המבנה לא נגיש | צילום: פרטי

אבסורד בראש העין: מרכז המיועד לבעלי צרכים מיוחדים הוקם במבנה חדש שאינו נגיש עבורם.

המבנה הינו מרכז התמיכה יישובי אזורי (מתי"א) הנותן מענה לילדי החינוך המיוחד ברשויות ראש העין, אורנית ואלקנה הממוקם ברחוב יוסי בנאי. אלא שבשל תכנון לקוי, היעדר תקציב או סיבה אחרת כלשהי, הוקם המרכז בקומה עליונה שאינה מונגשת לעגלות ולבעלי מוגבלויות. במקום ישנו פיר, אך הוא ריק ממעלית.

יש לציין שמדובר במרכז חשוב במיוחד עבור הורים וילדים בעלי צרכים מיוחדים. שם מבנים מדיניות עירונית בנושאי טיפול, ובנוסף מתקיים בו ליווי וייעוץ, באמצעות אנשי מקצוע, לגבי המשך שילובם בגנים ובבתי הספר. למרות החשיבות, הורים רבים וילדיהם מתקשים להגיע אליו בשל גרם המדרגות התלול והיעדר ההנגשה. 

"המרכז נותן שירות לבן שלי. אני אחרי לידה בניתוח קיסרי וכשהגעתי איתו לשם בפעם הראשונה, פתאום גיליתי שיש רק מדרגות ואין מעלית", אומרת בתסכול תושבת ראש העין. "הבנות במרכז מדהימות וכואב להן באותה מידה, הן מציעות לעזור לי בדרכים שונות אבל זה לא פתרון, ואף אחד לא צריך לעזור לי. המקום צריך להיות מונגש. לא יכול להיות שבונים מבנה, יש פיר מעלית אבל כנראה מסיבות כלכליות לא התקינו אותה".

המבנה החדש. גרם מדרגות בדרך למרכז | צילום: פרטי

אם נוספת מדווחת על קושי ואומרת: "זה מבנה חדש, אין לו תחליף, הוא נועד לתת מענה לילדים עם קשיים, ולא יתכן שאי אפשר להגיע אליו עם ילדים נכים". 

על כך מוסיפה אם אחרת ואומרת: "הבת שלי מקבלת שירות במרכז, אבל למזלנו היא יכולה לעלות מדרגות. אמהות רבות אחרות לא יכולות לעלות וכואב הלב לראות אותן, נאבקות עם הילדים והמדרגות. זה לא הגיוני שמקום שאמור לשרת ילדים שחלקם מוגבלים יהיה במקום שחלק מהילדים לא יכולים להגיע אליו".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "העירייה הגישה בקשה למשרד החינוך להנגשת מבנה המתי"א במסגרת היותו בעל סמל מוסד חינוכי".