האם נשאו המחאות פרי? בדיון בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה שהתקיים השבוע הודיע ראש עיריית ראש העין שלום בן משה כי לא יתיר לבנות בגבעת הפרפרים ויפעל לשימורה.

מדובר בגבעה שמשתרעת לאורכה של העיר, בשטח שבין שכונת פסגת טל לשכונת חתני פרס נובל, והיא חלק ממסדרון אקולוגי שמחבר את יער ראש העין עם אתר מגדל צדק ועם השטחים שמדרום לו. בשל ייחודו האתר מושך אליו מגוון רחב של בעלי חיים ונעשה בית הגידול שלהם וכן נתיב נדידה למיני פרפרים רבים.

גבעת הפרפרים. צילום: מתן דויטש

לפני שנה בקירוב יצאו תושבי האזור ופעילי איכות הסביבה למחאה על כוונת העירייה להקים מרכז מסחרי באזור ואחר כך אף נפתחה עצומה בנושא וחתמו עליה יותר מ־1,000 איש. נכתב בה ש"הריסת המסדרון תפגע באופן בלתי הפיך בבתי גידול של מגוון מיני בעלי חיים, בחלקם נדירים, ובהם פרפרים, ציפורים, חרקים שועלים, דורבנים ועוד".

"קיבלנו מתנה"

שינוי עמדתו של בן משה, בשלב הזה לכל הפחות, והצהרתו השבוע, לאחר התנגדות ממושכת, לוותה במחיאות כפיים סוערות מצד התושבים שבאו למקום עם אנשי המקצוע העירוניים וכמה חברי מועצה. הוועדה קיבלה את דבריו של ראש העירייה, אבל התנתה אותם בקבלת אישור ממועצת העיר. מדובר בהליך שגרתי, ואם לא יקרה משהו בלתי צפוי הוא יאושר.

"הודעתי הבוקר בישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה כי עיריית ראש העין תשמור על המסדרון האקולוגי ולא נקבל את תוכנית הבנייה בגבעת הפרפרים בפסגת טל", כתב בן משה לאחר הדיון. "עלינו לאזן בין הפיתוח והבנייה לבין החובה לשמור על נכסי הטבע והריאות הירוקות של העיר. אנחנו פועלים לשינוי התוכנית על מנת לשמור על ערכי הטבע והמסדרון האקולוגי. נמשיך לפעול לקידום ערכי הטבע בעיר ובהם בריכת החורף, היער הקהילתי והגן הלאומי מגדל צדק ראש העין".

דבריו של בן משה גרמו קורת רוח לתושבים שפעלו רבות נגד הבנייה במקום. עדנה שאטי, מראשי המאבק נגד הבנייה ותושבת שכונת פסגל טל, נכחה בישיבה. "יצאנו משם באופוריה", היא אומרת בהתרגשות. "אנשים רבים ישבו וציפו להחלטה כזאת, והנה זה קרה. קיבלנו מתנה. הצליח לנו ולטבע. הצהרתו של ראש העירייה היא כבר הצלחה של 90 אחוזים וחסר רק האישור המקומי. למעשה, ראש העירייה הבין שיש לשמור על המסדרון האקולוגי".

הופתעתם מעמדתו?

"האמת היא שכולנו הופתענו, לא ידענו שהולך להתבצע מהלך כזה. הייתה ממש התפרצות רגשות באולם. באו לשם גם כמה חברי מועצה ותמכו בהחלטה עם הגורמים המקצועיים, וזה גורם לנו להבין שעכשיו מדובר בהליך פורמלי בלבד עד שההחלטה תהיה סופית. אחר כך נשמח שיאפשרו לנו, כקהילה, להיות חלק מתהליך שיתוף הציבור לפיתוח השטח ולהפיכתו לטבעי ולנגיש".

"היתה חגיגה"

עם האנשים שהתגייסו להצלת השמורה נמנה דובי בנימיני, נשיא אגודת חובבי הפרפרים בישראל. "כל התושבים, חברי המועצה ועורכי דין באו להילחם", הוא אומר. "הגעתי לוועדה והסברתי להם שמדובר במקום חשוב, בנתיב נדידה של פרפרים, במסדרון אקולוגי. זה אפילו לא ברמה מקומית אלא בין־יבשתית, כי מינים רבים עושים את דרכם מסעודיה לאירופה דרך האזור הזה".

לאחר מכן נשא ראש העירייה את דבריו בנוגע לפיתוח שמורת הטבע, וגם בנימיני, ממרום שנותיו, לא ידע את נפשו מרוב אושר. "הייתה חגיגה", הוא אומר. "יצאתי משם וכמעט חיבקתי את ראש העירייה. זה הישג יפה מאוד ומעיד על הכיוון שמבקש להפסיק את הבנייה בבטון ולפתח פינות ירוקות. כמעט כל דבר שנבנה היום הוא לרעתם של בעלי החיים, ולכן זה מעין ניצחון קטן־גדול".

בזכות היותך חוקר פרפרים הצלחת להבין טוב יותר את משמעות הבנייה במקום?

"כן, מיד הבנתי מה קורה ואמרתי את האמת, לא המצאתי דבר. ביקרתי באזור פעמיים בזמן האחרון. בביקור הראשון מצאתי 12 מיני פרפרים, תשעה מהם לפחות הם מינים נודדים. בסך הכול יש בישראל 25 מינים נודדים. ביום אחד, בשעה אחת, אני רואה בראש העין תשעה מתוך 25 פרפרים, שהם יותר משליש מהמינים הנודדים הארציים, אני צריך לומר יותר מזה? מה אתם רוצים, שפרפר ייכנס לסופרמרקט ויצא מהצד השני?"

גם יו"ר האופוזיציה רז שגיא בירך על ההחלטה וכתב כך: "יישר כוח. מפרגן לראש העירייה שלום בן משה ולסגנו מיכאל מלמד יו"ר אגף ההנדסה על ההפתעה הטובה – כל הכבוד. וכמובן כל הכבוד ותודה לכל חברי המועצה והתושבים הרבים שהובילו לשינוי דעתו".