(צילום: באדיבות יוסי אלקובי)

מפחיד: אורחים לא צפויים מגיעים בתקופה האחרונה לשכונת פסגות אפק. תושבים מדווחים על תנים שנצפים משוטטים ברחובות בשעות הערב ומטילים אימה על התושבים, כשאחד מהם אף טרף חיית מחמד באחת מחצרות הבתים.

יוסי אלקובי, תושב השכונה, שגידל ארנב בביתו, נדהם לגלות באחד מהבקרים השבוע את שאירע בחצר ביתו לאחר שצפה במצלמות האבטחה והבחין בתן טורף את חיית המחמד. "הם מסתובבים באזור כבר כמה ימים", מספר אלקובי. "עד כמה שכואב לי על הארנב, אבל מה היה קורה אם אחד הילדים שלי היה יושב בגינה באותו זמן או שתן היה נתקל בילד שיוצא מחוג בבית הספר הסמוך? אז נכון, יש סיכוי שהיה בורח, אבל אם התן חש מאוים הוא יכול לנשוך".

איך הילדים הגיבו שגילו על כך?

"הם לא יודעים. נספר שהיא ברחה או משהו דומה. אנחנו לא רוצים להכניס בהם פחד, כי אם ידעו הם יפחדו גם לצאת מהבית לבד".

צילום: באדיבות תושבים

אלקובי, כמו יתר תושבי השכונה, חש כי העירייה לא פועלת מספיק לטובת האוכלוסיה המתגוררת בה. לא מכבר פירסמנו על תלונות בגין ערימות פסולת ברחובות, צואה של כלבים, ובימים האחרונים על שטח שיועד לגינה ציבורית והפך לשדה קוצים. "אין כאן מספיק פיקוח, ולכן אנחנו מרגישים כמו במערב הפרוע, ולראיה התן שנכנס אליי לחצר", הוא אומר בתסכול. "שמעתי מאנשים שפנו לעירייה, שקיבלו תשובות בסגנון של 'אין לנו מה לעשות'".

איך לדעתך כן אפשר לטפל בזה?          

"אני לא יודע ולא מבין בזה. קראתי באינטרנט על כל מיני שיטות להרחיק אותם, אבל העירייה צריכה לטפל בזה. חיות בר לא אמורות לשוטט בתוך שכונת מגורים".

אריקה, תושבת נוספת, מתארת את המפגש שלה עם ה'אורח' : "ראיתי תן באחת מהגינות הציבוריות אליה יצאתי עם הכלב. למזלי הוא הסתכל וברח. אני פחות פוחדת עליי, אבל אני יודעת שהם מעבירים מחלות, והם עלולים לנשוך חלילה את הבת שלי או את הכלב. אני חושבת שהעירייה צריכה להתערב ולעשות משהו בעניין".

תגובת רשות הטבע והגנים: "תופעת נוכחות חיות בר בשטחים עירונים נגרמת כתוצאה מקיטוע וצמצום שטחי המחייה של חיות הבר בשל פיתוח שכונות מגורים ותשתיות אחרות וכן בעקבות משיכת חיות למקורות פסולת ומזון לא טבעי זמין  בתוך העיר. במקרים מסוג זה על העירייה לפנות לרשות הטבע והגנים לקבלת הנחיות  כיצד לטפל בתופעה. לרוב הקפדה על פחים סגורים, צמצום השארת פסולת ברחבי העיר וחצרות הבתים, לרבות מזון לחתולים וחיות אחרות באופן לא מבוקר, מצמצמת תופעה זו. במקרים חריגים, במידה ומיצו באופן מלא את הפתרונות לעיל נבחנים אמצעים אחרים להרחקת החיות. מבדיקה ראשונית עולה כי לא התקבלו דיווחים ברשות על תופעת התנים בראש העין והמקרה הנראה בסרטון . עם זאת הרשות תברר את נסיבות המקרה".