כהן. צילום: גיל לרנר

מבקר העירייה, משה כהן, פנה לאחרונה לבית הדין האזורי לעבודה בבקשה למנוע את הוצאתו לפנסיה במהלך שנת הבחירות.

השופט אורן שגב קבע כי "נכון שבקשתו לקציבת תקופת עבודה נוספת עד לתום הקדנציה באוקטובר 2018 תובא בפני מליאת המועצה". ביום שני הקרוב צפויה מועצת העיר לדון במהלך.

גורמים המעורבים בנושא אמרו כי ראש העירייה, שלום בן משה, נחוש לפטר את המבקר. "מדובר במבקר שכתב דו"חות ביקורת קשים מאוד ולא חשש לעשות את עבודתו", הסביר גורם עירוני. "גם עכשיו הוא נמצא בעיצומו של הכנת דו"ח נוסף וכנראה שיש גורמים מסויימים שרוצים למנוע את פרסום הדו"ח הזה, על כל ההשלכות הנובעות מכך".

בחודש אוקטובר אשתקד פורסם במיינט ראש העין כי כהן שלח מכתב חריף לראש העירייה, שלום בן משה, בו טען כי העירייה מנסה לפטרו שלא כדין. "התנהלות הרשות מבטאת יחס משפיל, בלתי הוגן וחסר תקדים מצד הרשות על לא עוול בכפי", כתב אז. "ביצעתי את תפקידי במקצועיות, ללא מורא ובמסירות תוך הפגנת יושרה נטולת פניות כמתבקש בתפקיד זה".

לפני כחודש וחצי נרשם עימות נוסף סביב המבקר כאשר ראש העירייה סירב לקבל את דו"ח הביקורת של כהן על "מינוי בכיר שלא על פי מינהל תקין" ועם רוב חברי הקואליציה הסיר את הנושא מהמלצות ועדת הביקורת.

סיני. "מדובר במהלך חמור"

ראש העירייה לשעבר ויו"ר ועדת הביקורת, משה סיני, אמר כי הוא רוצה להאמין שלראש העירייה תהיה האחריות והתבונה לחזור בו מכוונותיו להדיח או לסיים את תפקידו של מבקר העירייה. 

"הצבעה נגד הארכת כהונת המבקר, רק 9 חודשים לפני הבחירות המוניציפאליות, תתפרש באופן ברור כמהלך מכוון שנועד למנוע מהמבקר את פרסום הדוח לשנת 2017 עליו הוא שוקד ועובד", אמר סיני. "המבקר ביקש להמשיך בתפקידו חודשים ספורים בלבד כדי לסיים את הדו״ח החדש ועל ראש העירייה להיענות לכך ולהימנע מהדחת מבקר מקצועי, הזוכה להערכת משרד הפנים ומשרד מבקר המדינה, בשנת בחירות ולאפשר לו להשלים את הדו"ח ללא הפרעות".

לדברי סיני, משמעות סיום הכהונה היא עצירה מכוונת של דו"ח המבקר ומדובר במהלך חמור עם השלכות פוליטיות וציבוריות כוללות שיידרשו מעורבות ברמה הלאומית. "הביקורת היא נשמת אפה של הדמוקרטיה ומצופה מבן משה שיעודד אותה ולא ימנע פרסום דו"ח ביקורת על העירייה ערב הבחירות על ידי הדחה". 

כהן אמר כי לא קיימת שום מגבלה או מניעה שיישאר בתפקידו. "מעבר לכך אני לא יכול להתייחס לדברים", הוסיף. "אם יפטרו אותי זה ייזכר לדיראון עולם".

מדוברות העירייה נמסר: "סוגיית המבקר אינה סוגיית פיטורים, אלא חזרתו מסיכום שהיה לו עם העירייה לפיו יפרוש מעבודתו בימים אלה, לאחר שתי הארכות שירות מעבר לגיל פרישה. בית הדין לעבודה הבהיר היטב למבקר כי אין מדובר בפיטורים אלא בבקשה להארכה נוספת לאחר שהמבקר חזר בו מאותו סיכום. יובהר כי המבקר חזר בו חד צדדית מהסיכום בחלוף כעשרה חודשים ממועד הסיכום, לאחר שמיצה כמעט את מלוא התקופה על פי הסיכום.

בית הדין אף הבהיר למבקר כי בכך שראש העירייה נאות לאפשר להעלות את בקשתו פעם נוספת בפני מליאת המועצה, למרות שהיא בניגוד לסיכום, עשתה העירייה כברת דרך גדולה לקראת המבקר, שכן לא הייתה חובה לעשות כן.

בקשת מבקר העירייה להאריך את כהונתו לאחר גיל פרישה בפעם השלישית תובא לדיון במועצת העירייה אשר יכולה לקבל החלטה בענייןצר לעירייה כי גורמים המצוטטים בכתה בחרו להציג תמונה שאינה תואמת את עמדת בית הדין, כפי שקיבלה ביטוי במהלך הדיון שלא לפרוטוקול.

עניינו של המבקר אינו קשור כלל ועיקר לעבודת הביקורת וזו לא תיפגע. ככל שכהונת המבקר לא תוארך, אין ולא תהיה על כך השפעה הן על הביקורת והן על פרסום הביקורת. תתקיים חפיפה מסודרת למחליפו של המבקר כפי שנעשה בעת חילופי בעלי תפקידים“.