אריאל (משמאל) ואחותו. צילום: באדיבות ההורים

שמחה כפולה בבית משפחת בליאבסקי מראש העין: כשנה וחצי לאחר שהתינוק אריאל אובחן כחולה סרטן כשהוא בן שלושה חודשים בלבד, התבשרו לא מכבר הוריו כי הוא החלים מהמחלה וזמן קצר לאחר מכן, נולדה בשעה טובה עופרי אחותו.

בחודש מאי אשתקד, דיווחנו על תמר וגנדי בליאבסקי, אז זוג ל 6 ילדים מראש העין, שהתרוצצו בין בתי חולים כדי לטפל בבנם התינוק שחלה בסרטן, לאחר שהתגלה אצלו גוש שומן מתחת ליד ימין, סמוך לבית החזה. שגרת המשפחה המאושרת הופרה תוך ימים ספורים, כשהם נקלעים לקשיים כלכליים, תוך כדי נסיון לגיוס משאבים כדי לסייע לאריאל. גנדי הפחית בשעות העבודה ותמר עזבה את משרתה. באותה תקופה נערך מבצע לגיוס כספים עבור המשפחה אליו נרתמו ותרמו אזרחים ובעלי עסקים רבים.

הטיפולים  הכימותרפיים הראשוניים לא בישרו טובות ולדבריה של תמר המצב אף התדרדר. הרופאה שטיפלה באריאל מצאה מחקר שנערך בגרמניה אשר עסק בתרופה חדשה לסרטן מהסוג ממנו סבל אריאל ולאחר בדיקות שעבר, קיבלו בני הזוג בליאבסקי את הבשורה שבנם יוכל לקבל את התרופה הניסיונית.

"במשך שנה נסענו מדי חודש לגרמניה לצורך אשפוז בן 4 ימים שכלל טיפול בתרופה ובדיקות נוספות", מספרת תמר. "הגידול החל להצטמצם בהדרגה ובחודש ינואר האחרון הגענו למצב בו ניתן היה לנתח את אריאל. במקביל המשכנו עם מתן התרופה ובתחילת מרץ, לאחר ביופסיה שערכנו לו, קיבלנו את הבשורה שהוא החלים".

איך היו התחושות למשמע הבשורה?

"היינו בהלם טוטאלי ואיפשהו זה גם הכניס בנו סוג של פחד".

מדוע?       

"אומרים לנו שהוא נקי ואז אתה מתמלא בחששות שאולי זה יחזור, גם כי קרו מקרים וגם כי אנחנו בתהליך של מחקר שלא הסתיים ואנחנו לא יודעים את ההשלכות הסופיות שלו, אבל כמובן שאנחנו שמחים, כמו שאר הילדים".

ואם בילדים עסקינן, לזוג בליאבסקי נולדה לפני כחודש בת נוספת והמשפחה המאושרת מנסה כעת לחזור לשגרה על אף הקשיים הקיימים עדיין. "אני עדיין לא חזרתי לעבודה, גם כי ילדתי אבל גם כי למרות שאמרו לנו שאריאל בסדר, אנחנו עדיין לא יכולים לרשום אותו למסגרת כי הוא צריך להיות במעקב . בעלי עבד תקופה מסויימת חצאי ימים וכבר היו דיבורים מצד הנהלים שלו על פיטורים אבל הוא עדיין שם".

איזה תהליך אריאל עדיין צריך לעבור?

"כרגע אנחנו בשיקום. כשהסירו לו את הגידול, הורידו לו חלק מהשריר של יד ימין אז זה פגע בתפקוד המוטורי שלו, לכן הוא עובר היום טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ולאט לאט מצבו משתפר. אנחנו עדיין טסים לגרמניה, אך עכשיו זה פעם בשלושה חודשים עד שהמחקר בנוגע לתרופה יסתיים. הם רוצים לבדוק את תופעות הלוואי שלו.  זה יכול להימשך שנה ויכול להגיע גם ל-5 שנים עד שיאשרו אותה".

איך מצליחים לתפקד כך?

"המשפחה עוזרת וגם נותר לנו עוד קצת מהתרומות שקיבלנו, ואנחנו מצליחים לשרוד. אנחנו רוצים להודות לכל מי שעזר ותרם לנו ובמיוחד ל איתי וונה-עסקים מצליחים בראש העין, משפחת מרדכי מחנות הירקות 'טוב הארץ', אייל מחנות 'פארטי קונספט', יובל הספר, ולקונדיטורית אביה מג'הז".