טקס בת מצווה של הקהילה הרפורמית מראש העין בכותל. צילום: באדיבות איילה שעשוע-מירון

בפעם השלישית ברציפות: ועדת הכספים העירונית הורידה מסדר היום את נושא אישור התב״ר (תקציב בלתי רגיל) שנועד לבניית בית הכנסת הרפורמי בעיר.

לאור זאת, מאיימים בקהילה הרפורמית לפנות לערכאות משפטיות, ולחייב את העירייה להקצות לקהילה את אחד מבתי הכנסת החדשים הנבנים בשכונת פסגות אפק.

בישיבה שהתקיימה ביום ראשון השבוע התבקשו חברי הוועדה לאשר תקציב בסך 300 אלף ש“ח, אשר הועבר ממשרד הדתות למטרה זו.

למרות זאת, אמר חבר הוועדה, חנוך עוז, כי יש לדחות את הישיבה משום שהוא רוצה לראות את כל הנתונים. יחד עמו הצביעו בעד דחיית הישיבה עומר רצון ואבטליון בצלאל. חברי המועצה שביקשו לאשר את התקציב היו: סיגל שיינמן, בני (בנגה) בית אור ועדי אביאני.

”זו השנה ה-13 שלנו בעיר“, אמרה רבת הקהילה, איילה מימון-שעשוע. ”למרות זאת, אין לנו מקום משלנו ואנחנו שוכרים אולם במתנ“ס בעיר, בעוד שבתי הכנסת האחרים מקבלים מבנה, פטור מארנונה והטבות אחרות“.

לדברי שיינמן, לאור הדחייה באישור התקציב בוועדת הכספים וככורח יוצא גם באי העלאת הנושא לדיון במועצת העיר, ”הקהילה הרפורמית שבסבלנות ובכבוד רב מחכה לתב“ר ולאישורים הבינה שזה לא עובד והם הגישו בקשה לקבל בהקצאה את אחד מבתי הכנסת החדשים שנבנים מכספי המדינה בפסגות אפק“. 

במכתב שנשלח לראש העירייה, שלום בן משה, דרשו חברי הקהילה לעצור כל הקצאה נוספת ומתן שימוש בעמותות שלא עברו תהליך הקצאה לבתי הכנסת הקיימים. ”צריך קודם כל לאשר את התב“ר ואחר כך להסב אותו לשטח בפסגות אפק שתקבל העמותה לבניית בית כנסת“, הוסיפה שיננמן. ”מהלך כזה יכבד אותנו כעיר פלורליסטית שמכבדת כל אחד על פי אורח חייו, סגנונו ואמונתו“.

לדברי חבר מועצה נוסף, ”ראש העירייה שוב לא מגלה מנהיגות ונושא הרפורמים נדחה מחשש להתפרקות מוחלטת של הקואליציה ופרישה של ש“ס. התקציב אושר והועבר על ידי משרד הדתות עצמו ולכן לא מדובר בכסף שיילקח מנושאים אחרים בעיר. חברי ועדת הכספים לא מעוניינים לאשר את התב“ר כי הם לא רוצים בית כנסת רפורמי בעיר“.

כיום פועל בית הכנסת הרפורמי בחדר במרכז הקהילתי ברחוב מבצע דני בעיר. כאמור, התנועה הרפורמית, משלמת שכירות עבור המבנה והיא לא קיבלה אותו במסגרת הקצאות כפי שקורה עם בתי כנסת אחרים.

”לפני כשנתיים ראש העירייה הגיע לסיכום עם הקהילה הרפורמית ולפיו ייבנו קומה נוספת במבנה שבו הם משתמשים כיום“, ציינה עוד שיינמן. ”העיריייה הגישה בקשה למשרד הדתות לקבל תקציב עבור בניית הכנסת וקיבלה אותו עכשיו צריך להתחיל תהליך של הקצאה. על פי החוק, התקציב חייב לעבור את אישור ועדת כספים ואז את אישור מועצת העיר. חברים בוועדת הכספים דוחים בטענות שווא וסחבת מבישה את הדיון בנושא. כל הנתונים שהם ביקשו הועברו להם על ידי היועצת המשפטית לעירייה, גזבר העירייה ועל ידי“.

מדוברות העירייה טרם התקבלה תגובה.