יוכי פנחסי אדיב. צילום: ריאן

מי שהסתובב ברחובות ראש העין בשבועות האחרונים ודאי שם לב שבין שלטים של חברי מועצה ואישי ציבור מוכרים בעיר, נוספו שלטים חדשים - של מועמדת אנונימית יחסית לבחירות לראשות העירייה בראש העין. ואישה מועמדת בראש העין, יחידה בין גברים, זה כבר סיפור.

אז תכירו: ד"ר יוכי פנחסי־אדיב (49), היא האישה היחידה המתמודדת על ראשות עיריית ראש העין בבחירות שיתקיימו ב־30 באוקטובר. אדיב היא לא דמות מוכרת בפוליטיקה המקומית. היא לא הגיעה מתוך המועצה העירונית אלא צמחה באוניברסיטת אריאל, שם היא מנהלת כיום את המכללה הטכנולוגית להנדסאים.

היא ילידת תל אביב, שמתגוררת בראש העין מזה 25 שנים עם בעלה רם ושלושת ילדיהם, כלב וחתול. היא בעלת תואר שלישי במיקרוביולוגיה, בוגרת אוניברסיטת בר אילן ובעיקר אשת עשייה עם עבר עשיר של ניהול פרויקטים ומשברים מול משרדי ממשלה. לאחרונה עמדה בראש קידום רפורמה מול משרד האוצר: "גרמנו להם להבין שהמכללות הטכנולוגיות הן הפיתרון", היא מעירה.

במרוץ, שבו רוב מוחץ של המתמודדים הם גברים, אומרת פנחסי־אדיב: "זה היופי בריצה שלי. אני בטוחה בניצחון שלי".

"התושב במרכז"

פנחסי־אדיב חושבת שהעובדה שדווקא לא הגיעה מתוך העולם המוניציפלי הופכת אותה למועמדת חזקה מיריביה: "בסופו של דבר, כשמסתכלים על ראש עירייה, הוא צריך להראות מנהיגות וחזון, ולהגיד איך העיר תיראה בעוד 10-20 שנים. צריך לטעת את השורשים כבר עכשיו".

אז למה לבחור בך?

"אני מגיעה מעולם של הובלת תהליכים, מעבודה מול משרדי ממשלה. ניהלתי מאבקים בתוך המערכת. דפקתי על שולחנות והשגתי את מה שרציתי. אני מביאה חשיבה שונה ואני מקושרת לעולם היזמי והתעשייתי. ראש העין צריכה מיתוג מחדש וחלק מהשינוי שאני מבקשת להוביל הוא בעצם בדמותי".

ראש העין מוכנה לראש עירייה אישה?

"ראש העין הייתה עד לפני 20-30 שנים עיר מאוד הומוגנית באוכלוסייה שלה. הרעיון של לקחת אישה מהעולם האקדמי־ניהולי, שנכנסת לתפקיד ראש העירייה, בא ממקום יותר פלורליסטי ואמור לקדם את העיר ממקום שמרני ועטוף. העיר הטרוגנית בהרבה מפעם ויש פה הרבה צעירים וצעירות. אני באה להוות דוגמא ולהגיד לנשים 'תעזו'. ראש עירייה אישה זאת אמירה חזקה. זה סטייטמנט והעיר עוברת תהליכים".

ומעבר לסטייטמנט?

"יש בעיר הרבה בעיות ויכול להיות שאישה מביאה איתה משהו אחר. לא צריך לבחור רק כי יש אישה, אלא כי יש כאן אישה עם יכולות וכישורים, שיכולה להוביל תהליכים, יודעת לסחוף אחריה אנשים, לעשות, לקדם ולבצע את האינטרסים של העיר, ולשים את התושב במרכז. התושב הוא הלקוח ואני רוצה שהלקוחות יהיו מרוצים".

מה המשפחה חושבת?

"המשפחה מאוד תומכת והיא איתי לכל אורך המאבקים שניהלתי, וגם עכשיו. הילדים שלי גדלו בעיר. אני מרגישה שאני מראה דוגמה לילדים שלי שצריך לעשות, ואם רוצים להשפיע, אז ללכת להילחם ולא לשבת מאחורי המקלדת ולתת עצות לאחרים".

יוכי פנחסי אדיב. צילום: ריאן

לגשר בין הצדדים

פנחסי־אדיב מודעת לכך שפוליטיקה יכולה להיות לפעמים עסק קצת מלוכלך. "לצערי, היא באמת מלוכלכת, להכניס את הידיים ולהתחיל לנקות זה לא זר לי. צריך לעבוד עם היושרה שלך. יש דברים שאסור לעשות. גם בקטע הזה נראה לי שנשים יותר זהירות ופחות מתפתות, וזה יתרון גדול מאוד".

מי הקהל שלך?

"אנשים שרוצים שינוי, שחיים בראש העין ומכירים את העיר. החדשים מבינים את התפיסה שאני מביאה איתי, של מישהי שמגיעה ממערכת אחרת, שחושבת מחוץ לקופסה. אני מגיעה מהעולם הצעיר יותר אבל אני גם מבינה את העולם השמרני ומבינה לאן העולם הולך, וצריך בנועם לגשר בין הצדדים".

מה דעתך על הקיטוב בעיר?

"אני לא אוהבת לדבר במושגים של פיצול ושתי ערים שונות. הוותיקים צריכים לקבל את זה שיש שינוי, והעיר לא תישאר כמו שהיתה, אבל זה עדיין לא אומר שצריך לשסות אחד בשני. ראש העין הופכת להיות צעירה יותר ומכניסה חבר'ה בני 20-30".

