צילום: באדיבות תושבים

תושבי מושב ירחיב הסמוך לראש העין מתלוננים על קשיי נגישות לבית העלמין המקומי ומבקשים מהמועצה האזורית דרום השרון להסדיר את הנושא.

עד לעבר הלא רחוק התושבים היו יוצאים מהמושב ולאחר כמה מאות מטרים בודדים היו מגיעים לבית העלמין. כיום עליהם לבצע עיקוף ולעבור בג'לג'וליה, בנסיעה שמתארכת לכמה קילומטרים במטרה לחלוק כבוד אחרון ליקיריהם.

"נערכת בסמוך לבית העלמין בניה של בתים. למקום מושלך זבל מהדיירים מסביב ומעבר לעניין 'חוסר הנוחות' הזה בחלק מהלילות נשמעות יריות", מספרים ממזכירות המושב ומוסיפים: "בעקבות הבנייה נהרס שביל הגישה לרכבים לבית העלמין. אם מתקיימת היום הלוויה לא ניתן להגיע לשער בית העלמין עם רכב. ראש המועצה שלנו הייתה צריכה לשלוח אנשים אשר יישרו את הקרקע".

במצב הנוכחי, במושב התחילו לקבור את יקיריהם בשטח הקרוב יותר מאשר איפה שנמצא בית העלמין המדובר אך זאת ללא אישור. "מצד אחד אומרים לנו שאנחנו לא יכולים לקבור כאן, מצד שני לא מספקים לנו פתרון לבעיה שעליה אנו מלינים".

צילום: באדיבות תושבים

בעצם מה שקרה הוא שבית העלמין שהיה ונותר שטח של מושב ירחיב הפך למובלעת בעקבות "ניתוק" הרצף שהיה בין המושב מצד אחד של כביש 6 לצדו השני בו נמצא בית העלמין. "המנהל לקח 240 דונם ללא שום תמורה. פעם יכולתי להגיע למושב בחציית כביש 6, היום צריך לעשות עיקוף. פעם אחרונה שהייתי בבית העלמין ועברנו דרך ג'לג'וליה התנהל 'חיסול חשבונות', באמצע ההלוויה היינו צריכים להתכופף כי שמענו יריות. אי אפשר להגיע לשם כמו שצריך ולעיתים קרו במקום מקרי ונדליזם. הבית האחרון ברחוב ליד בית העלמין נמצא בצמוד למקום.

האם הצעתם פתרון כלשהו?

"ביקשנו להעתיק את בית העלמין למקום אחר בשטח ירחיב כך שלא יהיה צורך לחצות את כביש 6. העתקה של ארבע דונם תמורת ארבע דונם. המנהל לא מאפשר לנו לעשות זאת ובעקבות המצב בו אנו נאלצים לקבור שלא בבית העלמין הוגשה נגדנו תביעה. אנחנו רוצים להעלות את זעקתנו כדי שהמצב הלא תקין הנ"ל יקבל מענה. מדובר במצב אבסורדי בו אנו נוהגים כמו גנבים בלילה כאשר כל מה שאנו רוצים לעשות הוא לחלוק כבוד ליקירינו שאינם עוד.

מהמועצה האזורית דרום השרון נמסר בתגובה:

"בעקבות סלילת כביש 6 לפני שנים, הגישה הישירה מירחיב לבית העלמין לא התאפשרה כפי שהיתה, אלא דרך עיקוף. לגבי הכניסה לבית העלמין עצמו, הדרך נחסמה למספר ימים בעקבות עבודות תשתית חיוניות, לצורך העברת קו מים, אך נפתחה כבר עוד בטרם פרסום הכתבה. המועצה פועלת מול רמ"י למציאת מענה לבעיית הגישה הישירה לבית העלמין, כולל בחינת העתקתו למיקום אחר".