צילום: מתוך הרשת החברתית

ראש העין חלוצה במאבק בפקקים במסגרת פרויקט "דרך ערך" של משרד התחבורה ונתיבי איילון.

ראש העין היא העיר הראשונה שתצטרף ל"פורום ערי דרך ערך", פורום של ערים שחברו למאמץ האסטרטגי להפחתת העומסים בכבישים.

הפורום הוקם ביוזמת חברת פנגו, במטרה לאחד כוחות ולהביא לשינוי בעומסים בכבישים, בתוך העיר ובין ערים שכנות. ראשי הערים יעודדו  תושבים להצטרף למיזם "דרך ערך" אליו פנגו מגייסת משתתפים. "דרך ערך" הינו מיזם בעל חשיבות לאומית, במסגרתו, נהגים אשר יחסכו בשימוש ברכב ויירתמו ליוזמה להפחתת הפקקים יוכלו להרוויח כסף וליהנות מתגמול כספי של עד 2,000 שקל בשנה. עיריית ראש העין ופנגו יקיימו כנס ב-11.12 בהשתתפות יובל שמלא - הזוכה הגדול של נינג'ה ישראל 2018 - על מנת לגייס למיזם מספר רב של תושבים.

עופר גבאי, חבר מועצת העיר, יוזם ומוביל הפרויקט: "התמורות האדירות שראש העין עוברת עם אכלוסן של אלפי משפחות, אל מול אילוצי התשתית הקיימים, מצריכים שינוי תפיסה מתוך מטרה להוריד את העומס בדרכים. בעיר בה המעורבות החברתית גבוהה, אני מאמין שראש העין תוכל להוות מודל לשינוי הרגלי נסיעה ולתרבות תחבורה חדשה ולכן אני שמח שהיזמה המשותפת והחלוצית תצא מכאן ושלאחריה תצטרפנה ערים רבות.

זהו פרויקט חשוב שאני מקדם כבר מספר חודשים, כחלק נוסף מסל פתרונות תחבורה שאנחנו מציעים לתושבי העיר. הבשורה לתושב היא גם כלכלית, הן בחסכון בשימוש ברכב הפרטי והן בקבלת תמריצים כספיים בשווי אלפי שקלים - כל זאת תמורת שינוי קטן"

המשתתפים בפרויקט דרך ערך של משרד התחבורה ונתיבי איילון יוכלו לקבל עד 2,000 שקלים בשנה, בהתאם למאפייני נסיעותיהם. הסכום יופחת מתקציב וירטואלי של  4,500 שקלים שיקבל כל משתתף בתחילת הפרויקט. בהמשך, התקציב יגדל או יקטן לאורך תקופת הפרויקט בהתאם לשינוים בהרגלי הנסיעה: היקף הנסיעות, נסיעה בגודש ומיקום הנסיעה. משתתף שייבחר לנסוע בתחבורה ציבורית או בנסיעות משותפות יתוגמל באמצעות הגדלת תקציבו.

לעומת זאת, משתתף שיבחר לנסוע ברכבו הפרטי בשעות העומס ובאזורי ביקוש גבוהים במטרופולינים, יקטין משמעותית את תקציבו. בנוסף יעודד פרויקט "דרך ערך" נסיעה שיתופית באמצעות הוספת תקציב למי שייקח מידי יום ברכבו 3 נוסעים ומעלה (כולל הנהג), כך שבסוף השנה הוא יוכל ליהנות מסכום של עד 10,000 שקלים. כמו כן,  בנוסף לתמריץ הכספי בפרויקט, יינתנו למשתתפים תמריצים שווי כסף כגון כרטיסים לסרט, קפה ומאפה ועוד. מטרת התמריצים להוות אמצעי נוסף ומשלים לעידוד שיני ההתנהגות בפרויקט באמצעות אתגרים ותגמול על עמידה בהם.

שלום בן משה, ראש עיריית ראש העין: "אנחנו גאים להפוך לעיר הראשונה שהרימה את הכפפה ומצטרפת ליוזמה המבורכת להקמת פורום ערי דרך ערך שמטרתו להקל על התושבים על ידי מתן אפשרויות כדאיות לנהגים. אנחנו מאמינים שתושבי העיר והנהגים יקדימו ויתנדבו לפרויקט וכך גם ייהנו מהקלות והטבות תחבורתיות".

רועי אלבז, מנכ"ל פנגו: "הפורום שייסדנו כחלק ממיזם "דרך ערך" של משרד התחבורה, מטרתו לייצר אקוסיסטם עירוני ובין ערים שהחליטו להקל על התושבים ולעזור ולשפר את חווית הנסיעה שלהם במוקדים בהם ישנה תנועה עמוסה. המפגשים שניזום ברחבי הארץ ימשכו קהל איכותי שמחפש אלטנטיבות לרכב הפרטי".

איתמר בן מאיר, מנכ"ל חברת נתיבי איילון: המשימה שלנו היא לייצר אלטרנטיבה לרכב הפרטי לא רק באמצעות טיפול בתשתיות התחבורה הציבורית אלא גם בניהול הביקושים בפועל. הפרויקט מציג חשיבה חדשנית מחוץ לקופסא ומעודד נסיעות שיתופיות המגדילות את מספר הנוסעים בכל רכב, שימוש בתחבורה ציבורית ושינוי שעות הנסיעה, באמצעות מתן תמריצים לנהגים. זהו נדבך חשוב במכלול הפתרונות שמקדמת חברת נתיבי איילון המייצרים לציבור אלטרנטיבה אמיתית לרכב הפרטי ואני מקווה כי הפרויקט יתרחב ויהפוך לתוכנית לאומית".