הקידוח באתר מגד 5 של גבעות עולם. צילום ארכיון: יריב כץ

התפתחות חשובה בקידוחי הנפט באזור ראש העין: קבוצת משקיעים קנדים החליטו להשקיע בחיפושי הנפט וישקיעו 50 מיליון דולר לפיתוח של שדה מגד, שפועל כבר מספר שנים.

חברה קנדית בשם "אלברטה" (Alberta) חתמה בשבוע שעבר על עסקה עם שותפות "גבעות עולם" לפיתוח והפעלת שדה מגד, שדה קידוחי נפט הסמוך לראש העין. המשא ומתן בין החברות הסתיים ואושרו כל התנאים הנלווים לעסקה.

במתווה העסקה החברה רוכשת משותפות "גבעות עולם" 40% מהחזקה בשדה מגד, משקיעה 50 מיליון דולר לפיתוחו ותהפוך להיות המפעיל הרשמי של השדה. כל זאת, בכפוף לאישור הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה.

קבוצת המשקיעים הקנדית, אשר פועלת מזה שנים רבות בתחום הנפט והגז ברחבי העולם, כבר השקיעה בעבר בישראל בטכנולוגיות וסטארטאפים. זוהי הפעם הראשונה שהיא נכנסת גם לתחום קידוחי הנפט והגז היבשתיים בישראל.

בין המשקיעים נמצאות משפחות יהודיות הפועלות למען יציבותה של מדינת ישראל ופיתוח אזורי כולל. צוות בינלאומי מקצועי ומנוסה מצפון אמריקה יפקח על צוות מקומי בישראל המורכב מגיאולוגים ואנשי ידע ניהולי ומקצועי כאחד.

עתה נותר להמתין ולראות האם ימצאו כאן נפט סוף סוף אחרי שנים של חיפושים. "זה מזכיר לי את הסרט גבעת חלפון אינה עונה", אומר תושב העיר. "חיפשו וחיפשו עד שיצא זרזיף של נפט מהחול. נקווה שבראש העין ימצאו יותר וכל התושבים ירוויחו".