(צילומים: אבי גרבובסקי)

השבוע נערך בראש העין המירוץ השנתי לזכרו של עידו גרבובסקי ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה. במירוץ, שהפך למסורת והתקיים זו השנה השלישית ברציפות, לקחו חלק תלמידי כיתה י"ב בבית הספר "בגין" בו למד, חיילים מפלוגתו ובני משפחתו. "עצם העשייה מאוד מרגשת ומחזקת אותנו", אומר אבי גרבובסקי, אביו של עידו.

עידו גרבובסקי ז"ל היה תותחן בזמן המלחמה והיה שותף עם צוותו לטנק בזמן המלחמה במספר קרבות בהם חוסלו כמה מחבלים. ביום שבת, 12.8.2006, בזמן פעילות באחד הכפרים, נותר נתק בין הטנק בו שהה עידו לשאר הפלוגה, ולאחר קרב ממושך שניהלו בגבורה, הם נפגעו ונהרגו משני טילי נ"ט שנורו לעברם. לאחר שנהרג קיבל צל"ש על שהראה דבקות במשימה, מקצועיות ורעות.

צילום: אבי גרבובסקי

זמן קצר לאחר מכן, רצו בתיכון "בגין" להנציח את זכרו ולקרוא את ספרית בית הספר על שמו, אך אביו טען שזה לא היה "המקום המועדף על עידו ולא סימל אותו. עידו היה חובב טבע אמיתי, אהב לטייל, ולהסתובב בחוץ עם חברים". אבי ציין כי אם תגיע הצעה אחרת להנצחת זכרו הם ישמחו, ואכן לפני כ 3 שנים יזמו איילת שמש, המורה לחינוך גופני, יחד עם מנהלת בית הספר, פזית היבש, את המרוץ שיוצא מיער קולה לכיוון ראש העין. משתתפי המירוץ, שנערך בתקופה זו בשל תנאי מזג האויר הנוחים, היו לבושים בחולצות עם הכתובות "רצים עם עידו" ו- "we are free" .  

עידו גרבובסקי ז"ל. צילום: באדיבות אבי גרבובסקי

"כשהגו את הרעיון קראו לי לבית הספר, ואמרתי להם שזה מדהים, חינוכי וערכי", הוסיף אבי. "החיבור שנוצר במהלך שלוש השנים האחרונות עם צוות בית הספר הוא מיוחד ומרגישים שהם עושים זאת מהלב ולא כדי לומר 'עשינו'. מדובר בהירתמות מרשימה של מספר גופים מלבד בית הספר כמו מד"א, משטרת ישראל, אגד ועיריית ראש העין שמשקיעה בכך רבות".

צילום: אבי גרבובסקי

האם אחרי 12 וחצי שנים ניתן לומר שהזמן מרפא?

"יש קשיים שאנחנו מתמודדים איתם כל הזמן, לדוגמא בתאריכים מסויימים. אבל אני חושב שהחכמה היא לדעת לחיות עם השכול, כי אי אפשר לדחוק או לפסול אותו. מי שמצליח לחיות עם זה, לדעתי יוכל להתמודד עם עוד הרבה קשיים אחרים. כל הפעילות שעושים לזכרו לא מקלה, אבל נותנת תמיכה ומחזקת דרך האנשים שמתנדבים עבור מטרה זו".

מנהלת בית הספר, פזית היבש, ציינה כי "המירוץ הוא דרך ללמוד על עידו ולזכור אותו, ובמקביל ללמד על אהבת הארץ, תרומה ונתינה" .

בסיום המירוץ נערך טקס באולם בית הספר, בו השתתף גם חבר המועצה עומר שכטר שאמר כי "אנו (עיריית ראש העין) מחויבים להמשיך ולעטוף את המשפחה, ולסייע בקידום הערכים של עידו שתואמים את השקפת עולמנו".