המחאה עולה מדרגה: חברי מועצת העיר מהאופוזיציה בראשות רז שגיא, הקימו בתחילת השבוע יחד עם תושבים נוספים ונציגים מעיריית כפר קאסם,  אוהל מחאה במקום בו אמורה לקום תחנת הכח - כנגד התכנית. 

כמו כן, יזמו מספר חברי מועצה הצעה לפיה יינתן תקצוב מידי בסך כמיליון שקלים לטובת המאבק.

צילום: קובי מיארה

כזכור, לפני למעלה מחודש דחתה הועדה הלאומית לתשתיות (ות"ל) את הקמת תחנת הכח בצומת קסם עד לקום דיון נוסף בנושא, כשבתווך הנחתה את היזם לבצע מספר השלמות לפני יינתן האישור הסופי, בעיקר בשל הרגישות ההידרולוגית באזור. זאת לאחר שחברי הועדה שמעו את עמדת משרד הבריאות, רשות המים ומקורות.

ההחלטה על דחיית ההפקדה התקבלה באופטימיות זהירה על ידי גורמים בעיריית ראש העין, בניגוד לחברת 'קסם אנרגיה' שם הביעו סיפוק רב בעקבות הצהרת הועדה כי היא "סבורה שמדובר בתכנית חיונית למשק האנרגיה". בכך ראו בחברה את דחיית ההפקדה כמכה קלה בכנף.

חשש תושבי ראש העין וקברניטיה כמו גם של תושבי האזור, רק התעצם בשבועות האחרונים עת שהיזם החל לבצע את עבודות הקידוח במקום, כחלק משורת הצעדים שעליו לבצע. לאור התקדמות הפרויקט החליטו חברי מועצה הן מראש העין והן מכפר קאסם הסמוכה על שורת צעדים כדי "למנוע את האסון" לדבריהם.

צילום: טליה סמולש

היום בבוקר הוקם אוהל מחאה בנקודת הקידוח, באוזר השטח שבו עתידה לקום התחנה. אל המקום הגיעו חברי המועצה רז שגיא, משה בן טובים, תושבים וכן חברי מועצה מכפר קאסם. לדבריו של רז שגיא "נישאר כאן ביום ובלילה, עד אשר תבוטל ההחלטה להקים תחנות כוח שתזהם לנו את האוויר ואת המים".

צעד נוסף אותו יזמו שגיא וחברי מועצה נוספים, מדבר על הצעה לתקצוב מיידי בסך של כמיליון שקלים לצורך העסקת מנהל מאבק במשרה מלאה, גיוס משרד עורכי דין מהשורה הראשונה, חברת יחסי ציבור מובילה, חברת לובינג ומומחה הידרולוגיה, כדי שאלו יפעלו באופן מתואם נגד התכנית.

שגיא הוסיף וציין כי "נזקי תחנת הכוח מאיימים על כלל האוכלוסיה בראש העין, בכפר קאסם, באורנית, בהוד השרון ובמושב חגור והזיהום יגביר את התחלואה במחלות נשימתיות ובמחלות ממאירות. הנפגעים הראשונים מנזקי הזיהום יהיו ילדים, נשים הרות וקשישים. זה הזמן להתפכח ולהצטרף למאבק, לפני שיהיה מאוחר מדי, אסור לנו להשלים עם רוע הגזרה".

"המחאה החברתית כנגד תחנת הכוח עולה שלב ואני קורא מכאן לראש העיר מר שלום בן משה ולכל חברי למועצה - הצטרפו אלינו למאבק הזה למען עתיד ילדינו ולשמירה על איכות חיינו".

מטה המאבק כצפוי מחזק את צעדי המחאה ומסר כי "נפעל בכל החזיתות לביטול תחנת הכוח בצומת קסם. קידום תחנות כח בגז בלב אזורי מגורים הוא בכייה לדורות. זה הזמן והמקום לעבור לאנרגיות מתחדשות במקום שימוש בגז מזהם ומסוכן. מקום התחנה המיועד הינו בעל רגישות הידרולוגית גבוהה ולא ניתן לפרש אחרת את דברי משרד הבריאות, רשות המים ומקורות אשר מתייחסים להקמת תחנה שעלולה לזהם מקור מים אסטרטגי למדינת ישראל. אנחנו מברכים על הקמת המאהל במקום והתגייסות חברי מועצות רשויות נוספות".

תגובת קסם אנרגיה: ״פרוייקט תחנת הכח מקודם בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) כתוכנית תשתית לאומית החיונית למשק האנרגיה שתפחית את הזיהום מתחנות הכוח הפחמיות ותיתן מענה לצורך בהקמת תחנות כוח במרכז הארץ, בקרבה לאזורי הצריכה והביקוש לחשמל ובצמידות לתשתיות הולכה קיימות הדרושות לתחנה. עבודות הקידוח באתר, לבחינת ההיבטים ההידרולוגיים, מבוצעות בהתאם להחלטת הות"ל ודרישות הגופים הרלבנטיים ועל פי כל דין".