מטריד: תושב שכונת גבעת הסלעים שתיעד גנן שעבד עם מפוח עלים בניגוד לחוק, 'זכה' בתגובה למטר קללות תוך כדי שהגנן חושף בפניו את איבר מינו.

התקרית בראש העין | צילום: מסרטון הוידאו, פרטי

על פי סעיף 13 ב' בתקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) "לא יפעיל אדם ולא ירשה לאחר להפעיל מפוח עלים הגורם לרעש באזור מגורים". הסעיף הבא , 13 ג', מגדיר למעשה מה נחשב למפוח עלים ולפיו מדובר "במכשיר ממונע המשמש לאיסוף עלים, לניקוי רחובות, חצרות וכיוצא באלה, באמצעות נשיפה של אוויר".

על אף תקנות אלו, אכיפתן לוקה בחסר ועל כן ישנם גננים שממשיכים לעבוד עם אותו ציוד. בנוסף, על פי המשרד להגנת הסביבה, מפוחי העלים גורמים אף לזיהום אוויר, מה שעלול לסכן את מי שנמצא באזור ובמיוחד את אלו הסובלים מקשיי נשימה.

תושב גבעת הסלעים, הסובל מבעיות בריאותיות, החל בחודשים האחרונים לחוות את אותו מטרד על בשרו, כשגנן המועסק בבתים פרטיים הסמוכים למקום מגוריו משתמש במפוח באין מפריע. "ביקשתי ממנו בהתחלה שלא יעבוד עם המפוח וציינתי שבשכונות סמוכות, אנשים שעבדו עם מפוח נקנסו", מציין התושב, "בתגובה, הוא זלזל בי וקילל אותי קללות קשות".

כשראה התושב כי בקשותיו לא נענות, החליט לתעד את הנעשה ולפנות למוקד 106. באחד מהמקרים, הגיע לטענתו שוטר עירוני שטען כי כל עוד לא רואה את העבירה בעיניו, אינו יכול לעשות דבר ועליו לפנות למשטרה אם ברשותו צילומים של הדברים.

התושב אכן עשה זאת ופנה למשטרה מספר פעמים בנושא אך לדבריו התיקים נסגרו כשהגנן ממשיך בשלו. השיא הגיע מבחינת התושב ביום ראשון האחרון, בשעה שצילם שוב את הגנן בשעת מעשה, וזה בתגובה קילל אותו ואף נראה כמי ששולף לכיוונו את איבר מינו. "הייתי מזועזע וממש הרגשתי מושפל באותו רגע", אומר התושב. "לא חשבתי שאדם מוציא את איבר מינו בצורה כזו. איפה אנחנו נמצאים?".

"יצרתי קשר עם המשטרה, הגיע שוטר למקום וביקש שאגיע לתחנת המשטרה עם הסרטון שצילמתי כדי להגיש תלונה. אכן כך פעלתי אבל כבר בתחנה קיבלתי את התחושה ששוב הולכים לטאטא את האירוע. היום בבוקר הבנתי שהתיק אכן נסגר".

מה הסיבה לכך?

"אני לא מבין למה לא מתייחסים לתלונות שלי. איך יכול להיות שבן אדם מפעיל מפוח בניגוד לחוק, שולף את איבר מינו  ולא נעשה דבר?"

מה בכוונתך לעשות כרגע?

"אפנה לפניות הציבור של המשטרה, אערב שם גורמים בכירים יותר, ויתכן שגם אתבע אותו תביעה אזרחית".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "אכיפת רעש מפוחים הינה של משטרת ישראל. האכיפה יכולה להתבצע רק כאשר השוטר שומע".