אייל אינגבר (שני מימין). צילום: יורם ישורון

בעקבות גל הפריצות בראש העין תושבים משוועים לפתרון שיאפשר להם לישון בשקט בלילות. אחד הפתרונות שהועלו ע"י התושבים הוא הקמת "משמר השכונה".

יוזמה שכזו כבר יצאה לדרך בערים שונות דוגמת מודיעין, נתניה, וגבעת שמואל כשהמספרים מוכיחים את עצמם עם ירידה ניכרת במספר הפריצות באותם אזורים. "אנחנו צריכים להקדים תרופה למכה ולא להתלונן לאחר מעשה", מסביר תושב ראש העין. "זה הזמן להקים את משמר השכונה כדי להגן על הבתים שלנו".

שוחחתי עם מספר תושבים בגבעת שמואל, ששם פועלת היוזמה של משמר השכונה.

אז איך זה עובד? שוחחנו עם אייל אינגבר, תושב שכונת רמת אילן בגבעת שמואל, שהיה בין מקימי המיזם בעירו. "זה פתרון טוב מאוד. יש לנו מתנדבים מתוך השכונה, גברים ונשים ויחד יצרנו משולש של שיתוף פעולה שכולל את העירייה, משטרת ישראל ואותנו, התושבים".

עם אילו אמצעי עזר אתם מסיירים בשטח?

"אנחנו מסיירים בשכונה ברכבים הפרטיים שלנו עם צ'קלקות שקיבלנו מהמשטרה באישור מפקד המחוז. בנוסף יש לנו ציוד נלווה, שמכיל אפודות זוהרות, עזרה ראשונה, סטיק לייטים, פנסים , סרטי סימון ועוד".

איך תושבים יודעים מה לעשות כשהם נתקלים באירוע כלשהו?

"אנחנו יוצאים להדרכות במשטרה, עושים מטווחים וחלקנו גם הוציאו רישיון לנהיגה בניידת משטרתית, ומדי פעם אנחנו מקבלים ניידת לנסוע בה".

כמה מתנדבים יש היום בשכונה?

"התחלנו בתור זוג והיום יש למעלה מ 50 מתנדבים".

מה התוצאות בשטח?

"על פי גורמים במשטרה, ישנה ירידה של 70% במקרי הפשיעה באזור. באו אלינו כבר ללמוד על המיזם מאור יהודה, ואנחנו בעצמנו למדנו מקריית אונו. זהו צעד מבורך בכל עיר".