מישהו לרוץ איתו: קבוצת ווטסאפ שפתחו מספר דיירים ברחוב שייקה אופיר 12 בשכונת פסגות אפק לפני כשנה לצורך ריצה משותפת, הפכה לקבוצה המונה כ-200 תושבים מהשכונה ומחוצה לה, בה המשתתפים מזמינים את החברים לריצות משותפות - והכל ללא עלות. "כל הרעיון היה לייצר קהילה של אנשים שתומכים אחד בשני", אומר יוסי אלקובי, ממקימי הקבוצה.

קבוצת הריצה מראש העין. צילום: באדיבות אסף דגן

אז איך הקבוצה התפתחה? אלקובי מספר כי "לאחר המונדיאל, שבמהלכו עלינו במשקל, החלטנו מספר דיירים בבניין לרוץ פעם בשבוע כשאף אחד מאיתנו לא נהג לעשות זאת יותר מדי לפני כן. יצאנו לרוץ כדי לדחוף אחד את השני. כשחזרנו שלחנו סלפי לקבוצה של הבניין כדי לעודד את יתר הדיירים להצטרף. בהמשך החלטנו לפתוח קבוצה רק לרצים שבינינו, אליה הצטרפו כ-10-15 דיירים. הרעיון היה לקבוע ריצה כדי שמספיק שאחד יצטרף ואז כולם ירגישו מחויבות באמת לצאת ולא להתחרט".

מהם חוקי הקבוצה?

"כל הזמנה פתוחה. אתה רוצה להזמין לריצה? אתה שולח התראה לפני כן, ואז אתה מייצר לאנשים את הרצון לבוא איתך. בסוף הריצה עושים 'סלפי' יחד ושולחים בקבוצה עם התוצאות. התמונה מחדירה באנשים מוטיבציה לצאת לרוץ גם כן".

לדברי אלקובי, כל הריצות יוצאות משייקה אופיר 12, לציון המסורת. הוא מספר כי ברגע שהיו נפגשים, תושבים נוספים מהאזור שהיו רואים את ההתכנסות הביעו התעניינות והצטרפו גם כן. "באחת השבתות שלחנו הזמנה בקבוצה לריצה ופתאום הופיעו בכניסה לבניין 30 אנשים שלא הכרנו בכלל. כך העניין התחיל להתגלגל בשכונה וליצור באז".

איך קבוצת הריצה משפיעה על המשתתפים?

"יש המון אנשים שעשו שינוי מהותי בחיים שלהם, ואלו שלא רצו שנים, פתאום התחילו לרזות 10 ו-15 ק"ג. אני אישית רזיתי מעל 20 ק"ג. רוב האנשים אלו אנשים שאין להם את המוטיבציה לרוץ לבד. שאני התחלתי לרוץ, הייתי חוזר מהעבודה ואז אין סיכוי שתצא החוצה לרוץ אבל אם מישהו שולח 'אהלן אני רץ ב 20:30 מי מצטרף?' פתאום תראה עשרה ו-15 איש נפגשים בשייקה אופיר 12, אפילו אם הם גרים באזור אחר".

קבוצת הריצה מראש העין. צילום: באדיבות אסף דגן

"הקבוצה מחברת בין המשתתפים בה גם מעבר לריצות, ומדי פעם אנחנו עורכים ערבי גיבוש באחד הבתים של החברים כשלזה שייערך בשבוע הבא נרשמו כ-50 משתתפים".

היום מונה הקבוצה 'רצים בפסגות' מעל 200 תושבים משכונת פסגות אפק ומהאזור, והחברים בה לוקחים חלק באופן קבוע במרוצים שונים אף מחוץ לעיר, ואפילו חנות החיות 'אנימולס' נרתמה עבור המיזם ונתנה את חסותה בדמות חולצות למשתתפים. מספר מחברי הקבוצה נרשמו למרתון ברלין שייערך בעוד מספר חודשים, אבל עוד קודם לכן, עשרות מהם ישתתפו במרוץ ראש העין שייערך ביום שישי הקרוב בסימן 'נשים לזה סוף' כחלק מהמאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים.

"הכי קל לרבוץ על הספה בבית ולא לצאת", אומר אסף דגן, חבר בקבוצה. "אבל שיש לך כוח משיכה שמעודד אותך לצאת, גם אם אין לך כוח לפעמים - אז זה נראה אחרת. כל הזמן עוד ועוד אנשים מצטרפים. אנשים באים נטו כי נהנים אחד עם השני".

עד כמה אתם שואפים להגדיל את הקבוצה?

"מבחינתנו, אנחנו רוצים להגיע לכמה שיותר אנשים. הכל כאן מושתת על העניין החברתי, ללא כסף. אם הייתי צריך להתחייב כל חודש זה לא היה מושך אותי כל כך גם אם יש מאמן. אצלנו יש אנשים שבאו מתוך הספורט וחולקים את הידע אחד עם השני. כולם כאן מוצאים את המכנה המשותף".