צילום המחשה: shutterstockביטוי ידוע גורס כי "צריך לדעת עם מי להתחתן, אבל יותר מזה צריך לדעת ממי להתגרש". את האמרה הזו גילה על בשרו תושב האזור, שהתגרש לפני כשנתיים מאשתו והופתע בהמשך לגלות כי בתם המשותפת נשלחה לפנימייה ללא ידיעתו ובניגוד לרצונו. בשבוע שעבר הוא קיבל משמורת על בתו. "הסיפור הזה צריך להדליק נורה אדומה", אומרת עו"ד זהר רון, שמייצגת את האיש. "מפחיד לגלות כיצד בהחלטה קלה אפשר להוציא ילד מחזקת הוריו, ללא ידיעת או הסכמת שני הצדדים".

מה קרה שם?

"אחרי שבני הזוג התגרשו האמא קיבלה משמורת על הילדים ונקבעו הסדרי ראייה ותשלומי מזונות לאב. יום אחד, לתדהמתו הרבה, הוא גילה שהוצא צו לילדה ושהיא הולכת לפנימייה. התברר לו שלאור עימותים חוזרים ונשנים בינה לגרושתו, היא החליטה לשלוח אותה לפנימייה".

איך ייתכן שהוא לא היה מעורב בהחלטה כזו?

"הוא לא תיאר לעצמו שדבר כזה יכול לקרות בכלל. הוא ידע שגרושתו והבת לא כל כך מסתדרות. הילדה בדיוק נכנסה לגיל העשרה והאם לא ממש ידעה איך להתמודד איתה. בכל פעם שהוא נפגש עם הבת, היא ביקשה להיות אצלו והוא מבחינתו הסכים לכך ללא בעיה. במקביל הוא המשיך לשלם את המזונות ולקיים את הסדרי הראייה כפי שנקבעו לו, עד שיום אחד קיבל זימון לבית משפט לדיון בדבר הנזקקות של הילדה לצאת מהבית".

לדברי עו"ד רון, טענה האם בבית המשפט שהיא לא יכולה לגדל את הילדה, וכי גם האב אינו מסוגל לכך. "היא טענה שהוא עובד הרבה שעות ביום ושאין לו תנאים או יכולת לגדל את בתם המשותפת, דבר שכמובן לא היה נכון", היא מוסיפה. "האב התנגד למהלך, אבל למורת רוחו ונגד מחאותיו, הוחלט להעביר את הילדה לפנימייה באופן מיידי".

עורכת הדין זהר רון. צילום: באדיבות עו"ד רון

עו"ד רון מציינת כי האב הגיע אליה המום ותהה כיצד ייתכן שבמדינת ישראל יעבירו ילדה מבית האם לפנימייה, בזמן שיש בתמונה אב הרוצה ומסוגל לגדלה. "הוא לא הבין איך קרה שהילדה נלקחת ממנו, בלי שיש לו אפשרות להתנגד לכך, ובכלל - איך יכול להיות שהוא צריך להמשיך לשלם מזונות לגרושתו בגין ילדה שנמצאת בכלל בפנימייה", היא אומרת.

מה הוא עשה?

"הוא המשיך לקיים את הסדרי הראייה ולשלם את המזונות כל אותם חודשים בהם הילדה היתה בפנימייה. בחודשים אלה האב ראה כיצד בתו סובלת מאוד ולבו נחמל לנוכח מצבה. בשלב זה הוא ביקש ממני שאשיג עבורו משמורת מלאה עליה ואבטל את דמי המזונות שהוא משלם בגינה".

ואכן, במקביל לקיום התנאים כפי שנקבעו, הגישה עבורו עו"ד רון תביעה למשמורת וביטול של המזונות. "מאז הגשת הבקשה הילדה נמצאת אצל אביה", היא מספרת. "בשבוע שעבר, לאחר מאבק משפטי ארוך, התקבלה החלטה זמנית, לפיה האב יקבל את המשמורת על הילדה והמזונות עבורה יבוטלו".

כיצד הגיבה האם?

"היא השתוללה ועשתה שוק מבית המשפט. היא צעקה שהיא לא מוכנה לזה בשום פנים ואופן וקיללה אותי ואת השופטת. אני משערת שההחלטה הזו לא עלתה בקנה אחד עם התוכנית שלה להוציא מזונות מהאב, למרות שהילדה בפנימייה, ולכן הדבר עורר את חמתה".