סמל ר' מראש העין. צילום: דובר צה"ל

סמל ר', בן 19 מראש העין, הוא בן לאב ודוד ששירתו בחיל הים. בחודש שעבר הוא סיים את קורס צוללן היוקרתי של זרוע הים בתור מצטיין המופת של הקורס.                                                            

קורס הצוללן שאליו הגיע ר' בנוי משני שלבים. השלב הראשון הוא השלב הבסיסי, אשר נמשך כחצי שנה, שבו החיילים לומדים את הבסיס הנדרש על מנת להיות צוללן, ובמהלכו החיילים חווים ניתוק כמעט מוחלט מהסביבה החיצונית. ״בשלב הבסיסי אנו החניכים נדרשנו לסגור שבתות פעמים רבות, קיבלנו את הטלפון רק לפעם בשבוע וכל שבוע מתחילת הקורס הזמן המוקצה לשימוש בטלפון לפני כניסת שבת ירד כל שבוע ב10 דקות״.

השלב שני הוא השלב הייעודי, שגם הוא נמשך כחצי שנה. בשלב זה כל חייל מקבל את המגמה (תפקיד) עליו הוא יהיה אחראי בצוללת.

קורס צוללן הוא קורס אינטנסיבי אשר דורש מהחניכים לשים דגש על ערכים רבים. הערכים המרכזיים אותם נדרשים החניכים לשמר לאורך הקורס הם עבודת צוות, אמינות ורעות.

"בצוללת כולם נדרשים לעבוד יחד בעבודת צוות, על מנת להיות יעלים צריך שכולם יפעלו בשיתוף", מספר ר'. "האמינות מתבטאת בכך שאם אחד מהחיילים לא יהיה אמין הוא יגרום לסיכון חבריו לצוללת".

העובדה שאבא שלך שירת בשייטת 13 השפיעה על כך שגם אתה בחיל הים?

"השפיע עליי שהוא הגיע משם. הוא עזר לי בהתכוננות לזרוע הים והעובדה שאבא שלי הגיע מזרוע הים נותנת לי תחושה של שייכות". עוד אמר כי אבא שלו מאוד שמח על כל שהוא משרת ביחידת הצוללות.           

במהלך הטקס ר' הוכרז כמצטיין מופת של קורס צוללן. מצטיין מופת נקבע על ידי חברי הקורס: "שמחתי מאוד לשמוע שחברי בחרו בי כמצטיין המופת, החברים שלי כאן הם כמו משפחה שלי". ר' לא סיפר למשפחתו על העובדה שהוא נבחר להיות מצטיין המופת של הקורס. "הם מאוד יתרגשו, והיו מאושרים".                                                                     

מה התובנות שהגעת אליהן בעקבות קורס הצוללן?

"קורס צוללן דורש מהחניכים בו להבין שניתוק הוא דבר הכרחי על מנת להתחבר לחבריך לקורס ולהכין אותך לתפקידך. הניתוק מהטלפון גרם לי להבין שאין לי צורך בטלפון גם כשאני נמצא בבית".                                                          

יש לך המלצה למתגייסים החדשים לקורס הצוללן?

"תתעניינו ביחידה, תקראו עליה ותנסו להבין עליה כמה שאתם יכולים. זו יחידה מדהימה".