(צילומים: שרה מי-מרום)

אתר פסולת או בשמו האחר "תחנת מעבר" הוקם לאחרונה בשדרות בן גוריון שבראש העין. האתר נמצא בסמוך לבנייני מגורים עתידיים של תושבים בשכונת פסגות אפק במסגרת "מחיר למשתכן", דבר שעלול לפגוע בדיירים.

"האתר משמש למחזור וגריסה של פסולת בניין וטיפול בעודפי אפר", כך נכתב בשלט שנתלה בעיר במרץ 2017.

צילום: שרה מי-מרום

בעבר נמסר מהמשרד להגנת הסביבה ומעיריית ראש העין כי האתר קיבל אישור הקמה בסמוך לבנייני מגורים ונמצא בפיקוח. ואף נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "התחנה הינה זמנית בלבד למשך ארבע שנים או עד להקמת שימושים ברדיוס של 150 מטר מהתחנה, בהם דירות למגורים".

מאז הקמת האתר המצב הולך ומחמיר, במאי 2018 פרצה שריפה במקום ותושבים שיעברו בקרוב לגור בבניינים הסמוכים לאתר, עלולים למצוא את עצמם גרים בסמוך להר גבוה של פסולת וחומרי בניין, עכברים ונחשים.

צילום: שרה מי-מרום

האם האתר פוגע בתושבי השכונה? "ברור שזה מפריע", אומר אחד התושבים. "זה אתר פסולת בניין שהאבק שלו נמצא בריאות של ילדינו 24/7.  מדובר בעוד אחת מעשרות התחלואות בפרויקט שנקרא פסגות אפק. במקום להתחיל לפתח באזור זה (f) את מגרשי הספורט והפנאי שכל כך חסרים לנו ואמורים להיות שם".

התושב מוסיף: "לצערנו, לא הוגשו מספיק התנגדויות בזמן ולא באמת היה פה מאבק כנגד הקמתו כי כשהוא הוקם בתי המגורים שמולו היו רק בתחילת בנייה. הדבר המנחם שכן הצליח זה שהורדנו את משך זמן ההיתר מחמש שנים לשנה אחת. בסוף השנה חודש החוזה לשנה נוספת. כמו כן, הדירות שמולו נקנו במסגרת מחיר למשתכן ולכן גם לא באמת היה מי שיתנגד להקמת האתר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה, כאחד מנותני האישור להקמת מתקני פסולת, אישר תחנת מעבר זמנית בלבד למשך ארבע שנים, או עד להקמת שימושים רגישים (קרבה לבתי מגורים במקרה הנדון). כל זאת ברדיוס של 150 מטר מהתחנה. המשרד להגנת הסביבה מפקח אחר פעילות התחנה באופן שוטף ואף דרש מהעירייה לתקן ליקויים שנמצאו בעבר. יצוין, כי המשרד התנה את פעילות התחנה בכך שהשטח יחזור לייעודו המקורי, בהתאם לתוכנית החלה בשטח ולהחלטות מוסדות התכנון".

מהעירייה נמסר בתגובה: "האתר משמש לקליטה ומיחזור של עודפי עפר ופסולת בנין בלבד ולא פסולת אורגנית. הדרישה להקמת האתר הייתה של המשרד להגנת הסביבה. והעירייה פעלה עפ"י הנחיות המשרד. המתחם פועל מתוקף רישיון לשימוש חורג ומפוקח ע"י המשרד לאיכות הסביבה בעירייה וכן ע"י המשרד להגנת הסביבה. מטרת המתחם הינה לסלק את הפעילות מאזור המגורים למקום רחוק יותר. הבניין הסמוך לאתר מתוכנן לאכלוס בעוד שנה וחצי, ונכון להיום האתר מתוחזק היטב כולל הרטבה לפי הצורך".

צילום: שרה מי-מרום