צילום ארכיון להמחשה: יריב כץ

מחסור בסייעות שניות בגני הילדים בראש העין מפעיל לחץ על הגננות, שצריכות לתת תשומת לב להרבה ילדים. סייעות צהרונים שרצו לעבוד כסייעות בבוקר נדחו בטענה שיש מספיק עובדים.

"נראה שהשיבוצים של הילדים בגנים נעשו כדי לחסוך איפה שאפשר. בעירייה פועלים לפי הרפורמה אבל יש גנים שחסר בהם 29 ילדים, אני יודעת על שמונה גנים כאלו, ושם אין צורך ברפורמה אבל יש גנים שיש בהם 33 ו-34 ילדים", טוענת בכירה לשעבר בוועד ההורים העירוני.

מה החשיבות של הסייעת השנייה?

"מדובר בילדים שהם לא גמולים רובם, אלו ילדים שמגיעים לגן עירייה בשנה הראשונה שלהם והם צריכים להסתגל למסגרת של הגן. יש הרבה עבודה על הצוות, אם למשל יש ילד שפספס, מישהי צריכה לקחת אותו לשירותים ולהחליף לו ואז הגננת נשארת עם כל הגן. יש לחץ גם על הגננת וגם על הילדים שצריכים תשומת לב".

מה אמרו בעירייה?

"בעיריית ראש העין אומרים שאין להם מספיק סייעות בבוקר ולכן הם לוקחים סייעות מגנים מסוימים ומעבירים אותם כל פעם לגן אחר כדי להשלים את המחסור. בנוסף, כשסייעת אחת חולה, העירייה לא מביאה סייעת חדשה אלא מועברת לאותו הגן סייעת מגן אחר".

על פי הרפורמה של משרד החינוך, בכל גן שבו יש ילדים בגילאי 3-4 ויש יותר משלושים ילדים, יש צורך בשתי סייעות. במסגרת הרפורמה קיים איסור על שימוש באותה סייעת למספר גנים, ואין להפעיל את הגן עם סייעת אחת בלבד.

אחת האמהות אמרה: "ילדים נשארים עם קקי ופיפי בחיתול זמן רב בגלל שאין סייעת. העירייה כנראה לא רוצה לגייס סייעות חדשות מסיבות לא ברורות".

למרות המחסור בסייעות, טוענים בוועד ההורים כי כשסייעות מהצהרון פנו לעירייה ורצו לעבוד כסייעות בוקר, נאמר להם שיש מספיק עובדים ואין צורך.

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "סייעות שניות משובצות בגני טרום חובה הזכאים על פי קריטריונים של משרד החינוך. כאשר אין מענה למילוי מקום לגננת או סייעת ומיצוי כל האפשריות, סייעת שניה מנויידת על פי הצורך ובתיאום הפיקוח של משרד החינוך. יש לציין כי יש מחסור גדול בעובדות זמניות למילוי מקום וקושי לגייס עובדות. בשבוע האחרון פורסמה מודעת דרושים למילוי מקום במוסדות חינוך ומועמדים מתאימים יתקבלו בברכה".