אחת הבעיות הבוערות בראש העין היא תנופת הבנייה "המוגזמת", לטענתה של פנחסי־אדיב, בעיקר במזרח העיר, שעלולה לשלש את אוכלוסיית ראש העין מ־40 ל־120 אלף תושבים בתוך שש שנים. "ראש העין משנה את פניה לחלוטין" היא אומרת. "ב־2014 נחתם הסכם הגג שניסה לפתור את בעיות הדיור, וראש העין היתה מהראשונות שחתמו, כסוג של פיילוט. בונים בעיר בקצב של 2,500 דירות לשנה כי זה מה שנחתם - אבל התשתיות לא מספיקות לקצב הבנייה הזה. לא יכול להיות שאין פה אזורי תעשיה, שנבנו לפני הבניינים, כדי שהעירייה תוכל לכלכל את עצמה".

מה הפתרון?

"צריך לבוא למשרדי הממשלה ולהגיד להם שאי אפשר לבצע את זה במתכונת הנוכחית. חייבים לפרוש את הפרויקט לשנים ארוכות, אחרת העירייה תקרוס כלכלית, כמו שקרה בעבר, והתושבים יסבלו. נכנסו כאן לבור שהוא בור בלתי אפשרי לניהול ולתפעול. מכרו את העיר בנזיד עדשים".

לטענת פנחסי־אדיב, כבר כיום התשתיות בשכונות החדשות קורסות עם פקקי ענק ומחסור בגני ילדים ובתי ספר, והתושבים החדשים מתלוננים: "אם אין אזורי מסחר ואין מכולת ואין גני ילדים, ונכנס לכאן זוג צעיר עם תינוק ואין לו איפה לשים את הילד - אז בשביל מה הבאתם אותו לפה? אם אין איך לצאת מהעיר בבוקר לעבודה בלי תוכניות לרכבת קלה או פתרון תחבורתי, אז למה זה טוב? איך ייכנסו עוד 17 אלף יחידות דיור?".

מה דעתך על התנהלות ראש העירייה, שלום בן משה?

"הוא לא מינף את ראש העין למקומות הנכונים. הרדימו את העיר. יש פה מצוקה גדולה מאוד נוכח הבנייה המטורפת, וזה גוזל הרבה קשב מאנשי העיר. אבל אי אפשר להזניח את התושבים, ולא להקשיב להם. הם גם חכמים ובאים אליו עם רעיונות, והוא לא מקשיב להם. העיר לא מתוחזקת נכון. משרדי הממשלה לא אטומים, מישהו צריך לדבר איתם. למה מגדל צדק עדיין בשיפוצים? יש לנו עיר יפה, שמשקיפה על מישור החוף ויכולה להיות פנינה, שאנשי הסביבה והשומרון יגיעו אליה".

זה כולל לפתוח מסעדות ומסחר בשישי שבת?

"אני בעד תהליכים ארוכים. מנסיוני גיליתי שכשאתה עושה דברים בשיתוף, רמת ההתנגדות יורדת. היום העיר גדלה וכולם מבינים שהיא משתנה, אבל ככל שאתה צועק יותר חזק השני מתבצר בעמדתו. הדוגמא הכי טובה היא מכון הכושר של 'הולמס פלייס', שעובד ופתוח בשבת ואף אחד לא מדבר על זה כי זה לא נעשה במחטף, אלא בצורה מעודנת, בלי להפריע לצביון השכונות".

בלי הרפתקאות

לפני שבוע אירעה ההופעה המדוברת של עומר אדם, שעשתה רעש תקשורתי גדול וזכתה להתנגדות מצד תושבים רבים. 15 אלף כרטיסים חולקו לתושבי העיר ולמספר תושבים מצומצם מהמועצה האזורית אשכול. פנחסי־אדיב אומרת שהיא בעד הופעות, אבל לא עכשיו: "יש טיימינג לכל דבר ואני חושבת שעיר, שהולכת להיכנס לתוך בעיה כלכלית, לא צריכה לקחת על עצמה הרפתקאות כאלה בסכום של מאות־אלפי שקלים".

איך מונעים קריסה כלכלית?

"אם נמשיך להתעסק רק עם השכונות החדשות, כנראה שהעיר תמשיך להיתקע. צריך ליצור שלד של עבודה, שנוגע בכמה נישות במקביל ולטפל בו־זמנית בבעיות. הפתרון לפקקים הוא תחבורת המונים וחינוך לתחבורה. שתי תחנות הרכבות לא נגישות וזה גם פוגע ברצף התחבורה".

לפנחסי־אדיב אין עדיין רשימה, וכרגע היא רצה ללא תמיכה של גורם פוליטי: "פוליטיקה זה דבר דינמי. יש שיח עם אנשים מכלל האוכלוסייה. חשוב לי שיהיה ייצוג נשי וייצוג לשכונות. אני מתחילה לאסוף אנשים שילוו אותי לאורך הדרך".

מה התגובות בשטח?

"מאוד אוהדות. לא הכירו אותי ואני שלושה שבועות בלבד בחוץ עם שלטי חוצות. יש לנו מצע ודף פייסבוק פעיל ואנשים רואים שיש פה משהו חדש".

את חושבת שיש לך סיכוי?

"אני מאמינה שזה יקרה. אני בטוחה שזה יקרה. ראש העין משוועת לשינוי. יש עד היום שישה מועמדים שהכריזו שירוצו. המשותף להם הוא שכולם אנשי צבא, ואני לא. יש לי את היתרון הגדול שאני מגיעה ממערכת אזרחית, שמתנהלת אחרת".

מה ההבדל?

"לאנשי צבא יש חשיבה מאוד זהה. זה אותו DNA צבאי, עם החלטות מהירות והובלת תהליכים שונה מהעולם האזרחי. הגיע הזמן למשהו אחר".