צילום המחשה: shutterstock

מס הכנסה ערך ביקורת ב-118 בתי עסק באזור ראש העין ופתח תקוה על מנת לבדוק האם הם רושמים הכנסות כחוק. מתוצאות הבדיקה עולה שכ-90% מהעסקים רשמו הכנסות כחוק, אבל התירוצים של אלה שנתפסו מעלימים מיסים היו שונים ומשונים, ואולי אפילו קצת מצחיקים.

רוצים דוגמאות? בבקשה: בעלת חנות שלא תיעדה את הקנייה בספרי העסק נשאלה מדוע לא רשמה את הכנסותיה. התשובה שלה היתה: "הייתי חייבת להיכנס לשירותים ולא הספקתי לרשום".

זאת ועוד: בבדיקת דו"ח תנועות עו"ש בחשבון העסקי של עורך דין נמצאה העברה בסך 12,440 שקלים שכלל לא נרשמה. עורך הדין טען לשאלת המבקרים: "חזרתי מחו"ל וייתכן שבהיסח דעת לא שמתי לב".

המבקרים הגיעו גם  לבעל עסק למסגור תמונות שלא רשם את הכנסותיו כדין וטען: "העובד קיבל ולא רשם ולא ידעתי מזה". בביקורת אצל בעל מוסך, נמצא צ'ק שהתקבל מלקוח על סך 8,200 שקלים ולא היה רשום בספרים. בעל המוסך טען להגנתו: "לא הספקתי לרשום אותו".

מבצע הביקורת והאכיפה, נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.