו הוא מילא במשך כחצי יובל שנים.

נודע בגאונותו ושליטתו בכל מכמני התורה יחד עם מידותיו התרומיות שהיו לשם דבר. עמד בקשרי הלכה הדוקים עם אביר הרועים מרן רבנו עובדיה יוסף זיע"א ותמך בלב ונפש בתנועתו הק', תנועת ש"ס, להשיב רבים מעוון ולהעמיד הדת על תילה.  מועצת חכמי התורה ותנועת ש״ס אבלים יחד עם כל בית ישראל על האבדן הגדול  לעולם התורה והרבנות, לקהל עדת תימן ולכלל עם ישראל ושולחים תנחומים כנים למשפחתו המעטירה, ולבנו הגדול, ברא כרעא דאבוה, הגאון רבי יחיאל בסיס שליט"א אשר ראוי לשבת על כיסא אביו ולמלא את מקומו כרבה של ראש העין".

צילום: מתן דויטש