סנדי נוימר. צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

סנדי נוימר מראש העין גילתה לפני כמה חודשים כתם חדש על פניה. הוא לא היה שם לפני וככל שהזמן עבר הוא לא נעלם. "אני מקפידה לשים לב לכל כתם או נמש חדש על הפנים. במקרה הזה הכתם היה עקשן והזמן שעבר רק הגביר את החשש שלי ולכן החלטתי ללכת להיבדק".

סנדי הגיעה לד"ר יונתן שפירא, מומחה ברפואת עור במכבי שירותי בריאות ברמת השרון. היא סיפרה לו שמדובר בכתם חדש, שמעולם לא הופיעה על פניה. היא ציינה שחיכתה תקופה מסוימת כדי שייעלם לבד, אך כשזה לא קרה, החליטה להגיע להיבדק.

ד"ר שפירא בחן לעומק את פניה של סנדי: "הכתם היה נראה כמו נקודה קטנה. הוא היה אדום ומחוספס כמו קליפה. הגודל והצבע שלו העלו את החשד שלי כי אלו המאפיינים של נגע ממאיר מסוג קרצינומה BCC". 

הרופא הפנה את סנדי לבצע ביופסיה כדי לבחון את אופי הכתם. לאחר כשבועיים סנדי קיבלה את תוצאות הביופסיה. "ישבתי עם חברה לארוחת צהריים. לא ציפיתי לבשורות קשות אבל הרופא בישר לי בעדינות וברגישות שהחשש של ד"ר שפירא היה נכון - הכתם התברר כנגע של סרטן ממאיר מסוג קרצינומה BCC. אין דרך קלה לשמוע את המילה 'סרטן' ולכן בהתחלה הייתי קצת בהלם. הבנתי שזה נגע שניתן להסיר, אפילו די בקלות. אבל בדקות הראשונות היה לי קשה לעכל את השיחה", משחזרת סנדי.

ד"ר יונתן שפירא. צילום: דוברות מכבי שירותי בריאות

תוך זמן קצר הגיעה סנדי לניתוח להסרת הנגע מפניה. הניתוח היה קצר ופשוט ועבר בשלום. בתום תקופת ההחלמה נשארה לה עוד אדמומיות קלה על הפנים שגם היא צפויה לחלוף. "אני שמחה שלא דחיתי את הביקור אצל הרופא וגיליתי את הסרטן בזמן. זה אמנם לא היה נעים אבל טוב שתפסנו את זה בזמן וכעת חזרתי לשגרת החיים שלי".

ד"ר יונתן שפירא מוסיף על דבריה: "סנדי התנהלה באחריות רבה. ברגע שהבחינה בכתם מוזר על פניה וראתה שהוא לא נעלם מפניה, הגיעה להיבדק וזה בדיוק מה שצריך לעשות במקרים כאלה. סרטן עור מסוג קרצינומה BCC הוא השכיח ביותר, אך גם המסוכן ביותר לטווח הארוך, בדיוק מהסיבה שאנשים נוטים להתעלם, לדחות או להתחמק מטיפול. אם סנדי הייתה מזניחה את הנגע הוא עלול היה להתפשט בפניה ולגרום לנזק משמעותי לפנים ולהתפשט למקומות נוספים בגוף. חשוב להגיע להיבדק ולטפל בזמן. זה מציל חיים".