זוהר שלום. צילום: פרטי

אומרים שכשתינוק נולד, יחד איתו נולדת גם אמא. מדובר בתהליך שלרוב מלווה בהרבה חששות ורגעים מבלבלים, ובדיוק בשביל אלה הוקמה תוכנית המתנדבות "אם לאם" בראש העין.

"הפרויקט מלווה נשים לאחר לידה ומקל עליהן את ההתמודדות שבכניסת תינוק חדש למשפחה", מסבירה זוהר שלום, עובדת סוציאלית קהילתית בעירייה ומי שעומדת בראש התוכנית. "יש משהו בכוח הנשי הזה, שבין אישה לאישה, המביא לקשר מאוד משמעותי ומיוחד בין המתנדבות לאמהות".

התוכנית, שהוקמה ביוזמת מחלקת משאבי קהילה באגף לשירותים חברתיים של עיריית ראש העין, זכתה לאחרונה במגן שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים על הצטיינות ופעילות למען הקהילה וחוסנה מתוך עשייה פנים קהילתית מעצימה. ולא בכדי, מדובר על תוכנית שכל כולה עשיית טוב לאמהות לאחר לידה.
"המטרה שלנו היא להעניק תמיכה רגשית והכוונה לאימהות בעיר ולחבר בינן לשירותי קהילה ובריאות", אומרת שלום.

"המתנדבות מגיעות לנשים אחרי לידה ומעניקות להן תשומת לב ויחס אישי חם. המפגש מאפשר לאמהות לשתף בהתמודדות לאחר הלידה ובכניסת תינוק חדש למשפחה, והמתנדבות מצידן תומכות, מלוות, מייעצות ומשמשות להן אוזן קשבת ומקור כוח מתוך ניסיונן האישי".

מדוע צריך תכנית כזו?

"מצד אחד לידה והורות הן תהליך מאוד משמח, אבל מצד שני התינוק לא מגיע עם הוראות הפעלה. לפעמים אנחנו האמהות מוצאות את עצמנו מבולבלות וחסרות אונים. בנקודה הזו בדיוק התכנית 'אם לאם' נכנסת לתמונה. אנחנו מחברים בין האמא למתנדבת, שמגיעה אליה פעם בשבוע תומכת בה ומלווה אותה בתהליך ההורות".

איזה תגובות את מקבלת מהמאמהות?

"פנו אליי אמהות שאמרו לי שהמתנדבת 'היא המלאך שלי' או ש'אני מחכה למתנדבת כל פעם מחדש'. האמהות מאוד מצפות למפגשים עם המתנדבות. כל אחת מהן מביאה את הייחוד שלה, הן מגיעות ממגוון מקצועות ובכל מיני גילאים. המכנה המשותף של כולן הוא שכל אחת חוותה את האמהות שלה וכעת רוצה להעניק מעצמה למישהי אחרת. זה מקסים בעיניי".

אחת מאותן אמהות היא תושבת העיר, ליאת זיו־אגייב (40). "כשילדתי את בני השלישי, רועי, תוכנית 'אם לאם' והמתנדבת מזל היו שם בשבילי", היא מספרת.

"בחודש תשיעי אובחנתי עם מחלת הסרטן, וזוהר יצרה איתי קשר וסיפרה לי על התוכנית", משחזרת אגייב. "הייתי כל כך מבולבלת באותה תקופה ולא רציתי שמישהו זר ייכנס אליי הביתה. אמרתי לה יפה תודה, אבל לא תודה".

כעבור שנה ובעודה עמוק בטיפולים הזכירו לה ברווחה כי היא זכאית לקבל עזרה מהתוכנית במידה והיא מעוניינת בכך. "החיים בבית היו מאוד כאוטיים, ועם כמה שניסיתי לשדר עסקים כרגיל, זה פשוט לא היה ככה", נזכרת אגייב. "מאוד רציתי שיהיה משהו או מישהו שיחזיר את שמחת החיים הביתה. ואז הגיעה מזל, ששינתה לנו את המזל ואת החיים. במשך שלוש שנים היא ליוותה אותנו, כשמדי יום ראשון היא היתה מגיעה אלינו ומבלה איתי ועם הילדים".

איזה דברים עושים יחד?

"אפינו עוגות ועוגיות, שיחקנו בגן שעשועים וסתם שוחחנו על החיים. לא חיפשתי חברה, חיפשתי סבתא והיא היתה בדיוק זה. עד היום הילדים קוראים לה 'סבתא מזל' ואנחנו שומרים על קשר טוב".

"מצד אחד לידה והורות הן תהליך מאוד משמח, אבל מצד שני התינוק לא מגיע עם הוראות הפעלה. לפעמים אנחנו האמהות מוצאות את עצמנו מבולבלות וחסרות אונים"

יום המעשים הטובים

ביום שלישי, ה־2 באפריל, יתקיים "יום מעשים טובים" בכל רחבי הארץ. הפרויקט מנוהל על ידי עמותת "רוח טובה" ומציע לכל אחד ואחת מכם להיכנס לאתר ruachtova.org.il ולחפש כיצד להתנדב ולהשתתף ביום המיוחד הזה.

יוזמת יום מעשים טובים, אשת העסקים שרי אריסון, מסבירה: "יום המעשים הטובים, שנולד לפני כ־13 שנה, הפך לגורם מאחד בזכות הפשטות שבו, ובגלל היכולת של כל אחת ואחד להתחבר אליו. השנה שמנו זרקור על דיבור חיובי, פירגון ומילים טובות. דווקא בעת הזו חשוב לנו לחדד את המסר 'מדברים טוב, עושים טוב' כדי ליצור שיח מכבד, מגשר ומכיל במטרה ליצור אחדות ואהבת חינם בעם".