צילום: דוברות כבאות והצלה, מתוך ynet

"נטל את החוק לידיים - והצית את בית הגננת": פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (ב') לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד אדיר רצון, בן 19 מקרני שומרון, בגין הצתת הבית בראש העין, שבו היה ממוקם גן הילדים של כרמל מעודה - הגננת שמואשמת בהתעללות בילדים. כך פורסם באתר ynet. הגן ממוקם בבית פרטי, בקומה השלישית העשויה עץ, ובני משפחתה של בעלת הגן מתגוררים בשתי הקומות הראשונות. בת מקורב של הנאשם טופלה בגן.

לפי כתב האישום, בשעה 5:43 ביום שבת, 6 ביולי, הגיע רצון אל הגן על מנת להציתו. הוא נכנס אל חצר הבית, ובאופן שאינו ידוע במדויק הצית אש במבנה מעץ שהוצב בסמוך לקיר הבית ובו שני מיכלי גז ותכולה נוספת. ארבע דקות לאחר מכן הוא יצא מחצר הבית, ועל מנת לוודא שהאש אחזה בבית הסתכל מבעד לשלבי גדר הבית למשך כמה שניות, ואז פתח בריצה ונמלט מהמקום.

בעקבות זאת, נכתב, אש עזה אחזה בבית, התלקחה והגיעה עד לגן וכן לבית פרטי נוסף צמוד. תושבי הבית והבית הצמוד, לרבות ילדיהם שישנו באותה עת, התעוררו ונסו מבתיהם. נזק רב נגרם לשני הבתים ולרכוש, מבנה העץ ותכולתו נשרפו כליל. בנוסף, נזקי אש, חום ועשן נגרמו לחלק מהחדרים בתוך הבית, קירות העץ של הגן נשרפו וכך גם חלק מתכולתו, וכמו כן נשרפה הגדר המפרידה בין הבית לבית הצמוד וניזוק רכוש בחצר הבית הצמוד.

בבקשת המעצר כתבה עו"ד תור-זאבי כי רצון "הצית בכוונת מכוון מבנה מעץ, שהייתה בו תכולה רבה וכן שני בלוני גז, בצמוד לקומת הקרקע של הבית. זאת, בשעה שבה דיירי הבית והבתים הסמוכים לו ישנים במיטותיהם. במעשיו יש גם מימד חמור נוסף ומטריד של "נטילת החוק לידיים", בכך שכיוון מעשיו למבנה הגן ומשפחתה של בעלת הגן. כל זאת בשעה שהגננת כבר הייתה עצורה והמדינה הכריזה על כוונתה להעמידה לדין, כמי שמבקש להחליף את ההליך החוקי והתקין במעשה פרוע ומסוכן".

רצון עצמו הכחיש את המיוחס לו ובמרבית חקירותיו שתק או נמנע מלשתף פעולה. הוא טען כי ישן והגיע לבית חברתו רק לאחר השעה 8:00, בניגוד לעדויות רבות. כמו כן מכחיש קשר למקורב שבתו שהתה בגן של מעודה. כל זאת, כאמור, בניגוד לעדויות השונות ובהן עדות נהג המונית שהסיע אותו אל כתובת הגן לבקשתו, תיעוד מצלמה פנימית מהמונית במסגרתו נראה בבירור ותיעוד שיחה מהטלפון שלו אל נהג המונית.

בנוסף הוא נראה גם בצילומי אבטחה משעת ההצתה ולפרקליטות יש גם הקלטת שיחה מהשעה 5:50 בינו לבין בת זוגו, במסגרתה נשמע מזרז אותה כי תזמין לו מונית לרחוב סמוך לרחוב הגן. לשאלותיה הוא השיב: "ששש ששש תני לי להגיע אלייך זה לא לטלפון".

גם עדות בת זוגו מסבכת אותו במעשים. לדבריה, הוא הגיע לביתה בכפר סבא בערך בשעה 6:30, לאחר שהזמינה לו מונית לראש העין. הוא סיפר לה כי הגן עלה באש עוד לפני שהדבר פורסם בתקשורת, ואמר כי "מה שקרה לגננת הגיע לה". בנוסף דיבר איתה על פרשיית ההתעללות בילדים ואמר כי ילד של מקורב לו טופל בגן זה.

לרצון עבר פלילי: בנובמבר 2018 הוא הורשע בביצוע עבירת הצתה במשותף, שבגינה נידון למאסר בפועל של חמישה חודשים ועשרה ימים, וכן לשישה חודשי מאסר על תנאי. הוא אף עמד לדין בתיק גניבת כלי רכב, שמבסגרתו הוטל עליו לשהות במעצר בית - כך שההצתה המיוחסת לו בפרשת מעודה בוצעה תוך שהוא מפר את תנאי מעצרו.

עורכת הדין שילה דורפמן, המייצגת את הנאשם, מסרה לynet: "נגיב לגופו של עניין כשנקבל לידינו את חומר החקירה".