צילום: באדיבות חברי המטה למאבק בהקמת תחנת הכוח

עשרות מפגינים הגיעו ביום רביעי השבוע במזג אוויר חורפי לרחבת עיריית ראש העין כדי למחות על הקמת תחנת הכוח ועל ההחלטה לדחות את הדיון בנושא בישיבת המועצה.

"לפני מספר ימים הוצאנו מכתב רשמי שמראה את הדרישות שלנו", אומר איציק תורג'מן, חבר המטה במאבק נגד תחנת הכח. "כתבנו מה צריך לעשות מבחינה הנדסית, משפטית, ויחסי ציבור. דרשנו לשנות את סדר העדיפויות של העירייה ולהעלות את נושא תחנת הכח לסדר היום בישיבת המועצה אבל זה לא קרה. הודיעו לנו על כך 24 שעות לפני ולכן החלטנו למחות".

אתה חושב שהמחאה הצליחה?

"המחאה הייתה טובה. הרשות נלחצה מהעניין, ראינו את זה במספר הניידות שהגיעו למקום. בהודעה שהוציאה העירייה מיד לאחר מכן, היא נמקה מדוע הנושא לא עלה באותו יום, והתחייבה לדון בנושא התחנה בשבוע הבא, בישיבה מן המניין שזה הישג עצום".

חברי המטה מרגישים שינוי כלשהו באוויר ביחס למה שהשיגו עד עכשיו. "אנחנו אמורים להוביל את המאבק בצורה משותפת עם הרשות", ממשיך תורג'מן שאחראי על נושא האסטרטגיה וההנדסה במטה. "במשך שנה אנחנו מנסים לגרום לדברים לזוז בצורה מהירה ונכונה תוך חשיבה על דרכים יצירתיות, אבל עד עכשיו לא קרה דבר. הדבר היחיד שהשגנו היה הקמת פורום של ראשי רשויות שמעלים את הנושא למודעות הציבור. ראש העיר שאחראי על הדברים בסופו של דבר, מינה מנכ"ל שלא מתפקד. אנחנו יכולים להמליץ על דרכי פעולה אבל לא מעבר".

מדוע לדעתך במשך שנה הנושא לא היה בסדר העדיפויות של העירייה?

"כי היו בחירות. היה סיכום שלא הופכים את התחנה לנושא פוליטי. וכאן גם הייתה שאננות של העירייה, שבינתיים התקבלה החלטה שהיזם יכול להפקיד תכניות בנייה, מה שמשנה את חוקי המשחק. כרגע, הזמן משחק פקטור מרכזי".

צילום: באדיבות חברי המטה למאבק בהקמת תחנת הכוח

מי שדחף בעצם והגיש את הבקשה להעלאת נושא התחנה לסדר היום היה יו"ר האופוזיציה, רז שגיא. "ביקשתי להעלות את הנושא לסדר היום יחד עם שלושה נושאים נוספים בצירוף חתימתם של שבעה חברי מועצה, אבל ראש העיר החליט שלא להעלות אותו ודחה אותו לישיבה מן המניין הבאה", מספר שגיא. "הוא אומר שיעשה הכל כדי למנוע את הקמת התחנה אבל הוא לא עושה. הצעתי לפעול במספר דרכים ואני פונה אליו שיעשה פשוט. לא כל מחאה מצליחה אבל אם לא תמחה, זה בטוח לא יעזור".

בהודעה שהוציאה העירייה ברשת החברתית, נכתב: "ראוי להדגיש כי המערכת העירונית בראשות ראש העיר שלום בן משה, העומד בראש מטה המאבק של הרשויות באזור ובהם: יישובי המועצה האזורית דרום השרון, עיריית כפר קאסם, מועצת כפר ברא, אורנית וכפר סבא, בשיתוף מטה המאבק הציבורי, שם את המאבק נגד הקמת תחנת הכח בראש סדר העדיפויות העירוני ועושה פעולות רבות בנושא כדי למנוע את הקמת תחנת הכח בצומת קסם, ויותר מכך ראש העיר הודיע לשרי הממשלה כי ראש העין תעצור את כל השיווקים עד לביטול ההחלטה.

בנוסף, פועל פורום מנכ"לים של כל יישובי האזור בראשות מנכ"ל העירייה שלמה שילה, המקיים פגישות שבועיות עם כל הפורום כדי להיערך לכל תרחיש, הן משפטית והן בגיוס מומחים לאיכות סביבה ובריאות הציבור, כדי להכין התנגדות משפטית לביטול הקמת התחנה.

בישיבת מועצת העיר הבאה שתתקיים בעוד כשבועיים מתכוון ראש העירייה, שלום בן משה, לקיים דיון במועצת העיר ולהציג את המהלכים שעושה ותעשה העירייה לביטול הקמת תחנת הכוח".