דגלי פלסטין בישיבה. צילום: מתוך הרשתות החברתיות

האם תלמידי כיתה י"ב בישיבה התיכונית "ראשית חכמה" באלעד, שחגגו השבוע את חג הפורים, עברו את הגבול? על פי תמונות שהופצו ברשתות החברתיות, נראה מוסד החינוך בו הם לומדים כשהוא מקושט בדגלי פלסטין. באותו היום, למרבה הצער, התרחש הפיגוע באריאל, דבר שליבה את המחלוקת בין מצדדי המיצג למתנגדיו.

כמיטב המסורת בישיבות התיכוניות עמלים תלמידי כיתות י"ב על רעיונות יצירתיים כדי להפוך את מוסדות החינוך בהם הם לומדים למשהו אחר לקראת חג הפורים. הפעם החליטו התלמידים להפוך את המקום לכפר פלסטיני, ולשם כך גידרו את המוסד החינוכי בגדרות תיל, תלו שלט המורה על סכנה מפני כניסה לשטח A, פיזרו צמיגים ליד אחת המכוניות ותלו דגלי פלסטין. אלא שהרעיון שנתפס על ידי התלמידים כחלק מאווירת החג, יצר סערה ברשתות החברתיות באלעד ובסביבתה.

הורים לילדים בישיבה ותושבים אחרים שתמכו ברעיון כתבו לתלמידים: "אל תשימו לב לרעשי הרקע, אין עליכם", "יצירתיות ומעוף לא הרגו אף אחד", "היה מדהים לראות את כל התפאורה". לעומתם, אנשים רבים זעמו על המעשה, שלא התקבל על ידם בעין אוהדת.

"אני חושבת שזה מסמל את החינוך הלקוי שיש במדינה", אומרת אחת מהם. "בני נוער חושבים שאפשר ליישם הומור על כל נושא. להורים שעודדו את הפעילות אני אומרת: אם עצם זה שאתם מעודדים דבר הפוגע במשפחות שכולות, איך אתם מתפלאים שהילדים מזלזלים בכם אחר כך?

"זה מחריד בעיני שהנוער גדל במחשבה שזה בסדר והגיוני לתלות דגלי אש"ף במוסד חינוך שבו הם לומדים. מה עוד שאני בטוחה שזה עבר את אישור ההנהלה שלא עצרה מיד עם תליית הדגלים". תושבת אחרת ציינה כי "זה ממש לא מצחיק. באותה מידה הם יכלו ללבוש בגדי פסים עם טלאים צהובים. נכון שזה פורים, אבל יש גבול". 

אחד התלמידים מיוזמי הרעיון לא התרגש מהביקורת. "עבדנו על הכפר הזה קשה מאוד במשך שבועיים", הוא כתב ברשתות החברתיות. "אספנו וקנינו דברים כדי שיהיה הכי טוב שאפשר, אבל הופ, קפצו להם כמה אנשים צרי עין, בלי חוש הומור, שהחליטו כי מה שעשינו לא בסדר והלכו עם תמונות של ההפיכה שלנו כדי להפיץ ברשתות.

"אז בואו חברים, אפשר לנשום. מי שיעבור עכשיו ליד הישיבה יראה דגל ישראל ענק ושלט 'עם ישראל חי'... מה שאתם עושים זה עוול. אתם אנשים צרי עין, אף אחד מכם לא נכנס וטרח לראות מה היה בפנים, ושהכל היה שמח ומצחיק".

יצוין כי תליית דגלי פלסטין אינה עבירה על החוק.

ראש הישיבה, הרב שמעון זרביב, מסר כי "כל הנושא לא היה בידיעתנו. ידענו על כוונה להפוך את המקום למאהל בדואי לקראת פורים, אבל היו כמה תלמידים שהרחיקו לכת. מסיבות אישיות מצערות לא הייתי בישיבה בשעות הבוקר המוקדמות, אבל מיד ששמעתי על כך נתתי הוראה לעצור את הפעילות ולהוריד את הדגלים. תליית דגלי אש"ף לא שייכת ביום רגיל ובטח לא ביום שבו מתרחש פיגוע נורא. כאמור, אחרי זמן קצר נתנו הוראה לעצור הכל והתלמידים עברו לפעילות שוטפת אחרת".