צילום: באדיבות קרן רמון

טרגדיה: רונה רמון, שהייתה פעילה ציבורית התומכת בחינוך ובקידום בני נוער בישראל, הלכה היום (ב') לעולמה והיא בת 54. רונה רמון היא אלמנתו של אלוף-משנה אילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון שנספה באסון מעבורת החלל "קולומביה", ואמו של סרן אסף רמון ז"ל, שהמשיך בדרכו של אביו כטייס בחיל האוויר ונהרג בתאונת אימונים.

רונה רמון נולדה בקריית אונו בשנת 1964, ושירתה כפרמדיקית ביחידת הצנחנים בצה"ל. כשהייתה בת 22 היא התחתנה עם אילן רמון, חצי שנה אחרי שהשניים הכירו במסיבת יום הולדת. היא למדה חינוך גופני בוינגייט ועבדה כמורה להתעמלות. עם הולדת בנה השני עברה המשפחה בעקבות אילן לבסיס רמת דוד. בהמשך עברה המשפחה לבסיס חצור ולאחר מכן ליישוב רעות, שם הפעילה רונה רמון קליניקה טיפולית משגשגת.

בשנת 1998 עברה המשפחה ליוסטון, שם התאמן בעלה לקראת המשימה בחלל. ב-1 בפברואר 2003 נספה אילן רמון באסון מעבורת החלל "קולומביה", שהתרסקה עם שובה לכדור הארץ ממשימה בחלל.

אילן ואסף רמון. צילום: באדיבות קרן רמון

בספטמבר 2009 פקד את רונה רמון אסון נוסף, כשבנה הבכור אסף נהרג בתאונת אימונים, כשהטיס מטוס F-16. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בנהלל, שם גם נטמן אביו. רונה רמון אמרה אז על הקבר הטרי של בנה: "אספי שלי, זה הקבר שלי, והמקום שלי, הייתם צריכים לקבור אותי זקנה וחביבה, עם מיליון נכדים, אני כועסת כל כך. הבטיחו לי לשמור על אילן, הבטיחו לי לשמור עליך". רמון אמרה עוד: "אספי שלי, אני יודעת שאבא שומר עליך עכשיו, אוהב אותך, מחבק אותך, בשבילי אתה מלך העולם".

רמון תיעלה את הטרגדיה המשפחתית שלה לתרומה יוצאת-דופן לחברה הישראלית באמצעות שורה של עיסוקים חברתיים. היא הקימה את "קרן רמון" ששואפת להקנות לדור הישראלי הצעיר "מצוינות אקדמית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך", ופעלה במשך שנים לקידומם של בני-נוער וילדים בכל רחבי הארץ.  רמון, שחקרה את נושא ההתמודדות עם האובדן, קיימה במשך שנים הרצאות, סדנאות וטיפולים פרטניים, תוך שהיא חושפת את סיפורה האישי שמהווה דוגמה והשראה לרבים.

במסגרת הפעילות המבורכת של רמון היא גם קידמה ילדים ובני נוער מראש העין.

יהי זכרה ברוך.