אדוארד. צילום: סיון פרג'

ישי אדוארד היה הראשון בראש העין שהכריז על מועמדותו לראשות העירייה. לדבריו, הוא המועמד היחיד כיום שיכול לגשר על הפערים בין התושבים השונים בעיר וליצור ביניהם הרמוניה. ריבוי המועמדים המסתמן לקראת הבחירות לראשות נוצר בשל ”רפיון בהנהגה הקיימת“, ולכן הוא קורא למועמדים אחרים להצטרף אליו. ”אני מייצג דור חדש של מנהיגים בעלי רצון לעשייה ציבורית שמאסו במגרש הפוליטי המוכר והמסואב ומעוניינים לתרום מעצמם למען דרך חדשה אשר תצעיד את העיר קדימה“, ציין.

למה דווקא אתה צריך להיות ראש העירייה?

”נולדתי בראש העין, גדלתי והתעצבתי פה. עסקתי בניהול כבר בצבא, ומאז השחרור אני עוסק במשפט, ומתמחה בתכנון ובנייה. העיר נמצאת היום בצומת מרכזי בכל נושא התכנון והבנייה ואני יכול לתת לא מעט מניסיוני, הן בתחום המקצועי המשלב ידע מעולמות התוכן הנחוצים כעת לעיר באופן מהותי והן מניסיוני בתחום הניהולי.

”בנוסף, יש לי את הזיקה החזקה לעיר. לעיר יש היום מספר גוונים של אוכלוסיות ותרבויות, ואני יכול לגשר על כל הפערים ביניהם: ראש העין הוותיקה שבה גדלתי, אדע לקדם את אותם אנשי צבא שנמצאים בנווה אפק. אני אדע להכיל את תושבי פסגות שזה מכבר הגיעו לעיר ובעלי צרכים המאפיינים תושבים בשכונות בהתהוות. אני מכיר את 'סוג' התושבים האלה כי אני עובד מול דומים להם מאוד. אני יודע ליצור הרמוניה בין כל האוכלוסיות: אני דתי, הייתי חילוני, ואני יודע לסנכרן בין הכל. אני המועמד היחיד שיש לו את כל המאפיינים שיכולים לגשר בין כל תושבי העיר ולסלק את הגדר המלאכותית בין כל המחלוקות הקיימות“.

אדוארד (49) שירת בצה“ל במשך 25 שנים והשתחרר בדרגת סא“ל לאחר שפיקד על בית הספר לצניחה ושימש במספר תפקידי פיקוד ותכנון לוגיסטי ואסטרטגי בתחום הצנחנות המבצעית בצה"ל. במהלך שירותו הצבאי סיים את לימודיו לתואר ראשון באוניברסיטת בר אילן ובהמשך לימודיו האקדמאים קיבל תואר ראשון ותואר שני במשפטים. 

עם ההכרזה על מועמדותו נמסר מטעמו כי ”לצדו נבחרת מגובשת המורכבת מפסיפס אנושי מגוון ואיכותי המייצג נאמנה את העיר, מרכיביה, והפוטנציאל הטמון בה“.

אז מי הם אנשי הנבחרת שלך?

”יש מספר חברים בקבוצה, אני לא רוצה לפרט שמות כעת, אבל רואים אותם. אחת מהן היא רוניתה טביב שהייתה סמנכ“ל תפעול ומשאבי אנוש בארגון מסדר גודל ענק בפריסה ארצית, שמשה כמנכ"ל קבוצת 'אתגר' וראש מנהל משאבי אנוש ברשת 'עתיד', ובין שאר הדברים שהיא עושה, היא דירקטורית ב'גישה לחיים' ו'במקום בלב'“.

היא תהיה מספר 2 ברשימה שלך?

”האנשים שאיתי ואני, התלכדנו סביב הרצון לשנות. הרגשנו שלא ניתן להמשיך כך. האנשים שאיתי התאחדו כי אכפת להם לא כי הם רוצים 'כיסא' או תפקיד. לכן, עדיין לא קבענו את המיקומים ברשימה ובבוא העת נקבע את זה. יש לנו לא מעט אנשים רמי דרג ואנשי שטח שיודעים לדבר עם האנשים בגבוה העיניים, והנבחרת שלנו מצוינת. נכון לעכשיו, אין אף פוליטיקאי איתי כי אנחנו רוצים לשנות את העיר ומנקודה זו אנחנו יוצאים. בגלל זה אנחנו גם לא מדברים בשלב הזה על תפקיד או מקום ברשימה“.

יש כרגע לא מעט מועמדים או מועמדים פוטנציאליים לראשות העירייה.

