בית ספר ממ"ד צומח בפסגות אפק. צילום: באדיבות ההורים

תושבים מהמגזר הדתי אשר עברו לאחרונה לשכונת פסגות אפק בראש העין טוענים כי הם מרגישים מקופחים ומופלים. לטענתם, קיים בית ספר ממלכתי-דתי (ממ"ד) צומח יחיד בשכונה שההרשמה אליו מיועדת אך ורק  לכיתות נמוכות בעוד תלמידים מהכיתות הגבוהות שמעוניינים ללמוד בו, נשלחים לבתי ספר בוותיקה, מרחק זמן נסיעה ארוך מהבית, מהסביבה, החברים והאחים הקטנים. 

הורי התלמידים טוענים לאפליה על רקע מגזרי, בידוד חברתי לילדים שלא יכולים לקיים קשרי חברות עם חברים מהכיתה שגרים בשכונות מרוחקות ואין להם דרך להתנייד ועוד. "נאמר לנו שאין סיכוי שיפתחו את הכיתות ולכן הפסיקו את ההרשמה לכיתות הגבוהות", מסבירה אחת מהן.

מה קרה?

"השכונה שלנו מתוכננת ומקודמת כאחד מהמתחמים בהם יינתנו פתרונות דיור ראויים למשפחות צעירות הכורעות תחת נטל יוקר הדיור. במהלך השנים האחרונות התאכלסו בשכונה גם מספר רב של משפחות דתיות ומסורתיות, אשר בנוסף למתן קורת גג ראויה ומסגרת קהילתית לילידיהם, חפצות להעניק להם גם חינוך התואם לאורח חייהם. בתי הספר הדתיים הקיימים בעיר נמצאים בניתוק מהשכונה החדשה ובמרחק רב ממנה, מרחק אותו ניתן לעשות ברכב בלבד. מעבר לקושי על חיי ההורים הצעירים, זה דבר שגורם גם לניתוק חברתי של הילדים מחבריהם לכיתה ובפרט בהתייחס לעובדה כי בתחום השכונה הנבנית לא קיימים מבני ספורט ותרבות לשעות שלאחר בית הספר".

ההורים מספרים עוד כי בשנה האחרונה, לאחר מאמץ עילאי והירתמות של מספר הורים בשכונה ותוך מתן כתף קרה מצד העירייה, נפתח בית הספר הדתי המיוחל, עבור תלמידי כיתות א' בלבד, כאשר לקראת שנת הלימודים הבאה הכריז אגף החינוך בעירייה על פתיחת ההרשמה גם לכיתות גבוהות יותר. "כולנו שמחנו מאוד, אבל אז התברר שהשמחה מוקדמת. מסיבות שאינן ברורות לנו החליט אגף החינוך בעירייה למנוע את פתיחת כיתות אלו. כך למשל תושבים חדשים בעיר שהגיעו להירשם סיפרו שהאגף לא מוסר מידע על הממ"ד החדש ואף נאמר להם על ידי חלק מהפקידים כי אין סיכוי לפתיחת הכיתות", מוסיפה האם.

מה זאת אומרת?

"האגף לא מאפשר רישום זמני של תלמידים חדשים ומכריח אותם להמציא מכתבי ביטול רישום מהעיר ממנה הגיעו, תוך סיכון מיקומם במסגרת החינוכית הקיימת, והחמור מכל 'כולא' את התלמידים תושבי השכונה בבתי הספר הקיימים בעיר ולא מאפשר מעבר לממ"ד החדש. ההתנהלות התמוהה הזו הגיעה לשיא כאשר אגף החינוך הפסיק על דעת עצמו את הרישום לבית הספר מספר ימים טרם תום תקופת הרישום".

לטענת ההורים ההתנהלות הזו מרחיקה משפחות חדשות מהעיר, שמעברם אליה תלוי בהימצאות מוסד חינוכי נגיש וראוי, מקפחת את התושבים הדתיים בשכונת פסגות אפק שלא מקבלים מענה חינוכי בתחומה, גורמת להפרדת אחים למסגרות חינוך שונות, מאלצת תלמידים צעירים להתנייד בדרכים זמן ממושך בשעות העומס בבקרים ועוד.

"אנחנו מאמינים שההחלטה הזו תגרום למספר לא מבוטל של תושבים עתידיים לבטל את מעברם לשכונה ולהשכיר את דירתם לדיירים מזדמנים, דבר שבוודאות יגרום לנזק תדמיתי לשכונה ולעיר. בשנת הלימודים הזו העירייה אירגנה הסעות לתלמידים תושבי השכונה אבל אנחנו משערים שזה בשל שהיתה שנת בחירות, סביר להניח שהסעות אלה יבוטלו בשנה הבאה", מסכמת האם.

מעיריית ראש העין טרם התקבלה תגובה.