(צילום וידאו: באדיבות שמעון מלאכי)

מה המשותף לחנות התכשיטים "תרשיש" ברחוב שבזי, חנות "סים פון" מקניון הסלע וחנות "קוויק מובייל" במתחם החדש בפסגות אפק? תוך פחות מחודש שלושה בתי עסק בראש העין נוספו לסטטיסטיקה העגומה של פריצות וניסיונות פריצה. בחודש שעבר היה זה שמעון מלאכי, הבעלים של "סים פון" בקניון הסלע שזכה לביקור לא ידידותי והשבוע היתה זו חנות התכשיטים "תרשיש" ברחוב שבזי 40.

בפוסט שפרסם השבוע מלאכי ברשת החברתית, הוא סיפר בזעם על הפריצה שאירעה לו בחודש שעבר ועל הקושי שהוא עובר בעקבותיה. "אין שמירה, אין ביטחון, כל יום פורצים לחנויות והפגיעה הכלכלית קשה מאוד. העיקר כסף הם יודעים לגבות", טען מלאכי.

מי זה "הם"?

"עיריית ראש העין. אנחנו משלמים כסף על שמירה אבל אין תמורה, זה פשוט ביזיון. מדובר בנזק של עשרות אלפי שקלים. חברות הביטוח דורשות השתתפות עצמית בערך בסכום של הנזק, ככה שזה לא משתלם והנזק הוא על חשבוננו, בעלי העסקים".

(צילום וידאו: באדיבות שמעון מלאכי)

הגשת תלונה במשטרה?

"כן, ברור שהגשתי. אבל שלחו לי מכתב הביתה ואמרו שהתיק נסגר והפורצים לא נמצאו. למרות שהבאתי את כל הסרטונים כולל הפנים של הפורצים".

מלאכי כאמור אינו בעל העסק היחיד שסבל מנחת זרועם של הפורצים. לפני כשבועיים בשעה 4:00 לפנות בוקר נעשה ניסיון לפרוץ לחנות הסלולר "קוויק מובייל". בעל החנות סיפר כי זו לא הפעם הראשונה שזה קורה בעיר וכי בתקופה האחרונה היו מספר גניבות ופריצות. גם הוא כתב פוסט ברשת החברתית והתריע בפני תושבי העיר שיהיו ערים לעניין. "הנושא הזה מקומם מאחר ומערך האבטחה בראש העין לא נותן מענה לגל הפריצות הזה ולא ברור לאן כספנו הולך אם לא בשביל לשמור על הביטחון של תושבי העיר", כתב. לשמחתו של בעל החנות הגנב והצוות שלו ברחו מסיבה שאינה ידועה, בטרם הספיקו לבצע את זממם.

חנות סים פון. צילום: שמעון מלאכי

גל פלט רום, הבעלים של "טאצ' מעבדת סלולר", הוסיף אף הוא מניסיונו וסיפר כי כבר שנתיים שיש פריצות לעסקים ולבתים בראש העין. לטענתו הדבר החל כאשר הורידו את המחסומים בכניסה לעיר. "הגנבים באים לפה בכיף, פורצים ונעלמים עם השלל, אף אחד לא תופס אותם או מגיע אליהם בכלל. אליי פרצו לפני שנתיים, הפריצה עצמה היתה בשלוש לפנות בוקר, אבל רק בחמש המשטרה שמה לב שהיתה פריצה בכלל. אין ניידות שיטור שמסתובבות וכל בית עסק שנפרץ זה נזק שחבל על הזמן. לי נגרם נזק של למעלה מ- 30 אלף שקל".

פלט רום טוען שמאז הפריצה שקרתה אצלו בבית העסק הוא לא ישן טוב בלילה, הוא הרכיב שני תריסי גלילה בכניסה לעסק, על מנת להקשות על פריצות עתידיות. אך לטענתו במקום שמשלם ארנונה גבוהה וסכום לא מבוטל על שמירה, זה לא אמור להיות ככה. "כל יום יש פה פריצות", הוא אומר. "או בתי עסק או בתי מגורים נפרצים ולא עושים עם זה כלום. צריך להחזיר את המחסומים ואת ההרתעה לראש העין".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, לא מוכרת תופעה בנושא, אלא מקרים בודדים הנמצאים תחת חקירה. סוגיית הקמה או הסרה של מחסומים מבוצעת על ידי הרשות המקומית ולפי שיקול דעתה".

מהעירייה טרם התקבלה תגובה.

צילום: באדיבות שמעון מלאכי