חשש כבד בקרב הורים בפסגות אפק שטוענים: העירייה שיבצה את ילדינו לגנים שעדיין בשלבי בנייה ורחוקים מלהיות מוכנים לקראת שנת הלימודים הקרובה.

מדובר כרגע על שני מתחמים לפחות: האחד באזור A הכולל את גני אודם ויהלום והשני ברחוב פול סמואלסון. "מדובר באתר בניה. לא יאמן שעוד חודש וחצי ילדים צריכים להיכנס לשם", אומרת אחת האימהות.

הגנים בבנייה. צילום: פרטי

חששם של ההורים עלה ביום שני האחרון, עת קבלת השיבוצים מעיריית ראש העין. "קיבלנו את השיבוץ, ולא הבנו בהתחלה במה מדובר או מי נגד מי והתחלנו לבדוק", מספר אב מודאג לילד שאמור להיכנס למתחם בסמואלסון.

"פניתי תחילה לגורם בעירייה שטען שהמבנה יהיה מוכן, ואם לא, יהיה מבנה חליפי. הוא לא ידע לומר לי באיזה מבנה מדובר. לאחר מכן פניתי למנהל העבודה שגם טען שיהיה מוכן אבל שאלתי אותו איך הגן יכול להיות מוכן אם הם עדיין בעבודת השלד. מה עם חשמל, אינסטלציה וכל יתר הדברים שצריך?"

"גם עם עומר שכטר, מחזיק תיק החינוך דיברתי. גם לטענתו המבנה יהיה מוכן ואם לא, אז שתי כיתות לפחות יהיו מוכנות, וביתר ימשיכו לעבוד. אמרתי לו שאנחנו לא נאפשר שיהיו פועלים בגן בשעות פעילותו. זה לא רק בעיות ביטחוניות אלא גם בטיחותיות. כבר קרה מקרה בשנים האחרונות שקרסה תקרה של גג בגן ילדים בעיר, אבל מבחינת העירייה זה נראה תקין שחלק אחד של הגן יהיה פעיל ובשני יעבדו.

מה הפחד הגדול ביותר שלכם כרגע? לא יתכן שימצא מבנה חלופי ראוי?

"בגלל שיש בעיה של מבני ציבור בעיר, החשש שלנו כרגע שהאלטרנטיבה תהיה בית הספר הסמוך לקו המתח הגבוה. מבחינתנו זה ייהרג ובל יעבור. מעבר לסכנה הבריאותי, מדובר בכיתות שלא תואמות את צרכי הילדים הקטנים.

"הכי גרוע מבחינתנו כרגע שאיש בעירייה לא יודע מה הולך להיות ואין להם תשובות. הם לא יודעים לומר באיזה מצב נקבל את הגן, לא יודעים לומר אילו עבודות צפויות במקום אחרי ה-1 בספטמבר, הם לא יודעים מהו המבנה החלופי, ואי אפשר לדעת אילו טעויות יכולות לקרות בדרך בגלל הלחץ להוציא טופס 4".

מה תעשו אם הגן באמת לא יהיה מוכן ויצטרכו להמשיך לעבוד במקביל או לחילופין תקבלו מבנה חלופי שלא הולם את הצרכים?

"אלוהים גדול, נראה מה נעשה. או שנשבית את הגן או שנבוא עם הילדים ונשים אותם בעירייה עם צעצועים וציוד בסיסי. אני באמת לא יודע אבל כן תהיה מלחמה עד הסוף בעניין. כמו שקברניטי העירייה דואגים לשלום ילדיהם אין סיבה שהילדים שלנו יהיו שונים".

אם נוספת מסמואלסון מביעה אף היא את חששה מהתקדמות הבניה ומחוסר הודאות לגבי המבנה החליפי: "אף אחד לא הכריז רשמית אבל אנחנו יודעים איך הדברים עובדים בעירייה. אם ישכנו את הילדים במבנה 808 הבעייתי אנחנו נשכן אותם בלשכת ראש העירייה. הוא חושב שבכל מחיר הוא יצליח לשבץ לשם מישהו. אני לא חושבת שלעירייה אכפת כל כך מהצרכים של הילדים ומה הם זקוקים כמו הרצון לסגור את הפינה של מציאת מקום. לא נקבל שום מבנה זמני מלבד גן ילדים".

איך מעבירים עכשיו את חודשי הקיץ בחוסר ודאות?

"זה ממש חרדתי. אני לא ישנה בלילות בגלל זה מאחר וגם כך מדובר במעבר שקשה לילדים".

כאמור, גם הורים לילדים ממתחם הגנים באזור A הכולל את 'אודם' ו'יהלום', מביעים תרעומת על אופן השיבוץ. מלבד העובדה כי גם שם האתר בבניה, הועלו טענות כי חלק מהילדים שובצו לאותו מתחם על אף שהם מתגוררים בכלל באזור B  בשכונה, מה שייאלץ אותם לעשות דרך ארוכה למוסד החינוך.

"הורה שיש לו יותר מילד אחד צריך לעשות שמיניות באוויר כדי לנסוע ברחבי השכונה בגלל אזלת היד שלכם בבניית גנים?" כתבה אחת האמהות בפוסט זועם ברשת החברתית ."אנא מכם, נהגו באחריות ודאגו לפתרון ראוי לילדינו! לא ניתן לכם לשלוח אותם למבנה מלא קרינה, לא בנוי, המוקף במנופים, פועלים ושאר סכנות!!!"

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "בניית הגנים נמצאת בתהליך עבודה מואץ בכדי שייפתחו ב-1.9. כל הגנים שייפתחו יהיו בטוחים לשימוש הילדים".