”ריבוי מועמדים נוצר כאשר רואים רפיון בהנהגה הקיימת וחוסר יכולת להביא לידי ביטוי את העיר ולהוביל אותה. הכרזתי על ההתמודדות שלי כשנה וחודשיים לפני הבחירות. כבר אז ראיתי שהעיר לא מתקדמת לשום מקום ושאין פתרון אמיתי ואין בשורה לעיר. אני עושה את זה לא משום שחסר לי ג‘וב או שחסרה לי הכנסה חודשית. אני בא במלוא הרצינות והתעזוה לנצח בבחירות כדי להביא בשורה אחרת לראש העין. אני יודע שישנם עוד ארבעה מועמדים לפחות ומי שירצה לבוא ולהצטרף - אני אשמח לשבת עם כל אחד מהם ולדון איתו איך אנחנו מביאים את הבשורה לעיר הזאת. אני חושב שבסופו של דבר חלק מהמועדים צריכים להתאחד ואני מעריך שמי שבסופו של דבר יבין שהסיכוי שלו נמוך, ינסה לחבור למועמד אחר“.

לא פשוט לנצח ראש רשות מכהן.

”הסבירות שראש רשות מכהן יפסיד בבחירות עומדת על 15% בלבד, אבל בראש העין המקרה שונה לחלוטין כי ראש העירייה לא הצליח להביא את הבשורה לעיר שלנו והעיר עומדת במקום כבר ארבע שנים וחצי. כיום אנחנו נמצאים בבעיה בכל התחומים המרכזיים: חינוך, שירות לתושב, תרבות, שפ“ע, רווחה, תכנון ותשתיות. 

”הסכם הגג פוגע בכל חלקי העיר. ההסכם כשל. מי שנהנה היום מההסכם זה משרד השיכון והבינוי, שסימן וי ומשווק דירות. ההסכם גורם להשפעה שלילית על העיר ואם נמשיך בקצב הזה נגיע בשנת 2020 לגרעון  בהיקף של 330 מיליון ש“ח".

זה לא נתון פסימי?

”העירייה התחייבה לשיווק המתחמים A-D, שם אמורים לבנות כ-18 אלף יחידות דיור, ולמתן היתרים לכ-2000 יחידות דיור בשנה. זה גידול משמעותי של 20% בכל שנה לאוכלוסיית העיר. מה שעלה מתוך הסכם הגג שזה שרצינו לדאוג באופן ישיר לאיכות חיי התושבים אבל לא ידענו למקם את זה בחוזה ולעגן את זה משפטית, כך שהתושבים הפסידו מכך.

”כתוצאה מהסכם הגג יש המון בעיות לא פתורות כיום בעיר: חסרים שטחי מסחר שיביאו הכנסות מארנונה, בעיות תחבורה ועוד. ראש העירייה התחייב על סדר גודל של דירות שאף רשות לא הסכימה להתחייב לגביו והתושבים הם אלה שסובלים מכך“.

מי אשם במצב הזה?

”מי שחתם על הסכם הגג היה צריך לבנות קודם בנייני מסחר ותעשייה לעיר. רק לאחר שיש מקור הכנסה לעיר שייתן גב כלכלי אמיתי על מנת שתהיה עיר איתנה, אפשר היה לשווק את כל יחידות הדיור. לדעתי, כיום יש בעיר בעיה למצוא פתרון להוזלת הארנונה בטווח המיידי“. 

אז מה הפתרון לבעיה הזאת? האם ניתן לפתור אותה?

”נועצתי גם עם מומחים בתחום. ראשית, יש לעצור את מתן היתרי הבנייה. אני יודע מה משמעות הפרת הסכם, אבל קיימת פרצה: משרד התחבורה הלין בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שהעירייה לא מסוגלת לבנות יותר מ-8500 יחידות דיור, אם לא יקויימו מספר תנאים בנושא תחבורה. העירייה נתנה עד היום כ-8000 היתרים ולכן אפשר לעצור בקרוב את מתן ההיתרים“.

נשמע פתרון פשוט מאוד. למה העירייה לא מיישמת אותו?

”לעירייה אין אינטרס כיום לעצור את הבנייה כי על כל היתר היא מקבלת 20 אלף ש“ח. זה סכום שמעניק רווחה כלכלית זמנית לעיר, אבל זה תקציב שיסתיים בטווח הקצר מאוד כי אנחנו הולכים ומאבדים את האיתנות הכלכלית שלנו. מה נעשה בעוד שלוש שנים? אף אחד לא הבטיח לנו גב כלכלי. 

”יש פתרון נוסף והוא בנייה מיידית של אזורי מסחר באזור צומת קסם, על המגרשים של נצב“א. התוכניות המקוריות מדברות על 340 אלף מ“ר לתעשייה ומסחר. מדובר בסדר גודל של פארק אפק. היו אמורים לבנות שם קניון גדול, בתי קפה, מתחמי קניות ומסחר וחברות הייטק. לצערנו, חברת נצב“א קיבלה היתרים לבניית למעלה מ-2000 יחידות דיור, ונותרו לנו רק 200 אלף מ“ר של שטחי מסחר. אין לוח זמנים לבניית אזורי התעשייה והמסחר, וזה היה מכניס 60-70 מיליון ש“ח בשנה לקופת העירייה“.

מהעירייה טרם התקבלה תגובה.