מקום בלב ראש העין. צילום: באדיבות תושבים

השבוע קיבלו הורים לתלמידי בתי הספר הממלכתיים-דתיים (ממ"ד) בראש העין הודעה, לפיה החל מהשנה הבאה לא יפעלו יותר תלמודיות בבתי הספר הממ"ד בעיר. במקומן תועבר האחריות על צהרוני הממ"ד לחברה העירונית "מקום בלב".

בהודעה ששלח עדי אביני, חבר המועצה ומי שאחראי על כל הפעילות הדתית בראש העין, להורי הממ"ד בעיר כתב כי בכוונתו לעשות כל מאמץ על מנת שהרצף החינוכי יישמר וכן הודה לצוות גרעין "רוח חדשה", אשר אחראי על התלמודיות על כך ש"בהעדר מענה הולם, נרתם במסירות וביצע את המשימה על הצד הטוב ביותר במשך שלוש שנים. בטוחני כי אין בהחלטה זו להשפיע על החודשים שנותרו וכי תסיימו את השנה בצורה מקצועית נעימה וטובה. עדיין מתפלל לנס שימשיך את המיזם גם בשנה הבאה".

ההורים המאוכזבים משוכנעים כי העברת האחריות לחברה העירונית תגרום לעליית מחירים משמעותית וחוששים כי הרצף החינוכי יפגע. "זה מאוד מאכזב", אומרת אם לילד בבית הספר הממ"ד רמב"ם בעיר. "התלמודית נותנת ערכים יותר דתיים, לא נראה לי שמקום בלב ישמור על אותם התנאים".

פניתם לעירייה?

"אתמול נערכה פגישה בעירייה בין הגורמים הרלוונטיים, במהלכה התקבלה ההחלטה כי בשנה הבאה לא יופעלו תלמודיות בבתי הספר הממ"ד. לצערינו, חרף המאמצים המרובים של חבר המועצה אביני להסביר ולהוכיח עד כמה הפרוייקט הזה מבורך, בחרה הרשות לדחות את המענה המקצועי והזול שהתלמודית נותנת במסירות".

כעת מתכוונים בבתי הספר הממ"ד ברחבי העיר ליצור סדרת פגישות עם העריייה בתקווה לשנות את רוע הגזרה. "כולם מאוד התאכזבו", אומר אחד ההורים. "עוד לא אמרנו נואש".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "העירייה הפעילה ומפעילה צהרוניות ברחבי העיר באמצעות החברה העירונית מקום בלב. החברה פרסמה מכרז פומבי להפעלת צהרוניות כנדרש על פי הוראות הדין כדי לאפשר למספר גופים להגיש הצעות.

"במסגרת המכרז יינתן מענה מתאים לכל המגזרים ואין כל סיבה לחשש מפגיעה בחינוך הממלכתי דתי. התשלום ייקבע על פי תוצאות המכרז ובהתאם להנחיות משרד החינוך, יינתנו הנחות למשפחות על פי קריטריונים (מצב כלכלי וכיו"ב) , כפי שגם נעשה בשנים קודמות. העירייה פועלת למתן שירות לכלל תושבי העיר מכל הזרמים ותמשיך לעשות כן על פי הוראות הדין ועל פי החוק".