צילום: דוברות עיריית ראש העין

כ-100 תושבי ראש העין, יחד עם ראש העירייה שלום בן משה ועוד מאות תושבי האזור, הפגינו הבוקר (ראשון) מול משרד האנרגיה בירושלים נגד הקמת תחנת הכוח בצומת קסם.

המפגינים שהתקבצו לכיכר אגרנט כבר ב-9 בבוקר הגיעו לבושים בחולצות עליהן התנוססו הכתובות "לא לתחנת הכח קסם", ו"הגז יהרוג אותנו" ועטו מסיכות על פניהם כמחאה על הזיהום הצפוי לטענתם.

כמו כן הציגו הנוכחים מיצג בדמות ארובה הפולטת עשן עם אייקון של סכנת רעל על גביה, ובנוסף הונפו שלטים הקוראים לשר האנרגיה יובל שטייניץ לחשב מסלול מחדש, ו"שטייניץ תתעורר חיי אדם שווים יותר".

צילום: דוברות עיריית ראש העין

"הייתה הפגנה מצויינת", מסר שי לוי, ממובילי מטה המאבק נגד התחנה. "היה שיתוף פעולה אמיתי של תושבים יהודים וערבים, מבוגרים וילדים, מכל יישובי דרום השרון, ראש העין, כפר קאסם, אורנית, ג'לג'וליה, ויישובי השומרון. כולנו כאיש אחד מוחים כנגד המתווה הנפשע להקמת תחנות כח מונעות גז, מיותרות, מזהמות, שכל תכליתן לייצר שוק גז מלאכותי לקומץ טייקונים. אנחנו לא ניתן למחדל הזה לקרות".

"בלטו בהיעדרם נציגי משרד האנרגיה שלא ירדו להסתכל לנו בעיניים, למרות שהפגנו מול משרדם. משרדי הממשלה נותרו כפי שהיו אדישים ומנותקים מהעם. בתקופה זו בה אנו עדים להתפרקותה של המדינה מאחריות לתושביה. בתקופה בה שומרי הסף אינם ממלאים את תפקידם ומשמשים כלי שרת בידי חברות האנרגיה,  אנו אומרים עד כאן".

"אנו ננקוט בכל הצעדים והאמצעים העומדים לרשותנו, בכל דרך אפשרית, על מנת לקחת את עתידנו ועתיד ילדינו בידינו ולמגר את האסון הזה".

צילום: דוברות עיריית ראש העין

טרם ההפגנה נמסר  ממשרד האנרגיה: "התכניות להקמת תחנות כוח מבוססות גז טבעי שמטרתן הבטחת צרכי החשמל של כלל אזרחי מדינת ישראל נבחנות על ידי מוסדות התכנון. במסגרת זו נבחנים ההיבטים הסביבתיים, הבריאותיים והתכנוניים לרבות תסקיר ההשפעה על הסביבה וכן נשמעות התנגדויות הציבור. כל החלטה על הקמת תחנת כוח תתקבל רק בהתאם לצורכי המשק, ורק לאחר קבלת האישורים הרלוונטיים ממוסדות התכנון".

מקסם אנרגיה נמסר בתגובה: "הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) מקדמת את הפרויקט כתוכנית תשתית לאומית החיונית למשק האנרגיה וכחלק מהתוכנית הלאומית להפסקת השימוש בתחנות הפחם לייצור חשמל במרכז הארץ. הליך אישור התחנה ימשיך להתבצע בשקיפות ובשיתוף מלא של הציבור ובהתאם לכל דרישות גורמי המקצוע המוסמכים".