(צילום: מתוך הרשת החברתית. נשמח אם הצלם ייצור עמנו קשר כדי לתת לו קרדיט)

סרטון שהופץ השבוע ברשת החברתית וצולם בפרויקט בנייה בראש העין, עורר תמיהה והצליח לבלבל לא מעט אנשים. בסרטון נשמע אדם אשר לדבריו הוא נמצא בקומה ה-18 באחד מבנייני הפרויקט. אותו אדם, שנשמח אם ייצור עמנו קשר כדי לתת לו קרדיט על הצילום, עומד במרכז מה שנראה כמו סלון ופותח ויטרינה ענקית כביכול ליציאה למרפסת. אלא שמעבר לחלון אין מרפסת, אלא תהום בלבד ללא כל סורג או אמצעי בטיחות אחר.

בחברת הבנייה מסבירים כי מדובר בחלון שמורכב משלושה אגפים, כאשר שני האגפים הצדדים קבועים והאגף האמצעי ניתן לפתיחה בהזזה. בחלון זה, אשר מוגדר כמערכת הזזה המורכבת על גבי מסילות, הכנפיים הצדדיות מגיעות עם ידיות שהן לא אפקטיביות היות והאגפים מקובעים והזזתם לא מתאפשרת. בחברה טוענים כי מדובר בדירה נעולה ורק מנהלי העבודה יכולים להכנס אליה, לכן לא מדובר בסכנה. לדבריהם, ביום שבו צולם הסרטון, אחד האגפים הצדדים בחלון הושאר פתוח בכוונה לצורך עבודות חיפוי חיצוניות.

צילום: מור גפני-דור

בסיור שערכנו במקום, נראה כי מדובר במצב דומה בכל הבניינים בפרויקט בקומות הגג בלבד. חשוב לציין כי הפרויקט כולו והבניין הזה בפרט עוד לא מאוכלס.

מחברת הבנייה נמסר בתגובה: ״מדובר בפרויקט בביצוע שבנייתו טרם הושלמה, לרבות התקנת מעקות וחלונות קבועים.  מדובר בחלון קבוע שלא נפתח, אולם נפתח באופן חד פעמי עבור אותו פועל סנפלינג (שמועסק ע"י קבלן משנה של קבלן הביצוע), שהגיע כדי לבצע עבודת חיפוי אבן, ולשם כך פתחו עבורו את החלון, כדי שיוכל לרדת משם בקלות ולבצע את העבודה.

"ממש לאחר שסיים את העבודה, קיבעו את החלון מחדש. החלון נפתח אך ורק לצורך ביצוע עבודות החיפוי ע"י אותו פועל סנפלינג. הדירות ימסרו מושלמות רק לאחר סיום הבנייה ולאחר שהמבנה והדירות יקבלו את כל האישורים על פי חוק, לרבות אישורי בטיחות״.

צילום: מתוך הסרטון, נשמח לתת קרדיט לצלם

צילום: מור גפני-דור