עידן טורבתי. צילום: באדיבות אביגיל טורבתי

עידן טורבתי מראש העין אובחן על הרצף האוטיסטי כשהיה בן 4. כעת הוא משתתף בקמפיין ההסברה החדש של ארגון וראייטי ומבקש שלא תשפטו אותו בגלל האוטיזם.

"הייתי מבקש מכל הילדים, כל מי שיש לו מוגבלות, לעזור לו, לכבד אותו. אל תשפטו אותו מבחוץ, אלא מבפנים". כך מבקש עידן טורבתי, נער מקסים בן 14 ממצפה אפק בראש העין, בסרטון הסברה חדש ומרגש של ארגון וראייטי וערוץ 13 בו השתתף.

לפני מספר חודשים יצא סקר שהראה שכמעט 90% מההורים לא רוצים שיהיה ילד עם צרכים מיוחדים בכיתה של הילד שלהם. בשיחה עם מיינט ראש העין מספרת אימו אביגיל, כי עד היום היא לא מצליחה להתרגל לכך שאנשים לועגים לבנה.

"אם אתם רואים שמישהו מתנהג בצורה יוצאת דופן, אין צורך להעיר לו", אומרת טורבתי. "מן הסתם כנראה שיש בעיה. על אחת כמה וכמה אין מה לצחוק או ללעוג לו. אם הייתם עדים לאדם בעל מוגבלות כזו או אחרת, תכילו אותו, תכבדו. אם אתם לא מסוגלים לכך, תתרחקו, אבל אל תלעגו".

נשמע שאת מדברת מניסיון.

"בטח, היו המון מקרים שהייתי עדה אליהם. עד היום קורה לי שאני מתפרקת בבכי, זה לא משהו שאני מצליחה להתרגל אליו".

עידן טורבתי ואמו אביגיל. צילום: באדיבות האם

טורבתי מספרת כי בנה אובחן לפני כעשור, אך היא ואביו התחילו לטפל רק כאשר היה בן 9. "חשבנו שיש עיכוב התפתחותי וקיווינו שהדברים ישתנו. היה לנו קשה לקבל את זה, אבל מן הסתם לא היה שינוי. מגיל 9 הוא מטופל בכל דרך אפשרית – פסיכולוג, קלינאית תקשורת ומה לא, הוא קורא לזה חוגים".

כיום הוא נמצא במסגרת מיוחדת?

"באזור שלנו אין מסגרות שמתאימות לילדים בתפקוד בינוני וגבוה ולכן הוא נופל בין הכיסאות. מצד אחד הוא לא מתאים לשילוב, מצד שני במסגרת של ילדים על הרצף הרוב בתפקוד נמוך ממנו. היום הוא במסגרת של חינוך מיוחד, זה לא מושלם אבל זה הרבה יותר טוב עבורו".

טורבתי מוסיפה כי וראייטי אימצו את בנה ואת משפחתם ולפני מספר חודשים כאשר פנו אליה במטרה להפיק את הסרטון ההתרגשות היתה רבה. "עידן הוא ילד במה, הוא אוהב לשיר ולהתחפש, ככה הוא גם מתמודד עם המציאות. הוא הכי אוהב להתחפש לגיבור על כדי לדעת איך להתמודד. גם בבית ספר הוא משתתף בכל הצגה. כשפנו אליי הסכמנו מיד והוא השתתף בסרטון וגם בקליפ הפתיחה לאירוע בו הוא שר".