הפגנת התושבים. צילום: דוברות העירייה

לא מוותרים: מטה המאבק בתחנת הכוח קסם בשיתוף עם עיריית ראש העין ורשויות נוספות מהאזור דוגמת כפר קאסם ואורנית יפגינו ביום ראשון הקרוב, בשעה 09:00 מול משרד האנרגיה בכיכר אגרנט בירושלים.

העירייה שתעמיד הסעות לירושלים (רישום דרך דף הפייסבוק של העירייה) בשעה 07:00 מחניית החטיבות, פירסמה הודעה לפיה: "מטה המאבק, בשיתוף עיריית ראש העין יקיימו הפגנה מול משרד האנרגיה, בכיכר אגרנט בירושלים, נגד המדיניות הממשלתית שמקדמת את הקמת תחנות הכוח המונעות בגז בצומת קסם, כפר סבא ובאתרים נוספים ברחבי הארץ".

שי לוי, ממובילי המאבק בתחנת הכוח הוסיף "אנחנו מגיעים למחות על כך שמשרד האנרגיה מוביל את מדינת ישראל אל פי תהום באמצעות קידום תחנות מונעות גז וסולר, מזהמות, מיותרות, תוך סיכון 500 אלף תושבים.  סיכון מאגר מי התהום החשוב ביותר של מדינת ישראל, עליו מתוכננת תחנת קסם, סיכון בטחוני משמעותי בשל הקרבה לגדר ההפרדה של תחנת כפר סבא, וסיכון בריאותי משמעותי כתוצאה מפליטת כמויות גדולות של מזהמים מסרטנים משתי התחנות הסמוכות מאד זו לזו.

 ממשלת ישראל מקדמת בריצת אמוק ייצור אנרגיה בדלקים פוסיליים, בעוד בעולם עושים מעבר חד לאנרגיות מתחדשות. גם מדינות שכנות כמו מצרים ומרוקו.  קידום תחנות מונעות גז יקבע בישראל משק אנרגיה פוסילי לדורות קדימה.  במשרד האנרגיה לא נקלטה התובנה הבסיסית, המדעית, שגז גולמי אכן מזהם.

אנו רואים הלכה למעשה ששומרי הסף אינם מבצעים את תפקידם ואנו נקיים את חובתנו האזרחית , המוסרית וההורית, להלחם על עתידנו, בריאותנו ובריאות ילדינו לדורות קדימה. אנו קוראים לכולם לבוא איתנו לירושלים ביום ראשון הקרוב. המאבק הזה הוא מאבק של כולם".

תגובת משרד האנרגיה: "התכניות להקמת תחנות כוח מבוססות גז טבעי שמטרתן הבטחת צרכי החשמל של כלל אזרחי מדינת ישראל נבחנות על ידי מוסדות התכנון. במסגרת זו נבחנים ההיבטים הסביבתיים, הבריאותיים והתכנוניים לרבות תסקיר ההשפעה על הסביבה וכן נשמעות התנגדויות הציבור.

כל החלטה על הקמת תחנת כוח תתקבל רק בהתאם לצורכי המשק, ורק לאחר קבלת האישורים הרלוונטיים ממוסדות התכנון".

מקסם אנרגיה נמסר: "הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) מקדמת את הפרויקט כתוכנית תשתית לאומית החיונית למשק האנרגיה וכחלק מהתוכנית הלאומית להפסקת השימוש בתחנות הפחם לייצור חשמל במרכז הארץ. הליך אישור התחנה ימשיך להתבצע בשקיפות ובשיתוף מלא של הציבור ובהתאם לכל דרישות גורמי המקצוע המוסמכים".