בני אנניה. צילום: רפאל שחרי

בני אנניה (31) ראש סיעת הצעירים "באנו", ייכנס בקרוב למועצת העיר עם המנדט שקיבל בבחירות האחרונות. לדבריו, הוא מתכוון לבקש מראש העירייה הבא, שייבחר בסיבוב השני, את תיק הצעירים.

בשמונה השנים האחרונות הוא עבד כרכז מחלקת נוער במרכז הנוער "הצריף", ולקראת הבחירות החליט שהגיע הזמן להשפיע ולשנות דברים בחיי התושבים ובעיקר הצעירים בראש העין. אנניה קיבל מספר פניות ממועמדים שונים ולבסוף החליט לפתוח את סיעת הצעירים "באנו".

למה החלטת להתמודד על מקום במועצה?

"כשראיתי שמתמודדים פונים אלי להצטרף אליהם, אחד ועוד אחד, הבנתי שיש פה משהו. ראיתי כמה שחמשת השנים הקרובות בעיר חשובות, מה שיקרה בחמשת השנים הקרובות ישפיע לטווח הרחוק. כמי שגידל פה דורות של בני נוער, שגדל פה ומתכוון לגדל פה ילדים, לא יכולתי לעמוד מהצד ואני גם מרגיש את תחושת האחריות שיש לי לקהילה שלי ולבני הנוער".

אנניה אמנם לא אוהב לדבר על זה, אבל קשה להתעלם מכך שהוא הנציג הראשון מהעדה האתיופית שנכנס למועצה בראש העין. "אין לזה משמעות מבחינתי", הוא אומר. "אני בא לעבוד למען כל תושבי העיר ובמיוחד לצעירים בלי קשר למגזרים או לעדות".

סיעת באנו של בני אנניה. צילום: גרעין באנו

איך בנית את הסיעה? איך החלטת את מי לצרף אלייך לרשימה?

"התחלתי לבדוק מה קורה בסיעות של צעירים במקומות אחרים בארץ, איך זה בעצם עובד ואז חיפשתי שותפים לדרך. מצאתי את השותפים ועשינו את המפגש הראשון בסוף יוני, מאז זה גדל ועוד אנשים התלהבו מהרעיון של תנועת באנו, תנועה אזרחית שפונה לכל העיר ובעיקר לצעירים מכל השכבות, מהוותיקה ומהחדשה, חילונים ודתיים ללא הבדל. בגלל שמערכת הבחירות האחרונה היתה מאוד מפולגת, היה צורך במענה כזה".

משהו שמאחד?

"בדיוק. משהו שמחפש את הטוב המשותף לכולנו. וככה הקמנו את התנועה, אחד הדברים שהיו חשובים לנו זה לפעול באופן נקי, בלי מפלגה מאחורינו או בעל הון כדי שנוכל לממש את הדברים שאנחנו מאמינים בהם".

סיעת "באנו" החלה לקבל יוזמות "מהשטח", רעיונות של צעירים ותושבים מהעיר וכך הוקם הבר החברתי הראשון: "באנו בר", שהיה יוזמה של אחד הצעירים. הבר נפתח בימי חמישי פעם בשבועיים בכל פעם בבית אחר בעיר וכלל מוזיקה, שתיה במחירי עלות ופעילויות חברתיות כמו למשל משחק ה"הביר-פונג". לדבריו של בני, המקום איחד את הצעירים והוא מספר שצעירים שלא נפגשו מאז התיכון בגלל המרחק אחד מהשני, ו"באנו בר" היה מקום המפגש שלהם.

תושבים תמכו ברעיון של סיעת הצעירים?

"בהתחלה התושבים לא הבינו מה אנחנו עושים, לא הבינו מי עומד מאחורינו, הם לא האמינו שצעירים פה מהעיר שרובם יותר צעירים ממני הקימו את "באנו", וכולם חוץ מעו"ד ורואה חשבון כולם תומכים בהתנדבות".

מאיפה הגיע הרעיון לקרוא לאנשים בסרטון בפייסבוק לבוא ולתמוך בכם מבחינה כלכלית?

"היינו צריכים כסף כדי לממן את הדבר הזה, אני פתחתי את החיסכון שלי והשקעתי הרבה כסף בקמפיין. תרמו לנו בעקבות הסרטון כמעט 5,000 וזה היה התקציב שלנו. הרבה עזרו לנו בהתנדבות, אנשים התחברו לדרך, האמינו ברעיון ונתרמו".

אילו דברים תקדם בתור חבר במועצה?

"יש לי כמה רעיונות. קודם כל שהיה סנכרון בין החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בעיר, קראנו לזה "חינוך 24/7", ז"א להקיף את הילד מרגע שהוא יוצא מהבית עד שהוא חוזר אליו. אחד הרעיונות הן לשים רכז נוער חברתי שידאג שלכל ילד תהיה פעילות אחר הצהריים, אם זה חוג או תנועת נוער או העשרה וככה אנחנו מקדימים תרופה למכה, אנחנו דואגים לילדים מראש.

"הרעיון הוא שכשילד למשל יגיע לוועדה פדגוגית, לא יסתכלו רק על הגיליון ציונים שלו, אלא יהיה שם רכז חברתי שיספר על הדברים הטובים של הילד מחוץ למסגרת הלימודים. חשוב לנו גם לקדם את נושא השקיפות בעיר, מה שקורא בעירייה, פרוטוקולים, אין סיבה שהתושבים לא ידעו בזמן אמת מי הצביע בעד ומי נגד ועוד".

לסיכום מבקש בני להודות לכל התושבים שהגיעו ותמכו לאורך הדרך: "בבחירות לדוגמא היו לנו למעלה מ-90 מתנדבים שבאו ועזרו בלי שכר. זה הכוח של באנו: ההון האנושי. לא היה לנו תקציב אבל היו לנו אנשים מדהימים".