מעון בילבי ראש העין. צילום: באדיבות ההורים

"בנס נמנע אסון". כך אומרת השבוע אחת האמהות במעון "בילבי" בשכונת פסגות אפק בראש העין כשהיא מתייחסת לאירוע בשבוע שעבר, בו פעוט בן שנה וחצי נמצא משוטט מחוץ לשער הגן מבלי שאף אחד מאנשי הצוות שם לב לכך שהוא יצא מהגן ללא השגחה. לטענת ההורים במעון, המקרה אירע לאור מחסור חמור באנשי צוות, דבר אשר גורם למטפלות הקיימות לעבוד בתנאים לא ראויים.

מה בדיוק קרה שם?

"אחד ההורים בגן מצא את אותו הפעוט מטייל מעבר לשער הגן, לבד. ההורה הכניס אותו בחזרה לגן וביקש ליידע את אימו של הילד. למיטב הבנתי הילד יצא החוצה מבלי שאף איש צוות שם לב לכך - מדובר במחדל ובמזל גדול לא קרה אסון".

לדברי האם, המקרה אירע בשעת האיסופים, במהלכה מתאספים הורי הילדים בפתח הגן. "ההורים יוצאים ונכנסים וכנראה שככה אותו פעוט הצליח לחמוק החוצה", היא מסבירה. "כבר תקופה שיש מחסור גדול של מטפלות, אני יודעת שמאלצים אותן לצאת לפני הזמן או לא להגיע יום בשבוע וככה יוצא שאין מספיק אנשי צוות שיכולים להשגיח על כל הילדים. אני מאמינה שיש קשר ישיר בין כמות המטפלות החסרה לכך שאותו פעוט יצא ואף אחד לא הבחין בכך".

לדברי ההורים, מדובר בגן ששייך לחברה העירונית "מקום בלב" אשר בו ישנן מספר כיתות ובכל כיתה עשרות ילדים, מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים. לטענתם, הפעם אמנם נמנע אסון, אבל אין לדעת מה עתיד לקרות אם המצב לא ישתנה.

פניתם לחברה להתריע על המקרה?

"ההורים התלוננו על המחסור במטפלות עוד לפני המקרה, כי פחדו בדיוק ממקרים כאלו. אבל עד כה זכינו ליחס מבטל. נאמר לנו ש"אנחנו מדברים שטויות". אין ספק שקרה כאן מחדל של הצוות, אבל ברור לכולם שזה קרה בגלל עבודה בתנאים לא מתאימים".

אם נוספת מספרת כי האירוע הוא רק אחד מיני רבים שקורים בתקופה האחרונה בגן זה ובנוספים בעיר של החברה. "מקצצים בשעות של המטפלות על חשבון הילדים שלנו. העובדות באפיסת כוחות, זה רק עניין של זמן עד שיקרה אסון. הפעם זה ילד שברח מהגן, אבל מה יקרה בפעם הבאה? המטפלות נותנות את כל כולן, אבל הן במיעוט אדיר ולדעתי אפילו פחות מהתקן, אז ברור שהן לא מצליחות להשתלט על כל הילדים. עם שני ילדים זה קשה, אז תארי לך מה קורה עם עשרות".

ממקום בלב נמסר בתגובה: "חברת מקום בלב רואה מקרה זה בחומרה רבה. הנושא נבדק ע"י הנהלת החברה והנהלים חודדו לכל הצוותים המקצועיים. מקום בלב מספקת במעונות היום תקנים שהם מעבר לנדרש על ידי התמ"ת. 4 מטפלות לכל כיתה במקום 3.

"מקום בלב פועלת כדי לייצב את המעון, כל טענה נבדקת לגופה ואנו ממשיכים לפעול כדי לקדם פתרונות כך שהמעון ימשיך להתקיים במתכונת יציבה ואיכותית".