צילום המחשה: shutterstock

סכסוך גירושין מכוער הגיע לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, כשבמוקד הסכסוך - דירת המשפחה, אשר נרכשה בכוחות משותפים של שני בני הזוג, תושבי האזור.

רק בזכות פתרון חדשני של הסדר "נסטינג" לילדים, התאפשרה לבסוף מכירת הדירה. "שני הצדדים לא היו מוכנים בשום פנים ואופן לפנות את הדירה", מסבירה עורכת הדין הלנה שמחי, המייצגת את הבעל. "וכך בני הזוג נותרו לגור בה, תחת קורת גג אחת, למרות הסכסוך הקשה ביניהם, כשבתווך שני ילדיהם הקטנים".

לדברי עורכת הדין, המריבות התכופות אף התפתחו לאלימות מצד האישה – ומשטרה זומנה לדירת השניים. "החלטתי להציע לזוג פתרון יצירתי, לטובת הילדים", היא משחזרת. "לפיו השניים יערכו ביניהם הסדר 'נסטינג' חדשני ובמקביל אליו יפנו למכירת הבית".

מה זה הסדר "נסטינג"?

"הכוונה מלשון נסט = קן באנגלית. כלומר, הילדים הם אלה שנשארים בדירה המשותפת, בעוד בני הזוג מחלקים ביניהם את השהיה בדירה בצורה שווה ומוסכמת בימי השבוע, כשכל אחד מהם שוהה עם הילדים בדירה המשותפת בזמן קבוע, בעוד השני שוהה בדירה אותה שכר לעצמו".

למי הוא מתאים?

"הסדר זה חיוני בעיקר כאשר המתח בין בני הזוג הופך לבלתי נסבל, בני הזוג לא מתקשרים אחד עם השני, אלא דרך מתווכים – ומי שסובל אלו הם בעיקר הילדים. ההסדר מאפשר לכל הורה ליטול את הילדים ממוסדות החינוך בימים שהוקצו לו, להביאם לבית המשותף ולבלות עימם – וזאת מבלי צורך בכל מפגש או חיכוך עם בן הזוג השני. הילדים, בהסדר שכזה, זוכים ליציבות יחסית בתקופה הראשונה של המשבר הזוגי בין הוריהם".

למעשה על פי ההסדר שהציעה עורכת הדין, בני הזוג יחזיקו בשלוש דירות. האחת, שהיא גם סלע המחלוקת, הדירה המשותפת ועוד שתיים, אחת עבור כל אחד מבני הזוג.

זה סידור משתלם?

"הסדר 'נסטינג' טוב אך ורק לתקופה מוגבלת, מפני שגם הוא עלול ליצור מוקדי חיכוך לא מועטים בין בני הזוג, למשל סביב נושא תחזוקת הדירה המשותפת. כמו כן, מדובר בהסדר יקר, מאחר והוא מפיל עול כלכלי כבד על בני הזוג - בשל ההוצאות הגבוהות של החזקת שלושה נכסים נפרדים למגורים - דירה משותפת, ושתי דירות למגורים בנפרד ביתר השבוע לשני בני הזוג".

האם הפתרון עזר?

"בהחלט. בני הזוג התנהלו כך במשך חודש וחצי במהלכם הדירה המשותפת שימשה את שניהם לסירוגין - עד למכירת הבית. לאחר מכירת הדירה, חילקו השניים את שוויה ביניהם וכל אחד מהם עבר למגורי קבע משל עצמו".